Czytasz
Techno w industrialu – zbliża się ASID Festival

Techno w industrialu – zbliża się ASID Festival

Shhron, set w Elektrowni Szombierki, źródło: Facebook ASID

Stowarzyszenie ASID zaprasza na swój pierwszy festiwal. Od 9 do 10 lipca spotykamy się w murach katowickiej Walcowni – Muzeum Hutnictwa i Cynku. To dobra informacja (nie tylko) dla fanów industrialnych przestrzeni.

Mocne techno i mocna industrialna architektura – o działalności Stowarzyszenia ASID pisaliśmy już jakiś czas temu, gdy w czasach lockdownu dostarczało świetne wideosety prosto z wnętrza Elektrociepłowni Szombierki. Bytomska postfabryczna perełka zbudowana została w 1920 roku. Wpisany do tzw. rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego zespół zabudowy danej elektrowni Bobrek, stał się scenografią dla występu wielu rodzimych DJ-ów i DJ-ek. Grali tam m.in. Anja Kraft, biøs, Monster DJ czy Phil Jensky, a także ci, którzy stosunkowo niedawno wkroczyli na klubową scenę, jak np. BEXA czy Shhron. Ale to nie koniec, bo ASID-owcy wyruszyli w trasę po innych postfabrycznych przestrzeniach, zahaczając o poznański Schron, gdzie grał m.in. naked relaxing, czy wnętrze P23, w którym wystąpił m.in. duet Penera stworzony przez członków kolektywu SZOK. Celem Stowarzyszenia jest bowiem “popularyzowanie i edukacja o poprzemysłowym dziedzictwie kulturowym oraz promocja młodych artystów”. ASID działa od sierpnia 2020 rok i idzie jak burza.

W połowie maja na profilu Facebook Stowarzyszenia pojawiła się informacja, która była zapowiedzią czegoś o wiele większego:

Set, przestrzeń Elektrociepłowni Szombierki, źródło: Facebook ASID

Po kilkumiesięcznej przygodzie z nagrywkami setów online wracamy z czymś świeżym. 🔥 Muzyczne doświadczenie, które z pewnością na długo zapadnie wszystkim w pamięć. 9-11 lipca – save the date! 🎉 Przygotowaliśmy dla Was niemały wakacyjny kąsek. Niektórzy z Was kojarzą lokalizację obiektu, zmysły innych dopiero ją poznają. Bądźmy częścią czegoś niesamowitego, twórzmy razem historię w wyjątkowych miejscach! W środę konkrety, zachowajcie czujność. 🚀

I nie myliliśmy się, bo parę dni później ASID ogłosiło swój pierwszy festiwal. Oczywiście w postindustrialnej przestrzeni. Tym razem padło na katowicką Walcownię, której historia sięga pierwszej połowy XX wieku. Obecnie mieści się tam Muzeum Hutnictwa Cynku a sam kompleks wpisany jest na Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

Wnętrze Walcowni, źródło: Facebook Walcowni

ASID podtrzymują bogatą historię wydarzeń kulturalnych, które nadały Walcowni nowy kontekst. W 2013 roku miała tam miejsce wystawa „Droga Przemysłowa 13” przygotowana przez Instytucję Kultury Ars Cameralis podczas Industriady – wydarzenia promującego zabytki wchodzące w skład wspomnianego szlaku. W lutym tego roku, podczas OFF Club Katowice, wystąpił tam w formule online Piernikowski. Teraz możemy liczyć na dużą dawkę potężnego techno. I choć line-up nie jest jeszcze znany, to my wybieramy się w ciemno! Właśnie ruszyła sprzedaż pierwszej puli karnetów!

Sprawdź też

Bilety na ASID Festival złapiecie w Going.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone