Czytasz
Legendy trip-hopu, awangardowa pianistka… Tauron Nowa Muzyka znów dowozi!

Legendy trip-hopu, awangardowa pianistka… Tauron Nowa Muzyka znów dowozi!

Sześcioro nietuzinkowych zagranicznych artystów wzbogaciło właśnie line-up katowickiego festiwalu. O kim mowa?

W tym roku Tauron Nowa Muzyka, święto słuchaczy szeroko rozumianej elektroniki, odbędzie się po raz 19. Choć do rozpoczęcia imprezy zostało jeszcze pół roku, sporo już o niej wiadomo. Festiwal otworzy audiowizualne show Roberta Henkego, Niemca znanego z projektu Monolake i stojącego za popularnym oprogramowaniem Ableton. W CBM 8032 AV artysta wykorzystuje stare, zrekonstruowane maszyny Commodore, które służą mu do programowania dźwięku i obrazu. – Kod komputerowy i sprzęt reprezentują idee Bauhausu, zgodnie z którymi forma z konieczności podąża za funkcją. Jest w tym coś pięknego przekonuje twórca. Jego widowisko, prezentowane już od dobrych kilku lat, zostało wyróżnione na 67. Biennale w Wenecji.

Fragment widowiska CBM 8032 AV Roberta Henkego

W Katowicach nie zabraknie także okazji do tańca. Jeszcze w 2023 roku zdradzono, że za konsoletami staną m.in. Chase & Status, Bicep, Héctor Oaks, DVS1, Dasha Rush i Dorisburg. O subtelne, wyważone brzmienia z pogranicza modern classical zadba zaś niemiecki pianista Martin Kohlstedt, zaś o nieoczywisty, elektroniczny songwriting: Clark i IAMDDB. Dziś do tego całkiem imponującego składu dołączyła kolejna szóstka wykonawców. Przyjrzyjmy im się uważniej.

Tauron Nowa Muzyka 2024 dopiero latem, ale Wy już teraz możecie zaopatrzyć się w swoje karnety!

W zamglonym świecie trip-hopu

Miłośników klasycznego trip-hopu szczególnie powinna ucieszyć zapowiedź wizyty duetu Kruder & Dorfmeister. Panowie, znani także z projektów Tosca i Peace Orchestra, grają ze sobą od początku lat 90., twardo trzymając się swoich zasad. Gdy debiutowali, w ich rodzinnym Wiedniu królowało techno. Oni szukali jednak bardziej wyważonych, spowitych gęstą atmosferą brzmień, czemu upust dali choćby na kultowej składance DJ-Kicks z 1996 roku. Po dłuższej nieobecności artyści wrócili do wspólnego nagrywania i koncertowania. Na Tauron Nowa Muzyka usłyszymy ich w formule live. Nie będzie lepszej okazji, żeby poczuć zadymionego ducha kompilacji The K&D Sessions.

Fortepian w innym wydaniu

Kilka miesięcy po wydaniu EP-ki Vesela do Katowic wpadnie także Kelly Moran. Reprezentantce kultowej wytwórni Warp Records na artystycznym szlaku od początku kariery towarzyszy fortepian preparowany, czyli taki, w którego struny wkładane są różne przedmioty. Nieoczywiste brzmienie instrumentu toruje jej drogę do licznych gatunkowych eksperymentów. Modern classical zderza z awangardą, minimalizmem i elektroniką. Eklektyzm Amerykanki docenił sam Oneohtrix Point Never, z którym w 2018 roku udała się na trasę koncertową.

Kelly Moran – Water Music

Songwriting i minimalistyczne techno

Kobiecą część line-upu wzbogaca również autorka świetnie przyjętej płyty DREAMER, Nabihah Iqbal. Podopieczna wytwórni Ninja Tune zderza ze sobą gotowość dzielenia się intymnymi, poruszającymi wspomnieniami z wszechstronnym songwritingiem. Dobrze czuje się w estetyce gitarowego, zimnofalowego lo-fi, które uzupełnia pomysłową elektroniką.

Sprawdź też
Sam Mendes The Beatles

Po koncercie piosenkarki przypuszczalnie najdzie Was ochota na bardziej taneczną kontynuację wieczoru. Takową zagwarantuje specjalista od transowego, minimalistycznego techno, Luigi Tozzi, który wystąpi w duecie ze swoim rodakiem, Feralem. Stali bywalcy Tauron Nowa Muzyka na pewno ucieszą się także na myśl o setach niemieckiego DJ-a Robaga Wruhme i izraelskiego duetu Red Axes. Obydwaj wykonawcy bardzo cenią śląski festiwal. Wpadną na niego nie po raz pierwszy, ale nie będą odgrzewać kotletów. Artyści z Bliskiego Wschodu zaprezentują choćby na żywo swoją nową, bardziej instrumentalną płytę One More City. – Panowie znów odważniej chwycili za analogowe instrumenty, od których zaczynali, grając w rockowym zespole Red Cotton. Ich brzmienie swobodnie lawiruje przez to między różnymi stylami: od dance punku, przez rock progresywny, aż po techno – pisaliśmy o niej jesienią.

Luigi Tozzi – Deep Blue: Volume 3 (Continuous Mix)

Kolejne ogłoszenia już wkrótce. Kogo jeszcze usłyszelibyście w Katowicach?

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone