Czytasz
Reakcje świata sportu na wybuch wojny w Ukrainie [Aktualizowane]

Reakcje świata sportu na wybuch wojny w Ukrainie [Aktualizowane]

wojny na Ukrainie
https://twitter.com/Piotrowicz17/status/1496805279018668032

Od 5 rano 24. lutego Ukraina broni się przed inwazją wojsk rosyjskich. Cały świat reaguje na wybuch rozpoczętej przez Putina wojny w Ukrainie. Również świat sportu. Opinia publiczna jest rozczarowana działaniami największych sportowych organizacji, jak UEFA.

Poniższe materiały, dotyczące reakcji na wybuch wojny w Ukrainie, zebrałem przy pomocy członków_iń największej polskiej grupy facebookowej gromadzącej fanów_nki piłki nożnej (i nie tylko) – Awangardy Piłkarskiej. Dziękuję za ogromny wkład researchowy.

Świat sportu reaguje na wybuch wojny w Ukrainie. Pierwsze komunikaty wychodziły od ukraińskich oraz rosyjskich sportowców_czyń. Na wydarzenia zareagowali m.in. Fiodor Smołow oraz Jarosław Rakicki publikując symboliczne posty. Zaś Andriej Rublow, rosyjski tenisista, po meczu na turnieju w Dubaju powiedział:

Dostaję dużo złych komentarzy, bo jestem Rosjaninem. Nie mogę na nie reagować, jeśli chcę pokoju. Nawet jeśli będą mnie kamieniować, jestem tu, żeby pokazywać pokój. Nie jestem po to, by być agresywnym.

Polska Reprezentacja rugby na wózkach już pierwszego dnia wojny podjęła decyzję, że nie zagra w meczu z Rosją na mistrzostwach Europy.

Zadziwiające jest, że w tej nadzwyczajnej sytuacji reprezentacja Polski została ukarana walkowerem. Związek World Wheelchair Rugby zakomunikował: To bardzo niefortunne, że Polska wycofała się z meczu z Rosją z powodu skomplikowanej sytuacji wynikłej z wydarzeń w Ukrainie. Zgodnie z regulaminem uznajemy, że Rosja wygrała starcie 1 do 0.

Zareagował również Polski Związek Piłki Nożnej. 26 lutego Prezes Cezary Kulesza zatwittował, że polska reprezentacja nie zagra barażowego meczu z reprezentacją Rosji:

Decyzję prezesa PZPN skomentował m.in. Robert Lewandowski:

Regularnie na Twitterze wypowiada się rosyjski szachista, polityk oraz pisarz Garri Kasparow. Poniżej możecie przeczytać: Jeśli Putin zacznie bombardować trzymilionowe miasto i NATO nie zareaguje, dzicy najeźdźcy wygrali. Największy sojusz militarny w historii nie może patrzeć biernie na rzeźnię pod swoimi granicami.

Do sportowców_czyń jeszcze wrócimy, ale warto już tutaj powiedzieć, że ogromne wsparcie wyraziły kluby sportowe z całego świata. Z krytyką zaś spotkały się działania wielkich instytucji i organizacji jak chociażby UEFA. Pierwszego dnia wojny sporą wpadkę na social mediach zaliczyła UEFA Europa League.

Pierwszego dnia wojny UEFA zapowiedziała specjalne spotkanie komitetu wykonawczego, na którym miała omówić m.in. udział rosyjskich klubów w europejskich pucharach. Dzień później ogłoszono, że mecze klubów i drużyn narodowych Rosji oraz Ukrainy rozgrywane będą na neutralnym terenie. Internauci _tki i eskperci_tki nie zostawiają na tej decyzji suchej nitki.

Dyrektor Canal+ Sport Michał Kołodziejczych twittował:

Trudno też zrozumieć, czemu w transmisji telewizyjnej nie pokazano gestu wykonanego przez piłkarzy Napoli oraz Barcelony przed meczem w ramach Ligi Europejskiej.

wojny na Ukrainie
Piłkarze Barcelony i Napolu reagują na wybuch wojny w Ukrainie, Źródło: Twitter Napoli

Jak podaje piłkarz i trener Piotr Piotrowicz, Szwedzki Związek Piłki Nożnej nie wyobraża sobie rozegrania meczu barażowego o awans do mundialu przeciwko Rosji w Moskwie.

Bardziej stanowczo niż UEFA działają niektóre kluby piłkarskie. Za Bildem: Schalke ma się wycofać z umowy z Gazpromem , już padła decyzja o usunięciu logo sponsora z koszulek.

Wyrazy wsparcia wyraziła też Hertha BSC:

Oficjalny profil klubu

Wracając do sportowców – Sebastian Vettel, jeden z najbardziej znanych kierowców Formuły 1, zdecydował już, że nie weźmie udziału w GP Rosji.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa – były bokser i mistrz świata wagi ciężkiej, mer Kijowa Witalij Kliczko jest cały czas w stolicy i koordynuje różne działania związane z obroną miasta. Utworzono system zarządzania zakładający współpracę z Siłami Zbrojnymi Ukrainy oraz innymi komponentami służb bezpieczeństwa kraju.

Na Instagramie Putina potępiła Sofia Abramowicz, córka właściciela Chelsea Romana Abramowicza.

Na Instagramie wypowiedział się również gwiazdor rosyjskiej siatkówki, przyjmujący Zenita Sankt Petersburg i reprezentacji Rosji.

Zdecydowane reakcje napływają również ze świata sportu. Wojnie stanowczo sprzeciwia się S1mple (Sasha), ukraiński gamer, jeden z najlepszych graczy CS:GO na świecie.

Płaczę myśląc o mojej rodzinie i znajomych w Kijowie. Mam “szczęście”, że nie jestem w domu, ale nie wyobrażacie sobie, jak bardzo chciałbym tam być.

Jak można przeczytać na Twitterze Kamila Rogólskiego – pieszo granicę próbuje przekroczyć Manor Solomon, izraelski piłkarz, zawodnik Szachtara Donieck. Podobne próby podejmują brazylijscy piłkarze Ruchu Lwów i Szachtara Donieck. Chcemy się stąd wydostać. Potrzebujemy pomocy brazylijskiego MSZ i uwolnienia nas – napisał w swoich stories Vinicius Tobias.

To tylko niektóre głosy ze świata sportu. Tekst będziemy na bieżąco aktualizowali.

Pomoc Ukrainie – co możemy zrobić? [AKTUALIZOWANE]

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone