Tresor świętuje 30-lecie działalności wyjątkową składanką z legendami elektroniki!
Jestem KONESEREM dobrego wzornictwa i architektury, miłośnikiem muzyki, perkusistą, didżejem,…
Obecnie pępkiem całego klubowego świata jest Berghain. Jednak scenę muzyki elektronicznej jeszcze wcześniej kształtował Tresor. Na okrągłą rocznicę 30-lecia, klub i wytwórnia wypuszczają wyjątkową składankę udowadniając tym samym, że wciąż są na topie.
Zanim narodził się Tresor, Dimitri Hegemann tworzył już inne miejsce. Klub UFO, (którym kierował), w ciągu zaledwie dwóch lat istnienia stał się głównym ośrodkiem muzyki techno i house w Berlinie. Niestety, z powodów finansowych miejsce musiało się zamknąć w 1990 roku.
Początki klubu Tresor
Hegemann szybko znalazł nowe miejsce w wschodniej części Berlina i inwestorów chętnych zainwestować w klub. Tak właśnie powstał Tresor. Chwilę później powołano do życia wytwórnię Tresor Records, która początkowo skupiała się na wydawaniu artystów pochodzących z Motor City. To właśnie w tzw. tresku wyszły pierwsze europejskie wydania takich artystów jak Jeff Mills, Robert Hood czy Joey Beltram, które rozpoczęły w ten sposób legendarny sojusz na linii Detroit – Berlin.
W ciągiu 30 lat działalności klub zmienił swój adres i otworzył siostrzane miejsce w Dortmundzie czyli Tresor.West. Tak pokaźny staż wypadało odpowiednio podsumować. Zebranie utworów najważniejszych twórców powiązanych z klubem i wytwórnią wydawał się być najlepszym pomysłem.
Tresor.30
Niedawno Tresor zaprezentował wyjątkową kompilację 54 (!!!) kawałków. Otwiera ją świetny remiks Nomadico legendarnego numeru Underground Resistance, The Final Frontier. Dalej jest równie dobrze – legendarni artyści jak Juan Atkins czy Moritz von Oswald występują koło relatywnie młodszych, ale już zadomowionych w świecie muzyki elektronicznej postaci. Stąd numer Heleny Hauff na featuringu z Paris The Black Fu czy świetny kawałek LSDXOXO. Dodatkowym smaczkiem jest numer Jazzy Fluids nieistniejącego już duetu Drexciya.
Poza wyjątkową tracklistą, Tresor.30 to też świetnie wydany winylowy boxset, w którym poza dwunastoma winylami znaleźć można 16-stronicowy booklet, plakat i sticker pack. To wszystko w pięknie wydanym pudełeczku w kolorze Ultrablack. xD Chyba bardziej techno się nie da. xDDD
Na szczęście nie trzeba jednak jechać do Berlina czy Dortmundu, żeby posłuchać artystów związanych z Tresorem i tym wyjątkowym wydawnictwem. Wspomniany LSDXOXO pojawi się już w ten weekend na krakowskim festiwalu Unsound. Z kolei w przyszłym tygodniu scenę stołecznego klubu Jasna 1 zawładną didzeje zwiążani ze słynnym cyklem imprez Herrensauna, którzy pojawią się na zaproszenie stołecznej ekipy DUEL. Sezon klubowy trwa w najlepsze, dlatego koniecznie sprawdzajcie nasz klubowy przewodnik, gdzie nieustannie selekcjonujemy najlepsze wydarzenia z muzyką elektroniczną.
Przewodnik klubowy Going.
Całą kompilację możecie posłuchać (i oczywiście kupić!) na bandcamp’owym profilu klubu.
Jestem KONESEREM dobrego wzornictwa i architektury, miłośnikiem muzyki, perkusistą, didżejem, (jeszcze) niespełnionym producentem i (jeszcze bardziej) niespełnionym projektantem graficznym. Wyznaję słowa Milesa Davisa, który stwierdził, że “życie bez muzyki byłoby niczym”. Od kilku lat przewodzę kolektywom SONDA i SOJUZ, które skupiają didżejów i didżejki z Polski i Europy Wschodniej, tworząc bezpieczne, wolne od uprzedzeń imprezy, prezentujące różne oblicza muzyki elektronicznej.