Adaptacja łotewskiej powieści, ilustrator New Yorkera i inne – pięć filmów, które trzeba zobaczyć podczas festiwalu Kino Dzieci
"Znaczy ogólnie to interesowania, zainteresowania to dyskoteki, chłopaki i ogólnie…
Artystyczne kino dla dzieci, krótkie formy oraz nagradzane filmy i animacje z całego świata – 21 września startuje 6. MFF Kino Dzieci! Czego możemy się spodziewać po tegorocznej edycji?
Tegoroczny festiwal Kino Dzieci to kilkaset projekcji w dwudziestu polskich miastach. W programie znajdziemy opcje zarówno dla najmłodszych, jak i dla nastoletnich widzów, a wśród filmów i animacji czeka nas sporo perełek. Wybraliśmy kilka tytułów, na które naszym zdaniem powinniście zwrócić szczególną uwagę.
Jakub, Mimmi i gadające psy
Animacja jest adaptacją powieści łotewskiej pisarki Luize Pastore. To opowieść o 10-letnim Jakubie, który spędza tydzień ze swoją kuzynką Mimmi. Ta niechętnie odkrywa przed nim swój świat, jednak wkrótce ma się okazać, że wspólnie będą musieli podjąć działania, by ocalić porwanego czworonoga i ukochany park przejęty przez inwestora. Film rozwija u najmłodszych empatię na środowisko naturalne, umiejętności rozumienia emocji zwierząt oraz istotę aktywności społecznej. Pozycja warta uwagi!
Pierwsze pożegnanie
Nagrodzona Kryształowym Niedźwiedziem na tegorocznym Berlinale, poetycka opowieść o dojrzewaniu i pożegnaniu z dzieciństwem. Główni bohaterowie muszą stawić czoła zdarzeniom, które zdecydowanie nie należą do pozytywnych. Jak poradzą sobie z chorobą matki czy zmianą szkoły? Czy sprostają i wykażą się wystarczającą dojrzałością? Jest to reżyserski debiut Wang Lina, w dodatku nakręcony w jej rodzinnych stronach, co potęguje ładunek emocjonalny całego filmu.
Klara Muu
Opowieść idealna dla najmłodszych widzów. Klara marzy, by zostać gwiazdą muzyki, jednak wielu wątpi w jej talent i odwodzi ją od tego pomysłu. W pewnym momencie, po wielu latach postanawia odwiedzić farmę ojca, na której zaczynają się niezłe przygody. Cała sekwencja pozytywnych zdarzeń pozwala jej zrozumieć, że popularność nie jest zarezerwowana tylko dla artystów – można ją uzyskać także przez dobre uczynki i pomoc innym. Czy to nie brzmi cudownie?
Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię
Animacja miała swoją premierę podczas festiwalu w Cannes, gdzie spotkała się z bardzo pozytywnym odzewem. „Słynny najazd” to ciekawa historia o empatii i podejściu człowieka do zwierząt. Niedźwiedzie wyruszają w poszukiwania zaginionego syna ich władcy, jednak gdy na swojej drodze napotykają ludzi, ci szykują się do walki uważając przybyszów za bestie. Reżyserem bajki jest Lorenzo Mattotti – znany ilustrator, którego prace pojawiały się w The New Yorker, Vogue czy Le Monde.
Wakacje z Raną
Pozornie beztroska opowieść podszyta jest trudnymi tematami i masą wartościowych przesłań. Suzan, która przyjeżdża na wakacje do swojej babci, poznaje Ranę – Syryjkę z pobliskiego obozu dla uchodźców. Choć początkowo relacja pełna jest rasowych uprzedzeń, z czasem między dziewczynami powstaje więź i rodzi się prawdziwa przyjaźń. Reżyserka Sanne Vogel idealnie zobrazowała tutaj empatię, zrozumienie i człowieczeństwo. Film znajdzie się w sekcji Filmowych Odkryć.
Jak widzicie, wybrane przez nas filmy poza rozrywką niosą też ważne wartości, o których warto pogadać z dzieciakami po seansie. Pociechy chętnie podzielą się z Wami interesującymi spostrzeżeniami, więc może się z tego wywiązać świetna dyskusja! Kino Dzieci podzielone jest na kilka sekcji, spośród których szczególnie zainteresowała nas wspomniana sekcja Filmowych Odkryć, udowadniająca że artystyczne kino nie zawsze musi być przeznaczone tylko dla dorosłych. Wśród masy projekcji każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.
Wszystkie filmy prezentowane podczas festiwalu Kino Dzieci znajdziecie tutaj.
"Znaczy ogólnie to interesowania, zainteresowania to dyskoteki, chłopaki i ogólnie takie takie. Ale w miarę to nauka mnie najbardziej kręci i w ogóle mam nadzieję na przyszłość". Ponadto uliczne trendy, szeroko pojęty lifestyle i eksplorowanie warszawskich zakamarków. Często nie śpię, bo scrolluję TikToka.