Warlikowski, Ziółek, Borczuch i inni – zima w Nowym Teatrze
Powracające spektakle i ważne premiery. Nadchodzące miesiące w Nowym Teatrze zapowiadają się fenomenalnie.
Jeszcze w styczniu, w Nowym Teatrze zobaczymy m.in. spektakl Krzysztofa Warlikowskiego Francuzi czerpiący inspiracje z monumentalnego dzieła Marcela Prousta „W poszukiwaniu straconego czasu”. „Warlikowski wzywa Prousta by toczyć dzisiejszą debatę o Europie.” W obsadzie stała ekipa NT, m.in. Magdalena Cielecka, Maciej Stuhr, Ewa Dałkowska, Agata Buzek czy Piotr Polak. Pod koniec miesiąca szykuje się super opcja dla potrzebujących intensywnego ruchu. „Cykl warsztatów tylko dla kobiet, oparty na hybrydowej technice z elementami anatomii doświadczalnej, street dance, fitnessu oraz technik somatycznych”. Pomysł i prowadzenie – Marta Ziółek.
Drugi miesiąc roku rozpoczniemy od Apokalipsy w reżyserii Michała Borczucha. Pier Paolo Passolini, Oriana Fallaci i dywagacje na temat „radykalnie wyrazistych, a jednocześnie przeciwstawnych dyskursach traktujących o cywilizacji Zachodu i jej fantazmatycznym Innym – uosobionym w postaci wyznawcy Islamu, terrorysty, nielegalnego imigranta.” W dalszej części lutego będziemy mieli okazję obejrzeć platońską Ucztę Garbaczewskiego oraz głośno komentowany Proces Krystiana Lupy.
„Nie wyobrażajmy sobie teatru za sto lat. Spróbujmy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego nasza wyobraźnia nie sięga zbyt daleko w przyszłość. Dlaczego z przerażeniem snujemy teorie o życiu na Ziemi za ćwierć wieku, czemu paraliżuje nas myśl o pojutrze? I czemu sztuka ma problem z opowiadaniem o najbardziej palącej zmianie, która dzieje się na naszych oczach – czyli o zmianie klimatycznej?” O tym będzie traktować jedyna premiera tego miesiąca. Ostatni Romualda Krężela to spektakl zrealizowany w cyklu Teatr 2018. W obsadzie Ewelina Pankowska, Bartosz Bielenia i Jan Sobolewski. Natomiast dla najmłodszych Nowy Teatr przygotował MaMoMi, czyli instalację performatywnę Izy Chlewińskiej. „MaMoMi działa na wszystkie zmysły dziecka. Wykorzystuje naturalną potrzebę zabawy i ciekawość dzieci. Poprzez ruch, obserwację, elementy wizualne i dźwięk wpływa na rozwój zdolności społecznych, poznawczych i percepcyjnych.” Za muzykę odpowiada ceniona Joanna Halszka Sokołowska.
Marzec przywita nas lovecraftowską klasyką w interpretacji Michała Borczucha. Zew Cthulhu to dogłębne studium ludzkich demonów. Spektakl czerpie z najważniejszych dzieł samotnika z Providence – Bestia w Jaskini, Kolor z innego wszechświata, Muzyka Ericha Zanna, Szepczący w ciemności, Cień spoza czasu, Zew Cthulhu. W dalszej części miesiąca spodziewajcie się jeszcze spektaklu Wojtka Ziemilskiego Jeden Gest oraz tanecznego widowiska This Is The Real Thing, którego pomysłodawczynią jest Anna Nowicka. Marcowy repertuar będzie jeszcze uzupełniany o późniejsze daty.
Wszystkie spektakle znajdziecie na naszym portalu POD TYM LINKIEM. Do zobaczenia w Nowym Teatrze!