Czytasz
Script Fiesta – scenarzysta “Fight Club” gościem specjalnym tegorocznej edycji

Script Fiesta – scenarzysta “Fight Club” gościem specjalnym tegorocznej edycji

scrip fiesta

Pamiętacie jak Edward Norton i Brad Pitt spuszczali łomot bandzie kolesi w “Fight Club”? Teraz będziecie mogli poznać stojącego za scenariuszem filmu Jima Uhlsa. Amerykański scenarzysta to gość specjalny 10. jubileuszowej odsłony festiwalu Script Fiesta. Organizowane przez Warszawską Szkołę Filmową święto sztuki scenopisarstwa odbędzie się od 31.03 do 3.04 w warszawskim kinie Elektronik.

Festiwale filmowe osiągnęły niebywałą popularność w dobie pandemii. Chyba każdy odkrył w sobie wtedy cząstkę kinomaniaka. Ale może wśród Was są i tacy, którzy filmy nie tylko chcą oglądać, ale i tworzyć? Jeśli tak, Script Fiesta to wydarzenie dla Was. Organizowany przez Warszawską Szkołę Filmową parodniowy event to jedyny taki festiwal w Polsce poświęcony sztuce scenopisarstwa. Na produkcję filmową składają się przecież nie tylko wielkie nazwiska aktorów i aktorek, które widzimy na plakatach. Przekonamy się o tym już od 31 marca do 3 kwietnia w warszawskim Kinie Elektronik.

Czym jest właściwie Script Fiesta? To m.in. konkursy dla scenopisarzy i scenopisarek, pitch fiesta dla producentów poszukujących ciekawych scenariuszy i oczywiście masa spotkań edukacyjnych, w tym warsztaty z topowymi nazwiskami ze świata filmu. W tym roku będziecie mogli dowiedzieć się, jak wygląda pisanie scenariuszy dokumentów pod okiem Barbary Pawłowskiej i gościa specjalnego oraz jak ten proces przebiega w przypadku serialu w ramach ćwiczeń ze Stanisławem Krzemińskim. W specjalnej sekcji “case study” pochylimy się wspólnie nad konkretnymi tytułami, w tym: “Magnezją” czy “Żeby nie było śladów”. Do tego nie zapominajmy o bogatym programie spotkań autorskich z ekspertami i ekspertkami, które oscylują wokół bardzo przydatnych i konkretnych tematów – budowania swojego wizerunku w mediach czy prawie scenarzysty.

Ale czym byłoby Script Fiesta bez projekcji filmowych, w których ożywają analizowane scenariusze? W programie zobaczymy pokazy konkursowe polskich filmów fabularnych, m.in. polskiego kandydata do Oscara tj. „Żeby nie było śladów” ze scenariuszem Kaji Krawczyk-Wnuk. Poznamy również tajemnice “Czarnego młyna” dzięki opowieściom jego współscenarzystki Katarzyny Stachowicz-Gacek. Uczestnicy Script Fiesty zobaczą także długo wyczekiwany film Aleksandry Terpińskiej “Inni ludzie”, czyli opowieści o życiu aspirującego rapera, a po pokazie spotkają się z reżyserką, a zarazem autorką scenariusza do filmu. 

Czeka nas również spotkanie z gościem specjalnym – scenarzystą kultowego “Fight Club” Jimem Uhlsem. Absolwent scenariopisarstwa na UCLA School of Theatre, Film and Television ma na swoim koncie szereg kreatywnych kolaboracji z najlepszymi. Oprócz współpracy z Davidem Fincherem, może pochwalić się pracą z Davidem S. Goyerem (scenarzystą trylogiii „Batman” w reżyserii Christophera Nolana), Simonem Kinbergiem (scenarzystą filmów z uniwersum X-Men) czy samym Stevenem Spielbergiem. Nieobce są mu również sztuki teatralne, czego przykładem są „The Relative Importance of Jeri” oraz „Collections of a Long-Distance Garbageman”. Dla Uhlsa bardzo ważne jest psychologiczne nakreślenie osobowości postaci, do czego wykorzystuje wywiady. O swojej praktyce opowie w ramach spotkania masterclass.

Sprawdź też
Dziki robot

Jesteście ciekawi, co jeszcze czeka na Was w warszawskim kinie Elektronik? Cały program tegorocznego wydarzenia dostępny jest poniżej. Nie będzie Was w Warszawie? Nic straconego! Wersja online festiwalu odbędzie się na platformie Think Film w terminie od 4 kwietnia do 17 kwietnia. Udział we wszystkich elementach programu jest bezpłatny. 

źródło: mat. promocyjne Script Fiesta

Więcej informacji znajdziecie tutaj

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone