Czytasz
Koniec wymówek, że nie ma dziewczyn do grania. Poznajcie SAME BABY

Koniec wymówek, że nie ma dziewczyn do grania. Poznajcie SAME BABY

103 osoby – dokładnie tyle didżejek i producentek z Polski lub w niej mieszkających znalazło się na liście SAME BABY, jaką na swojej stronie opublikował kolektyw Oramics. Znajdziecie tu osoby, które identyfikują się jako dziewczyny, osoby niebinarne oraz femme.

Oramics to feministyczna platforma, która powstała w celu wspierania kobiet, osób niebinarnych i queerowych w branży muzyki elektronicznej. Włączają się również w temat reprezentacji głosów z Europy Wschodniej na scenie oraz innego rodzaju nierówności.

Wiedziałyśmy, że tych osób jest wiele, ale mega dużo poznałyśmy też przy tworzeniu listy. Bardzo nas cieszy dotychczasowy odbiór akcji. Jarają się nie tylko same dziewczyny. Słowa uznania spływają też od bookerów, którzy chwalą nas za super pomysł – podkreślają członkinie kolektywu. Zapytane, skąd pomysł na akcję, wracają do pytania, które każda z nich usłyszała na jakimś etapie:

Bo przecież nie ma aż tylu dziewczyn na scenie.

Cóż. Okazuje się, że jest ich bardzo dużo. Premierowa setka do dopiero początek. Oramics będą ją stale rozwijać. W szczególności zależy im, by lista była jak najmocniej zdecentralizowana. W praktyce oznacza to ekspozycję dla osób z mniejszych ośrodków, które zajmują się graniem i produkowaniem. – Tam przecież też są sceny i potencjał – zauważają. – Fajnie, żeby Polska scena się jak najbardziej rozwijała – dodają.

Lista polskich didżejek i producentek SAME BABY

Jak to wygląda w praktyce? Lista uporządkowana jest alfabetycznie. Każdej wymienionej osobie towarzyszy krótkie bio, linki do social mediów oraz – co bardzo ważne – zestaw gatunków, w których się porusza. Jeśli więc lubicie konkretne brzmienia lub szukacie reprezentantki określonej stylistyki, dużo prościej będzie Wam namierzyć ją pośród całej setki. Selekcja przyda się nie tylko bookerom i bookerkom. To też świetna okazja, by poznać nowe osoby do słuchania lub śledzenia.

Sprawdź też
Od lewej: Aleksandra Górecka i Anna Natasza Górecka, fot. Staszek Kamionka, mat. promocyjne

Ze względu na skalę projektu SAME BABY, w pracę włączyli się Łukasz Warna-Wiesławski i Jaśmina Madej z agencji GRANKO, którzy pomogli w zbieraniu informacji na temat wymienionych na liście artystek. Członkinie kolektywu Oramics – Mala Herba, dogheadsurigeri, Monster, Paulina Żaczek, Anna Chojnacka i ISNT – czekają na kolejne zgłoszenia pod adresem oramicspl@gmail.com.

Kryształowa kulo, przemów! To czeka nas w 2023 w muzyce elektronicznej

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone