Czytasz
Znamy główny temat Unsound 2023! Będzie awangardowo

Znamy główny temat Unsound 2023! Będzie awangardowo

Unsound 2023

Powraca legendarny krakowski festiwal. Każdej z poprzednich edycji towarzyszył charakterystyczny motyw przewodni. Wiemy już, co czeka nas w tym roku.

Unsound 2023, czyli hołd dla awangardy

Marcel Duchamp Fontana

Dwudziesta pierwsza (!) edycja wydarzenia odbędzie się pod hasłem DADA. Dadaizm to prąd w sztuce powstały w 1915 roku w opozycji do brutalności I wojny światowej i rodzących się form nacjonalizmu i kapitalizmu. Artyści z tego ruchu negowali z góry ustalony porządek rzeczy i uznane wartości, opierając swoją twórczość na nonsensie, co skutkowało oburzeniem odbiorców.

Te idee są największą inspiracją dla Unsound 2023. Jak mówi Mat Schulz, współtwórca i dyrektor artystyczny festiwalu: – Dadaizm, mający dziś ponad sto lat, interesuje nas jako siła napędzająca festiwal. Nie chodzi nam o to, by słuchać lub patrzeć wstecz, szukając pomysłów w przeszłości. Myślimy o Dada w kontekście współczesnego świata, z uchem nastawionym na przyszłość, w którym wszechobecne są pozaludzkie byty.

DADA/DATA?

Motyw przewodni to niejedyna niespodzianka. W materiałach graficznych wyraźnie widzimy, że w słowie DADA litera D zmienia się na T. Tworzy tym samym słowo DATA, czyli z języka angielskiego dane. To nie przypadek.

W tym roku zespół kuratorski poszerzono o SIAD. Skrót ten możemy rozwinąć: Sztuczno-Inteligentna Artystyczna Dyrekcja. Twórcy festiwalu postanowili tak wytrenować AI, żeby formułowała dziwaczne rady dotyczące programu i nakłaniała osoby zajmujące się stroną artystyczną do podejmowania szalonych lub zabawnych decyzji.

Czy propozycje wygenerowane przez sztuczną inteligencję wejdą w życie? Cytując Gosię Płysę, dyrektorkę festiwalu: – To, czy posłuchamy tych sugestii, to już inna sprawa, ale podobnie jest przecież z naszymi współpracownikami. Nie zawsze musimy się ze sobą zgadzać.

Sprawdź też
Taylor Swift setlista

AI jako pełnoprawna część ekipy Unsound 2023

Częścią programu tegorocznej edycji jest otwarty nabór zatytułowany In(ter)wencje. Daje to niepowtarzalną możliwość wzięcia udziału w festiwalu jako osoba tworząca. A co konkretnie? Organizatorzy nie narzucają uczestnikom konkursu żadnej formy. Zaznaczają jednak, że praca będzie eksponowana w muzycznym kontekście. Tradycyjnie już przyjmowane są także zgłoszenia do Programu Dyskusyjnego. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie organizatora.

Unsound 2023 odbędzie się w dniach 01-08 października, czyli trochę wcześniej niż dotychczas. Kraków po raz kolejny zmieni się w tętniącą artystyczną energią stolicę kultury i sztuki. Nie możemy się doczekać!

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone