Czytasz
Sztuka pod choinkę. Przegląd targów i prezentów last minute

Sztuka pod choinkę. Przegląd targów i prezentów last minute

Nie tylko dla bogatych kolekcjonerów i marszandów. Oto parę propozycji z miejscami, gdzie sztukę i design pod choinkę kupisz w rozsądnych cenach, a nawet się za nią wymienisz. Gdzie jej szukać?

Jak wesprzeć twórców i jednocześnie zaskoczyć innych (lub samego siebie!) nietuzinkowym prezentem na Gwiazdkę? Oto parę propozycji warszawskich lokali i inicjatyw, gdzie znajdziesz sztukę na każdą kieszeń.

Warsaw Preview: Chair Art Fair | Chmielna 9

mat. promocyjne Warsaw Preview

@warsaw.preview powraca! Pamiętacie plenerowe wystawy sztuki organizowane w parku koło Królikarni i na Osiedlu Jazdów? Otwarta formuła pozwalała zaprezentować się różnym twórcom bez sztywnego, galeryjnego anturażu. Tym razem inicjatywa przenosi się do sali tanecznej na pierwszym piętrze Chmielnej 9, łącząc siły z Crash Club, Narocz 13, Galerią Serce i Śmierć Człowieka. Organizatorzy testują nową formułę alternatywnych targów, na których sztuka… usadowi się wygodnie na krzesłach!

Sprawdźcie nasz wywiad z Warsaw Preview

Tak, nie przesłyszeliście się. Chair Art Fair polega na prezentacji dzieł na krzesłach. Każdy artysta może wziąć w nim udział pod warunkiem, że jego sztuka zmieści się na przyniesionym przez niego siedzisku – takim dziełem może być nawet performans. Ściśle określona przestrzeń to jednocześnie ciekawy wizualnie element targów, ale i rozwiązanie zmuszające do pomysłowych form prezentacji.

Co ważne, formuła wydarzenia ma charakter targów, ale nie o komercyjnym charakterze. Chair Art Fair odbywa się na zasadzie barteru. Każdy odwiedzający może wejść w posiadanie danego utworu pod warunkiem, że zaproponuje atrakcyjną dla artysty rzecz lub usługę. Można wymienić się dziełem za dzieło lub zaproponować inną formę niematerialnej zapłaty. Oferty będą spisywane w trakcie wydarzenia a pod koniec odczytane publicznie.

Warsaw Preview to również szansa na promocję nowych talentów. W ramach wydarzenia organizowany jest open call promujący w social media artystów deklarujących swój udział w wydarzeniu. Jednym z nich jest chociażby Marcin Zonenberg, który testuje granice pojęcia rzeźby i instalacji. Więcej artystów i artystek poznacie śledząc Facebooka i Instagrama Warsaw Preview.

Praca Marcina Zonenberga, mat. promocyjne Warsaw Preview

Freak Market | Komuna Warszawa | 17.12

mat. promocyjne

W ten weekend czeka nas już XX (!) edycja Freakmarket. Jak sama nazwa wskazuje, na tych targach próżno szukać zwyczajnych prezentów pod choinkę. Nie znajdziecie tu typowych świątecznych skarpet, czapeczek św. Mikołaja, czy ozdobnych krasnali. 17 grudnia w Komunie Warszawa odbędą się urodziny inicjatywy, która od 5 lat serwuje Wam wybór najlepszych (i przy okazji najbardziej zaskakujących) wyrobów artystycznych z całej Polski! Freakmarket to efemeryczny kolektyw organizujący targi niezależne – D.I.Y punk, alternative, recycled, hand made.

W tym roku złapiecie na nich m.in. kalendarz naścienny od inicjatywy @fajnyzinek z Poznania, która urzęduje stacjonarnie w Pasażu pod Złotą Kulą. Kalendarz został wykonany w technice RISO w rozmiarze A3. W tym roku, jak deklaruje kolektyw, cały zysk wesprze zakup sprzętu dla zinkowej koncertowni. Jeśli chcecie, by w poznańskiej miejscówce nagłośnienie było jeszcze lepsze, koniecznie zaopatrzcie siebie i znajomych w zinkowy kalendarz.

