Czytasz teraz
Sienkiewicz w świecie animacji. Zwiastun „Quo vadis. Miecz miłości” podzielił widzów
Kultura

Sienkiewicz w świecie animacji. Zwiastun „Quo vadis. Miecz miłości” podzielił widzów

Quo vadis. Miecz miłości

Głosu postaciom w polsko-indyjskiej koprodukcji użyczyli m.in. Małgorzata Kożuchowska, Michał Milowicz i Jarosław Boberek.

Powieść Henryka Sienkiewicza, która ukazywała się w odcinkach na łamach Gazety Polskiej, była wielokrotnie przenoszona na duży ekran. Jako pierwsi w 1901 roku, jeszcze w czasach kina niemego, rękawicę podjęli Francuzi Lucien Nonguet i Ferdinand Zecca. W latach 50. w ślad za nimi poszedł Mervyn LeRoy, twórca nominowanych do Oscara Zagubionych dni oraz Małych kobietek. Polscy widzowie bez wątpienia najbardziej kojarzą jednak film Jerzego Kawalerowicza z początku XXI wieku. Główne role zagrali w nim Paweł Deląg, Magdalena Mielcarz, Bogusław Linda i Michał Bajor. Produkcja odznaczała się najwyższym budżetem w historii rodzimej kinematografii. Na odwzorowanie Forum Romanum i Cyrku Neron, zagraniczne zdjęcia oraz stroje z epoki przeznaczono aż 76 milionów złotych.

Zwiastun filmu Quo Vadis / reż. Jerzy Kawalerowicz

Sienkiewicz dla młodszych pokoleń

Dwie dekady później, gdy jedni pieprzą Mickiewicza, inni znów sięgają po Sienkiewicza. 25 października światło dzienne ujrzy animacja Quo vadis. Miecz miłości. To polsko-indyjska koprodukcja, nad którą honorowy patronat objęły Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Film ma uczcić 120. rocznicę przyznania autorowi literackiego pierwowzoru Nagrody Nobla. Jest także próbą nowoczesnej prezentacji jego dziedzictwa młodszym pokoleniom czytelników. Świadczy o tym fakt, że uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych mogą wziąć udział w konkursie na najlepszą pracę plastyczną inspirowaną książką. Do wygrania są darmowe zaproszenia na premierowy seans filmu.

Drużyna AA: Stenka, Sobocińska, Simlat i Żurawski przemycają spirytus. Zobacz zwiastun produkcji Daniela Jaroszka!

Znani aktorzy i nietypowa muzyka

Quo vadis. Miecz miłości wyreżyserowali Anira Wojan i Roy Sukankan. Za produkcję animacji odpowiada stacjonujące w Kalkucie studio Ssoftoons, które ma w swoim dorobku liczne filmy pełnometrażowe oraz seriale. Głosu poszczególnym postaciom użyczyli m.in. Cezary Pazura, Michał Milowicz, Jarosław Koterski oraz Michał Milowicz. Samym Neronem będzie zaś Michał Koterski. Mocny skład? To zobaczcie, kto napisał oryginalne piosenki do filmu. Raper Afu-Ra, Pectus, Sobota, The Dziemians, Mariusz Malejonek oraz Marcin Pospieszalski stanowią istną mieszankę wybuchową. Naszym imperium rzymskim jest zastanawianie się nad tym, kto wpadł na ich zestawienie.

Kadr z filmu Quo vadis. Miecz miłości / reż. Anira Wojan, Roy Sukankan

Quo vadis. Miecz miłości: Nietrafiona animacja?

Na Vimeo Fundacji Kossakowskiego, czyli jednego z oficjalnych partnerów filmu, trafił właśnie jego pierwszy dłuższy zwiastun. Ssoftoons chwali się tym, że idzie z duchem czasu i stworzyło animację z wykorzystaniem nowej generacji silnika Unreal Engine. Oprogramowania najczęściej służy w branży gamingowej, ale coraz częściej zaczynają interesować się nim filmowcy. Z jego pomocą zbudowano m.in. światy w The Mandalorian, Westworld czy odświeżonym Królu Lwie. Niestety, poniższa zajawka zupełnie nie ukazuje potencjału tkwiącego w narzędziu. Przypomina raczej jego poglądową wersję demonstracyjną.

Zobacz również
Quentin Tarantino The Movie Critic

Zwiastun filmu Quo vadis. Miecz miłości / reż. Anira Wojan, Roy Sukankan

Internauci, którzy zdążyli już zapoznać się z trailerem, nie pozostawili na nim suchej nitki. Ale to jest brzydkie, jakbym oglądał intro do gry na PS3. I te powolne, toporne ruchy postaci… Musiałem spojrzeć w kalendarz i upewnić się, że wciąż mamy rok 2024. Ktoś tu chciał powtórzyć sukces „Chłopów”, ale chyba nie wyszło. Podobnych komentarzy jest znacznie więcej. Sami nie dołączamy się do tych głosów, tylko czekamy cierpliwie na całość. Może jednak Winicjusz i Ligia się odkupią.

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony