Czytasz teraz
Ronciglione okrzyknięto najpiękniejszym włoskim miastem. Skąd jego sława?
Kultura

Ronciglione okrzyknięto najpiękniejszym włoskim miastem. Skąd jego sława?

Nie jest jeszcze tak popularne jak Wenecja albo Rzym, ale wkrótce może się to zmienić. Zwycięzca telewizyjnego plebiscytu Borgo dei Borghi przypomina o tym, że warto niekiedy zboczyć ze szlaku obleganych turystycznych atrakcji i dać się zachwycić.

Konkurs już po raz dziesiąty zorganizowali twórcy podróżniczego programu Kilimangiaro, który od 1998 roku emituje stacja Rai 3. Nie chodzi w nim jedynie o zażartą rywalizację, choć rzeczywiście są tu wyłaniane najpiękniejsze miasta z całego kraju. Liczy się jednak przede wszystkim zachęta do eksploracji najodleglejszych zakątków Włoch. – Niezależnie od tego, czy jesteś pasjonatem dziedzictwa artystycznego, większych i mniejszych historii naszych wiosek, czy specjałów kulinarnych, a może fanatykiem wycieczek bądź wiejskich festynów, zapraszamy Cię do odkrycia wyjątkowych miejsc. Wybraliśmy je ze względu na piękno, architekturę albo jakość życia – piszą pomysłodawcy plebiscytu.

A jakie jest dziś najszczęśliwsze państwo na świecie? Niedawno ukazała się kolejna odsłona raportu World Happiness Report i wszystko stało się jasne!

Królowa Mozzarelli w jury

Tym razem w szranki znów stanęło dwadzieścia miasteczek reprezentujących każdy z regionów: od Abruzji, przez Kalabrię i Lombardię, aż po Sardynię. Najlepszego z najlepszych w internetowym głosowaniu wyłonili sami widzowie Rai 3. Merytoryczną pieczę nad całym konkursem sprawowała trójka jurorów. Zaproszenie do udziału w przedsięwzięciu przyjęli nazywana niekiedy „Królową Mozzarelli” szefowa kuchni Rosanna Marziale, geolog i popularyzator nauki Mario Tozzi oraz Jacopo Veneziani, historyk sztuki wykładający na paryskiej Sorbonie.

W ostatnich latach w Borgo dei Borghi triumfowały m.in. Soave (Wenecja Euganejska), Tropea (Kalabria) oraz Bobbio (Emilia-Romania). Teraz palma pierwszeństwa trafiła w ręce Ronciglione, co uroczyście ogłoszono na niedzielnej, wielkanocnej gali. Wydarzenie poprowadziła aktorka i prezenterka telewizyjna Camila Raznovich. Włoszka występowała w Prostych, ale bogatych, a do tego od lat pozostaje twarzą wspomnianego Kilimangiaro.

W tym roku rozstrzygnięcie plebiscytu Borgo dei Borghi okazało się wyjątkowo przychylne dla mieszkańców Ronciglione.

Zabytkowe kościoły i filmowa willa

Dlaczego warto odwiedzić miasteczko położone w regionie Lacjum? Ronciglione może pochwalić się bogatą, wielowiekową historią. Pierwsze wzmianki o jego istnieniu pojawiły się w 1103 roku. Miejscowość przeżywała lata świetności w XVI wieku, gdy została nadana włoskiej rodzinie arystokratycznej Farnese. W tym okresie na potęgę produkowano tam miedź, żelazo, brąz, papier i broń. Później przeszło w posiadanie papieża Innocentego X. Status miasta otrzymało w 1728 roku z rąk innej głowy kościoła, Benedykta XIII.

Zobacz również

Kościół Matki Bożej Opatrzności w Ronciglione.

Najważniejsze budynki w Ronciglione, utrzymane zresztą w podobnej, spójnej estetyce, mają charakter sakralny. Nad mniejszymi konstrukcjami góruje barokowa katedra zaprojektowana przez Pietro da Cartonę, która została odrestaurowana pod koniec XVII wieku. Znajduje się tam m.in. obraz Tryptyk Chrystusa autorstwa Gabriele di Francesco. Wierni chodzą także do kościołów Matki Boskiej Pokoju i Matki Bożej Opatrzności. W tym drugim zachowała się trzypiętrowa romańska dzwonnica. Osoby niezainteresowane turystyką religijną mogą za to zawitać do Villi Liny – okazałej willi z ogrodami botanicznymi zachęcającymi do długich spacerów. Posiadłość w 1928 roku dla swojej żony zbudował włoski polityk Ulisse Igliori. Dziś można tam przenocować i zjeść tradycyjne, lokalne dania w restauracji. Co ciekawe, lokacja pojawia się także w melodramacie Jedwab z 2007 roku. Główną rolę grają w nim Keira Knighley i Michael Pitt.

Wnętrza XX-wiecznej Villi Liny urzekają podobnie jak fasada oraz otaczające ją ogrody.

Urodził się tu także rywal Blanki

Ronciglione to jednak przede wszystkim wizytówka niespiesznego, sielankowego la dolce vita. Spora część mieszkańców utrzymuje się z hodowli orzechów, kasztanów i z produkcji wina. Latem średnia temperatura nie spada tu poniżej 20 stopni Celsjusza. A gdyby jeszcze tego wszystkiego było mało, to stamtąd pochodzi piosenkarz Marco Mengoni. Zwycięzca programu X Factor i świeżo upieczony laureat Festiwalu Piosenki Włoskiej San Remo wkrótce będzie reprezentować swoją ojczyznę na Eurowizji. Czy pójdzie mu lepiej niż autorce Solo, Blance? O tym przekonamy się już 13 maja.

Marco Mengoni już po raz drugi będzie reprezentować Włochy w Konkursie Piosenki Eurowizji. Do rywalizacji powraca aż po dziesięciu latach!

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony