Czytasz
Truman Capote, wojna w Syrii i sytuacja kobiet na świecie – poznaliśmy pierwsze tytuły 17. Millenium Docs Against Gravity

Truman Capote, wojna w Syrii i sytuacja kobiet na świecie – poznaliśmy pierwsze tytuły 17. Millenium Docs Against Gravity

MDAG Docs Against Gravity Warszawa kino filmy Going. bilety

Ruszyła sprzedaż karnetów na 17. edycję Millenium Docs Against Gravity, która odbędzie się w przyszłym roku. Poznaliśmy również pierwsze tytuły, które będą wyświetlane w trakcie festiwalu.

Co prawda do festiwalu pozostało jeszcze prawie pół roku, ale już poznaliśmy pierwsze filmy, które pojawią się na 17. MDAG. Czego się spodziewać? Opowieści o prawach i sytuacji kobiet na świecie, historii niesamowitego pisarza Trumana Capote’a oraz horroru wojny w Syrii. A to tylko cztery obrazy, które wraz z około 120 innymi tytułami będą stanowiły o sile programu 17. edycji Millennium Docs Against Gravity.

W telegraficznym skrócie postaramy się Wam przybliżyć cztery filmy, które zostały już oficjalnie ogłoszone. Pierwszy z nich to kolejne ważne dzieło w dorobku Yanna Arthusa-Bertranda. “Women” opowiada historie dwóch kobiet zamieszkałych w kompletnie odległych zakątkach świata. Film nie stroni od socjologicznych wątków i mówi o bardzo przyziemnych, podstawowych tematach, które niestety zbyt często ulegają zniekształceniom i patologiom. Mowa m.in. o sytuacji kobiet na rynku pracy, ich pozycji społecznej, temacie macierzyństwa czy doświadczenia przemocy.

MDAG Docs Against Gravity bilety w Going. Warszawa
The Capote Tapes” reż. Ebs Burnough

Kolejny z zapowiedzianych obrazów nie odbiega tematyką od pierwszego z nich. “Lessons of Love” to również historia przemocy wobec kobiet. Film opowiada o trwającym kilkadziesiąt lat toksycznym związku i o tym, jak bohaterce udało się wyzwolić z tej tragicznej relacji. Dzieło autorstwa Małgorzaty Goliszewskiej i Katarzyny Matei może poruszać do łez.

Organizatorzy MDAG nie spuszczają z tonu, bo trzecim ogłoszonym filmem jest wstrząsający “For Sama” opowiadający o przerażającej wojnie w Syrii. Obraz w reżyserii Waad al-Kateab i Edwarda Wattsa był nagradzany m.in. w Cannes i przyznano mu Europejską Nagrodą Filmową czy British Independent Film Award. Wydaje nam się, że trzeba zobaczyć sytuację, jaka ma miejsce w Aleppo. Tym bardziej, że heroiczna postawa reżyserki, która zebrała materiał z narażeniem własnego życia, zasługuje na największy podziw.

Truman Capote – to nazwisko mówi wiele każdemu zainteresowanemu amerykańska i światową literaturą. Doskonale pamiętamy też genialną rolę Philipa Seymoura Hoffmana, który wcielił się w pisarza w biograficznym filmie. Podczas MDAG będziemy mieli szansę obejrzeć dokumentalny obraz Ebsa Burnougha “The Capote Tapes”. Pełen archiwalnych ujęć i opowiadający smutną historię samotnego, ekscentrycznego Capote’a.

Sprawdź też

Filmowy festiwal Millenium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 8-22 maja w sześciu polskich miastach, m.in. w Krakowie, Warszawie, Bydgoszczy i Wrocławiu.

Karnety na warszawską edycję 17. MDAG są już dostępne!

Zobacz komentarze (0)

Odpowiedz

Your email address will not be published.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone