Czytasz
Thom Yorke brnie w świat filmów. Posłuchaj fragmentów soundtracku do „Confidenzy”

Thom Yorke brnie w świat filmów. Posłuchaj fragmentów soundtracku do „Confidenzy”

Thom Yorke

Lider zespołów Radiohead, Atoms for Peace i The Smile wyda nową ścieżkę dźwiękową zarówno w formie cyfrowej, jak i fizycznej.

Reżyserem Confidenzy, której anglojęzyczny tytuł to Trust (wiara, zaufanie), jest Daniele Luchetti – jeden z najbardziej znanych włoskich reżyserów. W jego dorobku znajdują się m.in. Nosiciel teczki, Mój brat jest jedynakiem, Zwyczajne szczęście oraz Wszystko zostaje w rodzinie. Nie tak dawno temu pracował także nad Genialną przyjaciółką – serialowym przebojem HBO opartym na motywach powieści Eleny Ferrante. Confidenzę, której międzynarodowych planów dystrybucyjnych jeszcze nie podano do wiadomości, zaprezentował zimą na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie.

Zwiastun filmu Confidenza Daniele Luchettiego, do którego ścieżkę dźwiękową skomponował Thom Yorke

Miłość i strach

Głównych bohaterów w Confidenzie, luźnej adaptacji powieści Domenco Starnone o tym samym tytule, jest dwóch. On, Pietro Vella (w tej roli Elio Germano), to ustatkowany, szanowany nauczyciel po czterdziestce. Mężczyzna ma życie poukładane jak w szwajcarskim zegarku, dopóki jego drogi nie skrzyżują się z Teresą (Federica Rosellini). Młodziutka, utalentowana uczennica szybko przykuwa jego uwagę – i choć z różnych względów powinien odpuścić, zaczyna się do niej zbliżać. Z czasem okaże się, że ich relacja, choć pełna romantycznych uniesień, może stanowić dla niego realne zagrożenie. Myśl o tym, że ktoś po latach odkryje jej istnienie, spędza mu sen z powiek. – To historia mężczyzny, który przez całe życie tkwi zawieszony między strachem przed miłością a miłością do strachu – przekonywał Luchetti w rozmowie z portalem Variety.

Thom Yorke
Włoskojęzyczny plakat filmu Confidenza, do którego muzykę skomponował Thom Yorke / Vision Distribution

Droga nie na skróty

Confidenzę, z fabuły jawiająca się jako psychologizujące połączenie Pianistki Michaela Hanekego i Absolwenta Mike’a Nicholsa, musiała ilustrować wyrazista, budząca niepokój ścieżka dźwiękowa. Włoch od początku chciał, żeby skomponował ją Thom Yorke. Panowie już wcześniej mieli okazję ze sobą współpracować. Muzyk użyczył mu kilku niepublikowanych utworów z katalogu swojego zespołu, Atoms for Peace. B-side’y znalazły się na ścieżce dźwiękowej dokumentu poświęconego baletmistrzyni Carli Fracci.

Na koncercie, czyli w pułapce. Reżyser Split i Szóstego zmysłu prezentuje nowy thriller!

Charyzmatyczny wokalista i producent początkowo odrzucił propozycję Luchettiego, tłumacząc się brakiem czasu. Zmienił jednak zdanie, gdy dokładnie zapoznał się ze scenariuszem powstającego filmu. – Zawsze znajdowaliśmy okrężną drogę. Budowaliśmy muzykę raczej poprzez podtekst niż samą narrację. Nieustannie szukaliśmy czegoś, co brzmiało nieco inaczej – mówią panowie o swoim procesie twórczym. Obydwoje postanowili, że Brytyjczyk nie ograniczy się do samych elektronicznych aranżacji. W ruch poszły także tradycyjne instrumenty, w tym sekcja smyczkowa. Podobne założenie przyświecało Yorke’owi przy tworzeniu debiutanckiej, w pełni autorskiej ścieżki dźwiękowej do Suspirii.

Sprawdź też
KAMP!

Thom Yorke – Knife Edge. Utwór znalazł się na ścieżce dźwiękowej do filmu Confidenza Daniele Luchettiego.

Thom Yorke: Kompozytor, który kombinuje

Soundtrack Confidenzy ukaże się w formie cyfrowej 26 kwietnia. Już 12 lipca kolekcjonerzy zaopatrzą się za to w specjalne wydania CD i winyla. Zapowiedzią materiału są dwa single: balladowe, zbudowane na brzmieniu fortepianu preparowanego Knife Edge oraz orkiestralne, oniryczne Prize Giving. Po obu kompozycjach czuć, że Thom Yorke dobrze wie, co robi. Chcąc jak najwierniej oddać nastrój poszczególnych scen, nie ogranicza się do jednego gatunku. Czekamy na więcej!

Thom Yorke – Prize Giving. Utwór znalazł się na ścieżce dźwiękowej do filmu Confidenza Daniele Luchettiego.
Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone