Czytasz
Unsound Festival 2022: najciekawsze wydarzenia i koncerty

Unsound Festival 2022: najciekawsze wydarzenia i koncerty

unsound wydarzenia

Nadszedł długo wyczekiwany moment. Właśnie ruszyła sprzedaż biletów na pojedyncze wydarzenia w ramach Unsound Festival 2022: Bubbles.

Dwudziesta edycja festiwalu Unsound zawładnie Krakowem za niecałe dwa miesiące – w dniach od 9 do 16 października. Jubileuszowym tematem przewodnim są Bubbles, czyli bąbelki i bańki. Pełny program festiwalu pojawi się w połowie września. Czeka nas wówczas jeszcze więcej informacji dotyczących artystów, artystek oraz wydarzeń – w tym imprez na otwarcie i zamknięcie festiwalu, a także obszernego programu spotkań i dyskusji.

W programie uwzględnione zostały różne muzyczne scenariusze. Organizatorzy – jak zwykle zresztą – zadbali o słuchaczy o różnych profilach. Podczas festiwalu usłyszymy chociażby delikatne dźwięki ambientu, mocną muzykę klubową i nieoczywisty rap. Oto najciekawiej zapowiadające się wydarzenia festiwalu Unsound.

unsound wydarzenia

KUP BILETY NA POJEDYNCZE WYDARZENIA UNSOUND BUBBLES

FIZZ

UNSOUND wydarzenia

Drugi wieczór Unsoundu 2022: Bubbles rozpoczynamy dosłownie od dźwięku bąbelków – polski artysta Pimpon zajmie się bowiem samplowaniem napojów gazowanych w ramach ćwiczenia z gatunku deep listening. Następnie kolumbijska artystka Lucrecia Dalt wykona po raz pierwszy przed publicznością swój najnowszy album „¡Ay!”, będący mieszanką afro-latynoskich brzmień, pełną synkopowanych rytmów i kosmicznych medytacji.

Kolejny punkt programu to japońska artystka Phew, współzałożycielka działającego w latach 70. post-punkowego zespołu Aunt Sally. Na koncie ma współpracę z takimi artystami jak Ryuichi Sakamoto oraz Jim O’Rourke. Jej ostatni krążek pt. „New Decade” ukazał się w zeszłym roku i jest to japońsko-angielska opowieść o utraconej przyszłości, pełna perkusyjnych loopów oraz analogowych syntezatorów. Na koniec EXPAT – nowy projekt dwójki artystów: performera i rapera Mykkiego Blanco oraz Samuela Acevedo. Ich wspólny materiał to zaskakująca mieszanka czarnej, queerowej poezji oraz gotyckich i heavy metalowych brzmień z Ameryki Łacińskiej.

BOIL

UNSOUND wydarzenia

Nocne imprezy Unsound 2022 odbędą się przy ul. Kamiennej 12, gdzie zlokalizowane będą dwie sceny – Main Bubble i Side Bubble – oraz rozległa przestrzeń barowa wewnątrz. Tutaj możecie napić się, porozmawiać i na chwilę odpocząć od muzyki. Na scenie Main Bubble wystąpi pole – pionier muzyki elektronicznej, który powraca na Unsound z nowym audiowizualnym show, zapowiadającym album „Tempus” (Mute). Obiecujący brytyjski raper, muzyk i choreograf Blackhaine zaprezentuje autorską mieszkanką drill rapu, noise’u i surrealistycznej poezji.

unsound wydarzenia

Wanton Witch z Bangkoku rozpali parkiet, przełamując granice IDM-u, hardstyle’u, dubstepu i licznych innych gatunków. Imprezę będą dalej rozkręcać DJ-e i DJ-ki: śmiały, bezkompromisowy i ostatnio bardzo głośny duet Two Shell, a także CCL (Kanada) i aya (Wielka Brytania) oraz VTSS (Polska) i Crystalmess (Francja) w premierowych setach b2b. Na Side Bubble zapraszamy na potężne live shows w wykonaniu artystów i artystek z całego świata.

Paszka z Polski zaprezentuje rytmiczny noise i popsuty ambient, a Poly Chain z Ukrainy – wycieczki w kierunku IDM i electro; bela z Korei zaadaptuje tradycyjną muzykę koreańską do warunków klubowych; związany z szanghajską wytwórnią SVBKLT egipski producent Abadir wystąpi z perkusistą. Usłyszymy też queerowy techno-punkowy duet Deli Girls, a związany z Nyege Nyege DJ Travella przedstawi nową falę producentów singeli, którzy udowadniają, że ten tanzański gatunek może brzmieć jeszcze radykalniej. Wkrótce podamy kolejnych artystów oraz program godzinowy.

Froth

bubbles

Drugiej nocy zaprezentuje się grono artystów i artystek zacierających granice pomiędzy muzyką taneczną a eksperymentalną. Slikback z Kenii po raz pierwszy zagrał poza Afryką Wschodnią na festiwalu Unsound w 2018 roku. Teraz w przestrzeni Main Bubble zaprezentuje nowy, gorący efekt współpracy z Weirdcore’m z Wielkiej Brytanii – audiowizualny materiał Void. Loraine James, mistrzyni przełamywania granic gatunkowych zagra w swoim autorskim stylu, łączącym drill, rave i jungle. Najnowszy radosny album Eris Drew „Quivering in Time”, przyniesie okazję do zobaczenia jej w wersji live, co zdarza się bardzo rzadko. Perkusyjny duet składający się z Valentiny Magalletti i João Pais Filipe z samego centrum sali zaprezentuje potężny miks miminalizmu, jazzu, no wave’u i polirytmicznej muzyki klubowej.

Sprawdź też
Oki era 47

unsound wydarzenia

Noc domkną DJ sety – wystąpią Madikoptah (Warszawa), Yung Singh (Londyn) i Slim Soledad (Brazylia). Na Side Bubble usłyszymy eksperymentalną muzykę Ursuli Sereghy z Pragi, dekonstrukcję dubstepu, hip-hopu i jungle w wykonaniu Krenza (Warszawa) i nowatorskie bassowe mutacje Amazondotcom. Za sprawą wieloletnich partnerów Unsoundu, Nyege Nyege, usłyszymy Phelimuncasi – trio gqom z Durbanu, łączące żywiołowe partie wokalne z mrocznymi bitami, a także DJ Tobzy’ego z Lagos z frenetycznym setem freebeat/cruise – swobodnego asamblażu afrobeats, gqom’, amapiano, techno i baile funka. Wkrótce podamy kolejnych artystów oraz program godzinowy.

Sparkle

Gatunkowe bańki muzyczne, w tym także te popowe, często są dzisiaj nakłuwane przez artystów i artystki przy pomocy brzmień eksperymentalnych. Jedną z takich twórczyń jest Caroline Polachek, amerykańska piosenkarka i kompozytorka, której ostatnia płyta jest mieszanką R&B, eksperymentalnej muzyki klubowej, ambientu, trip-hopowej estetyki i nowofalowego popu. Dekonstruując pop Polachek jednocześnie zachowuje z niego to, co najlepsze. Na Unsoundzie artystka pojawi się z zespołem.

Tego samego wieczoru na scenie pojawi się Marina Herlop – katalońska pianistka, wokalistka i klasycznie wykształcona kompozytorka. Na jej ostatniej płycie zatytułowanej „Pripyat” (berlińskie wydawnictwo PAN) słychać inspiracje południowoindyjską muzyką i barokiem, a hipnotyczne brzmienia zostały zderzone z kosmicznym rytmem i warstwami przetworzonego głosu. Tego wieczoru Herlop wystąpi z zespołem, w tym m.in. z wokalistkami z zespołu Tarta Relena. Wieczór otworzymy premierą nowej wspólnej pracy Pavla Milyakova (działającego pod pseudonimem Buttechno) oraz Perili. Będzie to hipnotyzujący materiał, pełen elektroniki, gitary oraz wokali.

unsound wydarzenia

Bilety na wszystkie wydarzenia są już do kupienia

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone