Czytasz
Tauron Nowa Muzyka leci z line-upem, a w nim m.in. Tangerine Dream!

Tauron Nowa Muzyka leci z line-upem, a w nim m.in. Tangerine Dream!

Tangerine Dream / fot. Katja Ruge

Tauron Nowa Muzyka w przyszłym roku wkracza w pełnoletność. A wiadomo, 18. urodziny trzeba świętować z przytupem i tak stanie się w tym przypadku. Katowicki festiwal ogłasza pierwszych pięciu wykonawców, a jednocześnie wprowadza do sprzedaży nową pulę biletów.

Powoli zbliża się czas, w którym warto zacząć planować letnie wojaże koncertowe. Worek z zapowiedziami występów zagranicznych artystów jako pierwszy rozwiązała marka More Music Agency. Organizowany przez nią Tauron Nowa Muzyka tradycyjnie potrwa cztery dni i odbędzie się w dniach 8-11 czerwca 2023 roku. Wydarzenie rozpocznie uroczysty koncert w gmachu NOSPR-u, a zakończy tzw. Fajrant. Ta druga to bezpłatna impreza organizowana na świeżym powietrzu, która zwieńczy dwie noce intensywnych wrażeń.

Tak bawiliśmy się na ubiegłorocznym Tauronie. Przyszykujcie się na huczne 18. urodziny imprezy!

W poszukiwaniu nowości…

Włodarze festiwalu każdorazowo uwzględniają w programie artystów reprezentujących to, co w muzyce najświeższe i najbardziej nieszablonowe. Dominuje przede wszystkim elektronika – i ta nadająca się do tańczenia, i ta skłaniająca do kontemplacji. Line-upy kryją jednak równie dużo niespodzianek dla miłośników jazzu, awangardy czy niebanalnego popu. W ostatnich latach Tauron bardziej otworzył się też na rap z Polski i zagranicy. Tym samym dla wielu słuchaczy pozostaje eklektyczną skarbnicą nowych brzmień.

Mamy bilety na Tauron Nowa Muzyka 2022!

…i nie zapominając o legendach

Kilka miesięcy temu w katowickiej Strefie Kultury zagrali m.in. Moderat, The Bug, Andy Stott, The Field oraz Rival Consoles. Nie mniej emocjonująco powinno być tym razem. Jedną z ogłoszonych właśnie gwiazd 18. edycji festiwalu jest zespół, który ukształtował historię współczesnej muzyki elektronicznej. Utorował drogę do rozwoju ambientu, krautrocka i new age’u. Dziś istniejące od 1967 roku Tangerine Dream nie gra już w oryginalnym składzie. Kontynuatorzy – Thorsten Quaeschning, Hoshiko Yamane i Paul Frick – nie zapominają jednak o bogatym, syntezatorowym dorobku formacji. W tym roku wydali entuzjastycznie przyjęty album Raum, na którym w elegancki sposób składają hołd tradycji i uzupełniają ją własnymi pomysłami.

Tak brzmi Tangerine Dream w 2022 roku. Już wkrótce usłyszycie ich w Katowicach!

Równie mocno czekamy na koncert ikony współczesnego ambientu. Mowa o Williamie Basinskim, autorze kultowego albumu The Disintegration Loops z 2002 i 2003 roku. Amerykanin niestrudzenie bada za pomocą muzyki przemijalność czasu, wspomnień i pamięci. Oprócz nagrywania solowych płyt tworzy muzykę do filmów, instalacji artystycznych i oper. Podobnie jak Tangerine Dream, Basinski również zaprezentował niedawno kolejny krążek. Na …On Reflection połączył siły z Brytyjczykiem Jankiem Schaeferem.

Kto jeszcze na Tauronie?

O jazz w Katowicach zadba wielokrotnie nagradzany tubista i kompozytor, Theon Cross. Szersza publiczność może kojarzyć go z występów z kolektywem Sons of Kemet. Współpracował także m.in. z Jonem Batiste, Makayą McCraven i Lafawndah. Na Śląsku zagra swój solowy materiał, w którym kipiąca ze wszystkich stron energia zderza się z przemyślaną melodyką. Hip-hopowe oblicze Taurona odsłoni za to członek składów Super Chron Flight Brothers i Armand Hammer, Billy Woods. Dwa tegoroczne albumy – Church i Aethiopes – to popis jego intertekstualnej nawijki w akompaniamencie nieoczywistych beatów.

Sprawdź też

Billy Woods we wspólnym utworze z Kennym Segalem

Zapomnieliśmy o elektronice? Nic bardziej mylnego. W Strefie Kultury z pewnością wystąpi wielu cenionych producentów i DJ-ów. Ich szeroką listę otwiera reprezentant renomowanej wytwórni Ninja Tune, Romare. Znakiem rozpoznawczym Archiego Fairhursta są rozbudowane kolaże dźwiękowe, rozpięte pomiędzy house’em, jazzem a ilustracyjną elektroniką.

Przypominamy jeden z setów londyńczyka i nadmieniamy, że bilety na przyszłorocznego Taurona zakupicie za pośrednictwem platformy Going. Do sprzedaży weszła właśnie pula dwudniowych karnetów w promocyjnej cenie 249 zł. Nie czekajcie!

Romare był jednym z gości kultowego cyklu Boiler Room
Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone