Czytasz
Wariacje na temat jazzu, teatralne uniesienia i inspirujące spotkania – w weekend rusza Warszawa Singera

Wariacje na temat jazzu, teatralne uniesienia i inspirujące spotkania – w weekend rusza Warszawa Singera

Warszawa Singera

Jazz, pop, kabaret, teatr, literatura, historia i tradycja Żydów, Polski, Warszawy. Festiwal Warszawa Singera rusza w tę sobotę!

Odbywający się po raz szesnasty Festiwal Warszawa Singera to wydarzenie, które na dobre wpisało się w kulturalne życie stolicy. Przez dziewięć dni, w przeszło czterdziestu lokalizacjach położonych w ośmiu warszawskich dzielnicach, czekać nas będzie cała masa kulturalnych atrakcji. Co znajdziemy w programie?

Choć sam festiwal rozpocznie się już w sobotę, uroczyste otwarcie nastąpi dzień później. Uświetni je koncert znanego stołecznej publiczności kantora Yaakova Lemmera z USA. Kolejne dni to cały wachlarz wydarzeń w tym m.in. inspirujących spotkań. Wśród nich na przykład wykład Bronisława Kapera, jednego z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej czy spotkanie z nazywaną „odnowicielką żydowskiego życia w Polsce” Gołdą Tencer, w ramach promocji książki „Gołda Tencer. Jidysz mame”. Miłośnicy teatru mogą wybrać się na spektakl „Dziś wieczorem Lola Blau” wystawiany na scenie kameralnej Teatru Żydowskiego, „Śpiewak Jazzbandu”, który był pierwszym dźwiękowym filmem w historii kina, bądź „Tak Było” – ukazujący dramat żydowskiej rodziny w konfrontacji z antysemickim prawem. 

Sytuacja ciekawie wygląda też na polu muzycznym. Warszawa Singera jazzem stoi, dlatego spodziewajcie się wyjątkowych improwizacji i sesji muzycznych. Wśród artystów, którzy wystąpią podczas Jazzowej Warszawy Singera znalazł się chociażby Christian Dawid. Utalentowany klarnecista na festiwalu zagra trzykrotnie, w różnych muzycznych konfiguracjach. Reut Rivka Shabi i Izabella Effenberg zaprezentują niecodzienne połączenie muzyki barokowej i jazzu, a śródziemnomorskie klimaty zapewni grupa Erodoto Project. Włosi wezmą nas w muzyczną podróż od Sycylii, przez wybrzeża Afryki Północnej aż do mitycznego Stambułu. Koniecznie zwróćcie też uwagę koncert, podczas którego będziecie mieć okazję zobaczyć jak Hammond Summit wyczynia cuda na organach. Taka okazja nie zdarza się często, szczególnie w towarzystwie innych organistów na tej samej scenie.

Sprawdź też

Program całego festiwalu znajdziecie TUTAJ! 

Zobacz komentarze (0)

Odpowiedz

Your email address will not be published.