Chcesz dowiedzieć się więcej o Fajnym Zinku? Przeczytaj nasz wywiad tutaj

Dobra, to mamy już coś gustownego na ścianę, ale co z podłogą? Na targach złapiecie wyjątkowe produkty dywanowego super-duo, czyli Moni i Kacpra z @dywanpol . Ta dwójka super kreatywnych ludzi udowadnia, że nie ma dywanów niemożliwych…. Znani są m.in. z realistycznych podobizn domowych pupili, ale tak naprawdę nic ich nie ogranicza. Warto wybrać się na ich stoisko chociażby po to, by poczuć wyjątkową miękkość ich pluszowych wyrobów.

Dywanpol, mat. promocyjne Freakmarket

Sklep Galeria Karowa | Okrąg 4

Obraz Karoliny Szwed, mat. promocyjne Sklep Galeria Karowa

Niedawno świętowaliśmy uroczyste przenosiny Sklepu Galeria Karowa. Miejscówka wyprowadziła się z Karowej na Okrąg 4. Będąc w samym Śródmieściu, lokal zachował właściwy sobie, kameralny charakter. To coś pomiędzy galerią, showroomem a przestrzenią do działania. Odbywają się tu wystawy i warsztaty, przy jednoczesnym zachowaniu oryginalnej funkcji miejsca. To przede wszystkim sklep, a kiermasz trwa tu dosłownie cały rok. Ania, Patryk i Natalia od początku deklarowali, że ich priorytetem jest przede wszystkim zapewnienie artystom i artystkom godnego zarobku. Jak sami mówią, bawią się ideą galerii stającej się sklepem – sklepem stającym się galerią. Aspekt komercyjny nie umniejsza przecież wartości artystycznej dzieł a ich twórcy i twórczynie powinni dostawać za nie godziwe pieniądze. Dlatego w ich sklepie można je kupić zawsze. Teraz zobaczycie tam m.in. prace Karoliny Szwed, Zuzanny Głuchaj, Julity Goździk, Martyny Baranowicz czy Instytutu Rzeźby.

Martyna Baranowicz, mat. promocyjne Sklep Galeria Karowa

Jednocześnie wpadniecie tam na różne dedykowane eventy, bo Okrąg 4 to również miejsce do sieciowania, wymiany doświadczeń, łączenia artystów nie tylko z nabywcami, ale i innymi twórcami.

Już 16 grudnia o 18:00 wpadajcie na pokaz pierwszej kolekcji obiektów KOLEKT. Kolektyw KOLEKT to, jak czytamy, platforma, która gromadzi twórczość obiecujących artystów, projektantów i architektów, umożliwiając im dzielenie się swoją twórczością, procesem projektowym oraz inspiracjami. Działa pomiędzy internetem a materialną przestrzenią galerii sztuki, rozszerzając tym samym swoje wpływy poza digital. Misją KOLEKT jest przybliżenie procesów projektowania szerszej publiczności, zainteresowanie sztuką i designem.

Sklep Galeria Karowa odwiedzicie w czwartki, soboty i niedziele od godziny 11:00 do 14:00.

Turnus na Wolskiej | Wolska 46/48

mat. promocyjne Turnusu na Wolskiej

Wiecie, że na Woli od paru dobrych miesięcy urzęduje Turnusik? Kiedyś mobilna inicjatywa, która sztukę wystawiała naprawdę w trudnych warunkach (przypominamy m.in. zimową wystawę w Parku Morskie Oko – w śniegu!), dzisiaj wreszcie ma swój przytulny domek. Kawiarnio-galerio-sklepik zacumował na Wolskiej 46/48 z Turnusiku przeistaczając się w @turnus.na.wolskiej. Od początku lokal stał się przystanią nie tylko dla samych założycielek i zapalonych turnusowiczów, ale i całej masy twórców i twórczyń. Na miejscu, oprócz pysznych cynamonek i krzepiącej kawusi, możecie m.in. zaopatrzyć się w turnusowe suweniry – od tych mniejszych w formie pocztówek, po całkiem spore, czyli barwione ręcznie obrusy, które wcześniej były częścią niejednej turnusowej ekspozycji. Jednym słowem – możesz zabrać trochę Turnusu do siebie do domu!

Sprawdź też

Jak zaczynał Turnus na Wolskiej? Więcej dowiesz się z naszego wywiadu!

materiały promocyjne bibi_gems

I nie tylko, bo na miejscu w sposób ciągły wystawiają się inni artyści i artystki. Jeśli lubisz delikatną biżuterię może połasisz się na ręcznie robione ozdoby od @bibi_gems. Robione na szydełkach naszyjniki i mini torebki na telefon czy pierścionki i branzoletki ze świetlistych kamyczków w kolorach Ziemi – asortyment typu fairycore czeka! Na półkach znajdziesz do tego przeróżne niezależne wydawnictwa, m.in. ziny od @girlstothefront_ czy szereg albumów artystycznych, których nie znajdziesz w typowych księgarniach.

“…a Diablica gruchnie basem,” najnowszy materiał duetu SIKSA ukazujący się nakładem Girls To The Front, mat. promocyjne

Jeśli szukacie prezentu na ostatnią chwilę – macie szczęście! Do Turnusu traficie codziennie od godziny 10:00 aż do godziny 22:00.

Nowy Bazar Różyckiego | Targowa 52

Słyszeliście o @nowybazarrozyckiego? Znajdujące się na tyłach Muzeum Warszawskiej Pragi targowisko wyrasta na zagłębie vintage shopów i butików ze sztuką i designem. Nowe pokolenie straganiarzy i straganiarek czerpie z tradycji miejskich bazarów, nadając im nowy kształt. W pawilonach znajdziecie retro perełki, różnego typu bibeloty i sztukę – taką na każdą kieszeń. Wybrane pieczołowicie przedmioty to efekt długich poszukiwań i wprawnego oka szperaczy i szperaczek, którzy co chwila dowieszają na swoje wieszaki kolejne cudeńka. Wśród nich znajdziecie m.in. @twins.pick, czyli prowadzony przez bliźniaczki vintage store nawiązujący klimatem do kultowego serialu Davida Lyncha, czy @zbior_vintage, gdzie czekają na Was designerskie dodatki z ciekawą historią.

mat. promocyjne Nowego Bazaru Różyckiego

Bazar to nie tylko po prostu otwarte pawilony – miejsce prężnie działa organizując wiele sezonowych eventów. W okresie letnim często mogliście trafić tam na cykliczne Garażówki a nawet… prawdziwe pokazy mody. Bazarowe rewie promują nie tylko bazarowy chic, ale i modę z drugiej ręki – a przez to ekologiczne podejście do życia. Po co kupować coś nowego, gdy tyle jest świetnych dodatków i ubrań naokoło? A te przecież można dodatkowo przerabiać i modyfikować, co robi m.in. Sylwia Alabrudzińska, której upcyklingową modę znajdziecie na bazarze pod szyldem @rags_queen. A jeśli już wybraliście odpowiedni strój, czas na dodatki! Te znajdziecie m.in. w @doris.s_shop, gdzie powstaje multikolorowa biżuteria handmade nawiązująca stylem do lat 90. To oczywiście tylko niektóre z miejsc, na jakie natkniecie się klucząc bazarowymi uliczkami – jest ich znacznie więcej!

Top 5 sklepów vintage w Warszawie

Dodatkowo, miejsce aktywnie działa z lokalnymi instytucjami i inicjatywami, łącząc siły m.in. ze swoim praskim sąsiadem – Muzeum Warszawskiej Pragi lub angażując się w promowanie lokalnych rzemieślników i rzemieślniczek.

Sklepy zwykle otwarte są od czwartku do soboty od 12:00 do 18:00, ale zawsze warto sprawdzić aktualne godziny na stronach poszczególnych pawilonów. Namiary do nich znajdziecie na głównym instagramie bazarku.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone