Czytasz
Jak się skuć i nie zostać skutym? Raperzy radzą, jak uniknąć przypału (nie tylko dla Maty)

Jak się skuć i nie zostać skutym? Raperzy radzą, jak uniknąć przypału (nie tylko dla Maty)

rap policja

Dobry rap i zła policja – polscy raperzy mają wiele złotych myśli, które mogą przydać się w konfrontacji z wymiarem sprawiedliwości.

Kolejny odcinek serii rap vs. policja za nami – od zatrzymania Maty, tzn. Skutego Bobo, minął prawie tydzień. Raper został już oczywiście zwolniony z aresztu i czeka na to, co dalej – w międzyczasie robiąc np. takie przeróbki odnoszące się do swojej sytuacji:

Śmiechy śmiechami, ale liczymy, że Matczak szybko dostanie umorzenie i wszyscy zapomną o sprawie. Nie ma co strzępić języka na to, jak absurdalne jest polskie prawo narkotykowe i choć kolejne kraje idą po rozum do głowy, to czuję, że jeszcze trochę wody upłynie w Wiśle, a Mata nagra kilka płyt, zanim u nas nastąpi legalizacja. Rzeczywistość wygląda jak wygląda – oddajmy więc głos polskim raperom, którzy mają dla Skutego Bobo (i nas wszystkich) kilka porad na to, jak na przyszłość uniknąć przypału:

Belmondawg

Rap i policja – Belmondawg

Timing Belmondziaka w ostatni piątek był niesamowity. Mniej niż dobę po zatrzymaniu Maty Młody G wleciał z traczkiem stworzonym jakby specjalnie dla biednego Matczaka. Choć tekst jest pełen absurdalnego humoru, to Belmondawg przemyca w nim całkiem sensowne formułki.

Posiadanie – ja przyznaje się, będzie wyjaśniane, lecz odmawiam odpowiedzi na pytania

Ich użycie raczej nie skończy się spaleniem lolka z policjantem (jak w teledysku), ale może komuś się przyda w sytuacji podbramkowej. Wiecie, to trochę jak z piosenkami, których uczyliśmy się w dzieciństwie, by zapamiętać np. nazwy części ciała po angielsku… Nigdy nie wiesz, kiedy pomoże ci zwrota Belmondziaka. Ale już, koniec negatywych myśli. W innym utworze, KTO BY POMYŚLAŁ?, raper wlewa w nasze serca odrobinę nadziei. Co by nie mówić, jest progres, jeśli chodzi o zmiany w prawie narkotykowym – coraz więcej osób w naszym kraju może już legalnie korzystać z medycznej marihuany.

Rap i policja – Belmondawg

ZDR

Rap i policja – ZDR

10 lat temu nikt nie myślał o medyczniaku. A właśnie w tamtych czasach radomski skład, ZDR (Zaufaj Dobrym Radom) nagrywał takie utwory, jak Nie mów nic nikomu, którego tytuł mówi sam przez się:

Jak złapały Cię psy, skuty siedzisz w radiowozie

Nie mów nic nikomu! Zdradzić jest najgorzej

Pies cie pyta skąd masz, jak on się nazywa

Nie mów nic nikomu! Chyba się nie dygasz

Zjeżdżasz na dołek, straszą Cię wyrokiem

Nie mów nic nikomu! Chroń dobry Boże

Do radomskiej ekipy należą również tak kultowe teksty, jak lataj na oriencie, bo nabawisz się więzienia. Bo, że orient to podstawa, wiedzą nie tylko członkowie ZDR…

PCP

Rap i policja – PCP

…Lecz także działającej kiedyś grupy PCP (Północ Centrum Południe) – autorów stonerskiego klasyka pt. Uciuany Giecik. Chłopaki również zwracali uwagę na kwestię bycią osobą ogarniętą, gdy powieki stają się zbyt ciężkie, a oczy – czerwone:

Grube lolo gdy psy na tropie złoto z Acapulco

My skitrani za winklem ze skunem i bibułką

Bastek

Fajki pokój poczuj buch człowiek

Sprawdź też

Na gałki oczu zmęczony ruch powiek

Mimo tego orient za dwóch

Foster (obecnie Amen Hewra)

Cóż więcej dodać? Uważność, kochani i kochane, uważność.

Kaz Bałagane

Rap i policja – Kaz Bałagane

Oprócz orientu, podstawą jest oczywiście również dobre ukrycie materiału. Jedyne słuszne miejsce wskazuje Kazik Bałagane w utworze Mikołaj Koper.

Pod jajami łyso, bo to miejsce na matex

Zibex

Rap i policja – Zibex

Zibex podejmuje temat z innej strony… zauważając dobre strony sytuacji, gdy policja depcze ci po piętach. Oczywiście wszystko ma mocno ironiczny wydźwięk. Niemniej, przy okazji Zibex zawiera w tekście sporo wskazówek drogowych przydatnych w… pościgach 🚗 🚓 

By być zawsze krok przed wami którą drogą dziś pojechać

Jak za nami jedzie skoda to na drugi pas uderzam

Do tego bekowo nawija, że to dlatego was tak kocham, że się w życiu już nie nudzę. Oczywiście nikt nie chce mieć problemów z prawem (jakie by ono nie było).
Tak czy siak, jak sami_e widzicie – często zła policja inspiruje dobry rap. Trzymajcie się więc i latajcie na oriencie!

rap i policja
Mata – Papuga / YouTube

Hotel Maffija na SBM Ffestival 2022

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone