Czytasz teraz
Sztuka w służbie uchodźców – World Refugee Day według MSN
Newsy

Sztuka w służbie uchodźców – World Refugee Day według MSN

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Uchodźcy – ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 19 lat temu święto przypominające o odwadze emigrantów na całym świecie. Z tej okazji w ostatnią niedzielę warszawski MSN zorganizował kolejną edycję Aukcji Sztuki Refugees Welcome. W tym roku pobity został rekord – w ramach akcji zebrano 212 tysięcy złotych!

Muzeum Sztuki Nowoczesnej we współpracy z Fundacją Ocalenie od 3 lat prowadzi specjalną aukcję charytatywną Refugees Welcome, której celem jest zbiórka pieniędzy dla uchodźców poprzez sprzedaż dzieł sztuki. W projekcie udział wzięli jedni z najbardziej szanowanych współczesnych polskich artystów – m.in. Aneta Grzeszykowska, Wilhelm Sasnal, Paweł Althamer czy Dorota Buczkowska. Licytacja jest nie tylko okazją do zakupu dzieł twórców o już ustabilizowanej pozycji, ale i na poznanie nowych, dopiero wkraczających na rynek sztuki nazwisk.

Dorota Buczkowska, Bez tytułu, z cyklu Rok w sanatorium, 2016

Dochód z akcji przeznaczony jest m.in. na utrzymanie programu Refugees Welcome Polska, który polega na wyszukiwaniu pokoi dla uchodźców lub osób starających się o taki status u tzw. lokalsów. To nie tylko sposób na znalezienie dachu nad głową, ale i również asymilację – zawieranie przyjaźni, przełamanie stereotypów i poznanie odmiennych kultur i obyczajów. Dzięki temu następuje tak potrzebna wymiana poglądów, do której w innych okolicznościach w ogóle mogłoby nie dojść. Na takiej wymianie ostatecznie korzysta zarówno nowy lokator, jak i gospodarz.

Prace licytować można było zarówno osobiście, jak i poprzez portal ArtInfo.pl. Mimo że aukcja już za nami, pomoc uchodźcom nieść można na wiele sposobów. Na stronie Refugees Welcome Polska możecie zarejestrować się jako potencjalny gospodarz, zaoferować inną formę pomocy lub wesprzeć program finansowo.

Więcej informacji znajdziecie poniżej.

Zobacz również
ĆPAJ STAJL

Strona Refugees Welcome Polska

Cover: Aneta Grzeszykowska, Bez tytułu (Skin doll), 2016

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony