Czytasz
Tauron Nowa Muzyka zmienił swoją cenę. A jakie polskie ksywki zasiliły line-up?

Tauron Nowa Muzyka zmienił swoją cenę. A jakie polskie ksywki zasiliły line-up?

Tauron Nowa Muzyka

Rodzimi wykonawcy, którzy zagrają w czerwcu na festiwalu Tauron Nowa Muzyka, reprezentują m.in. jazz, elektronikę, hip-hop i muzykę poważną. Sprawdźcie, o kim mowa!

Tauron Nowa Muzyka wkracza w tym roku w pełnoletność. To oznacza tylko jedno – taki jubileusz należy uczcić osiemnastką z prawdziwego zdarzenia! Patrząc na ogłoszony już line-up, możemy przypuszczać, że organizatorzy festiwalu wzięli sobie te słowa do serca. W katowickiej Strefie Kultury zagrają m.in. Orbital, Tangerine Dream, Royksöpp, William Basinski i Oneohtrix Point Never. O klubowe oblicze wydarzenia zadbają MMM (Errorsmith i Fiedel), Helena Hauff, Talaboman czy Romare. Inauguracyjny koncert w NOSPR-ze, który rozpocznie czterodniową zabawę, da Max Cooper. Producent i… doktor biologii obliczeniowej przygotowuje na tę okazję specjalne audiowizualne show.

Belfast duetu Orbital to jeden z tych utworów, który chcielibyśmy usłyszeć na żywo w Katowicach

Między mainstreamem a alternatywą

Organizatorzy Taurona do tej pory konsekwentnie zdradzali nazwiska zagranicznych artystów. Dziś stało się jasne, jacy polscy twórcy będą towarzyszyć im w programie. Są wśród nich starzy wyjadacze, jak i ci, którzy dopiero wspinają się na szczyt. Luźna parafraza tytułu kultowego filmu Sidneya Lumeta? Oto Dwunastu wspaniałych wykonawców.

Nowy materiał usłyszymy od dwóch postaci, które od lat działają na przecięciu mainstreamu i alternatywy. Baasch szykuje się do wydania piątej studyjnej płyty. Na katowickiej scenie zaśpiewa w towarzystwie wokalistki formacji BOKKA. Z piosenkowym albumem W każdym (polskim) domu na Śląsk przyjedzie Błażej Król. Znani i lubiani bracia Waglewscy zaprezentują się za to jako Fisz Emade Soundsystem. W formule elektronicznego tria zagrają świeże aranżacje swoich najpopularniejszych kompozycji. Uwaga – ma się pojawić sporo improwizacji!

Błażej Król w przeszłości grał w zespołach UL/KR, Kawałek Kulki czy Kobieta z Wydm. Od lat z powodzeniem występuje solowo.

Jazz łeb w łeb z elektroniką 

Mocnym punktem Taurona od zawsze pozostawał jazz, a konkretnie jego nieoczywiste, przełamujące stereotypy o kawiarnianych smętach wcielenie. Nie inaczej będzie tym razem. Silną reprezentację wystawia jedna z naszych ulubionych rodzimych wytwórni, Astigmatic Records. Wspólny koncert zagrają EABS i Pakistańczycy z Jaubi, którzy wkrótce wydadzą razem krążek In Search of a Better Tomorrow. W poszerzonym składzie wpadną także Marcin Cichy i Igor Pudło, czyli Skalpel. Ubiegły rok upłynął im pod znakiem entuzjastycznie przyjętego krążka Origins. Teraz jeżdżą z premierowym materiałem tu i ówdzie, udowadniając, że granie na żywo nadal idzie im bardzo sprawnie.

Sprawdź też
Bedoes uratował konia

Próbka umiejętności zespołu Skalpel. Czy podobnie będzie w Warszawie?

Co jeszcze kryje dzisiejsze ogłoszenie? Słuchacze hip-hopu z pewnością tłumnie zjawią się na koncercie laureata Paszportu Polityki, 1988. Producent ostatnio pracował z Brodką nad Sadzą. Solowo stale eksploruje rejony dusznej, basowej elektroniki, mrocznego ambientu i jungle. YANN z płytą POSTPANDEMICZNA będzie kontynuować sianie punkowo-trapowego zamętu, jaki na Tauronie rozpoczął Zdechły Osa. Do line-upu dołączyli także producenci Earth Trax (koniecznie sprawdźcie jego najnowszy krążek Closer Now!), Avtomat i pianista Bartek Wąsik. Ostatni z twórców niedawno podzielił się ze światem dwunastoma brawurowymi reinterpretacjami utworów Radiohead. Wszystkie zaaranżował na pianino, które od lat pozostaje jego nieodłącznym towarzyszem.

Earth Trax to jeden z artystów, którzy w tym roku wystąpią na festiwalu Tauron Nowa Muzyka

Tauron Nowa Muzyka w tym roku odbędzie się w dniach 8-12 czerwca. Śledźcie uważnie nasz magazyn i profile festiwalu w mediach społecznościowych, bo to jeszcze nie wszystkie niespodzianki w line-upie!

Karnety na Tauron Nowa Muzyka 2023 znajdziecie na Going.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone