Czytasz
Record Store Day – największe święto miłośników winyli

Record Store Day – największe święto miłośników winyli

artykuł sponsorowany


Mimo dosyć długiej już historii wiele osób nadal nie wie, czym jest uwielbiane przez prawdziwych fanów muzyki tzw. RSD. Jeśli Ty również zastanawiasz się, co to jest takiego, kiedy i gdzie powstało oraz z czym to jest związane, zapraszamy serdecznie do krótkiej lektury, która mamy nadzieję, rozwieje większość Twoich wątpliwości. A więc.. zaczynajmy!

Czym jest RSD?

Na sam początek przyjrzyjmy się bliżej skrótowi RSD. Jego pełna nazwa to Record Store Day. Według kilkunastoletniej tradycji jest to oznaczenie jednego z największych świąt płyt winylowych. Mimo że powstało ono w USA, obecnie obchodzone jest w wielu zakątkach  świata, w tym również w Polsce. 

Niektórzy o tych dniach mówią jako o święcie kolekcjonerów winyli, gdyż w tym, określonym terminie wyłącznie niezależni sprzedawcy mają w swojej ofercie największe płytowe hity, niedostępne na co dzień. Wśród nich możemy znaleźć utwory najlepszych muzyków z całego świata. W ramach wydarzenia RSD w 2021 dostępne będą płyty winylowe wybitnych gwiazd polskiej oraz zagranicznej sceny muzycznej. Wśród nich, w tym roku w Polsce nie mogło zabraknąć artystów tj. Tede, O.S.T.R. czy Fisz/Emade. 


Co związane jest z inicjatywą RSD?

Według różnych źródeł główna idea Record Store Day opiera się na skierowaniu uwagi w stronę fizycznych nośników danych, po które niegdyś trzeba było udać się do odpowiedniej placówki. Z tego względu wydawnictwa nie dość, że przygotowywane są na te dni dużo wcześniej, już od poznania daty wydarzenia dbają o to, aby zapewnić sporą dawkę atrakcji zarówno młodszym, jak i tym nieco starszym fanom płyt winylowych. Aby wszystko przebiegło zgodnie z wszelkimi założeniami, już w tym momencie warto zaopatrzyć się  w niewielki drop oraz wolną stacjonarną miejscówkę umożliwiającą sprzedaż konkretnych egzemplarzy od największych gwiazd.


RSD 2021 – kiedy i gdzie?

Popularne wydarzenie, które zyskało już setki fanów na całym świecie, w 2021 roku zostało rozłożone na dwa terminy. Pierwszy na 12 czerwca, zaś drugi na 17 lipca. Gwiazdą i jednocześnie ambasadorem tegorocznej imprezy okrzyknięty został Fred Armisen – słynny, amerykański aktor komediowy oraz komik, którego głos znany jest między innymi z postaci Ważniaka ze słynnej bajki pt. Smerfy.

Record Store Day swoją premierę miało w 2007 roku w Ameryce. Od tej pory tradycja kupowania płyt winylowych w wielu niezależnych sklepach prężnie się rozwija. Mimo że główna siedziba RSD mieści się w Stanach Zjednoczonych, inicjatywę popierają również inne państwa, m.in. Meksyk i Japonia. Warto jednak wiedzieć, że kultura ta rozszerzona została również na większość Europy oraz Australii. Co roku miliony osób uwielbiających oryginalne brzmienie oraz wielu niezależnych wydawnictw płytowych gromadzi się w określonych miejscu. Najwięksi fani muzyki w tych dniach mogą zakupić w niezależnych sklepach biorących udział w wydarzeniu najwspanialsze perełki swoich ulubionych artystów, którzy specjalnie na tę okazję przygotowali edycje limitowane wytwarzanych przez siebie produktów na fizycznych nośnikach.

Sprawdź też
bonus rpk margaret


Record Store Day 2021 w Polsce

W Polsce także obchodzone jest święto RSD, które wraz z biegiem lat stale powiększa grono swoich wielbicieli. W 2021 roku pierwszym polskim ambasadorem został ceniony muzyk i wielbiciel płyt winylowych – Wojtek Mazolewski. Podczas obchodów Record Store Day ukażą się dwa tytuły ściśle powiązane z basistą oraz kontrabasistą jazzowym. Będą to “Polka Live” oraz “Piano Forte Brutto Netto”. Oprócz nich można będzie liczyć na edycje limitowane polskich artystów, tj. Hey, Dr Misio, TEDE, O.S.T.R. oraz Sanah. Wśród premierowych zapowiedzi muzyków rapu, popu, rocka oraz metalu znajdziemy również utwory, okrzyknięte jakiś czas temu mianem klasyków. Dlatego, warto sprawić sobie prezent i pokusić się o ich zakup w tych wyjątkowych dniach.

Wierzymy, że dzięki nam dowiedziałeś się, czym jest Record Store Day, lepiej poznałeś ich inicjatywę oraz zauważyłeś, jak wielkie korzyści niesie nie tylko dla artystów, wydawnictw, ale przede wszystkim dla wielbicieli muzyki i płyt winylowych. Mamy nadzieję, że dzięki nam również dołączysz do grona zwolenników tego nietypowego, odbywającego się na wielką skalę wydarzenia.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone