Realność poszerzona, teatr muzyczny i rytuał dźwięku – wybraliśmy najciekawsze wydarzenia Warszawskiej Jesieni
Letni sezon festiwalowy dobiegł końca. Prosimy nie popadać w panikę, ponieważ przed nami jeszcze kilka ważnych jesiennych festiwali.
Warunki może mniej sprzyjające do leżenia na trawie, za to znacznie lepsze do zatracenia się w muzyce w wyjątkowych, zamkniętych przestrzeniach często specjalnie zaadaptowanych do grania i odbierania muzyki na żywo. Za oknem czuć w powietrzu jesień. To właśnie powietrze rozumiane na wiele sposobów będzie głównym tematem tegorocznej Warszawskiej Jesieni, najstarszego polskiego festiwalu.
W tym roku w dniach 20-28 września przypada 62. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej “Warszawska Jesień”. Wydarzenie stanowczo kierowane do entuzjastów muzyki klasycznej, ale może czasem warto wyjść poza strefę komfortu i zamiast na kolejną imprezę techno sprawdzić, tak po prostu, z czystej ciekawości oraz chęci poszerzenia horyzontu, w jaki sposób rozwija się muzyka w tym nurcie. Postanowiliśmy wybrać dla Was 5 najciekawszych wydarzeń podczas tegorocznej edycji.
Koncert inauguracyjny i finałowy, 20 i 28 września, Filharmonia Narodowa
Dla osoby, która pierwszy raz może mieć styczność z tego typu muzyką polecamy szczególnie wydarzenia odbywające się w Filharmonii Narodowej. Zawsze są to koncert inauguracyjny oraz koncert finałowy. Dlaczego? Nie oszukujmy się, ale to raczej wymagająca muzyka, a dzięki wielkiej orkiestrze symfonicznej oraz klimatycznej przestrzeni Filharmonii Narodowej prawdopodobnie odbiór będzie łatwiejszy i przyjemniejszy. W tym roku podczas koncertu inauguracyjnego będziemy mogli usłyszeć utwory takich kompozytorów jak: Bruno Mantovani, Zygmunt Krauze, Magdalena Długosz czy Thurídur Jónsdóttir. Ponadto Morten Ladehoff zaprezentuje improwizacje organowe. Ciekawostką będzie również francuski instrument veme. Finał należeć będzie do takich artystów jak: Bára Gísladóttir, Rebecca Saunders, Iannis Xenakis, Tadeusz Wielecki oraz Jonathan Harvey. Podczas tego wieczoru większość utworów będzie odegrana w Polsce po raz pierwszy, a jeden będzie miał swoje prawykonanie specjalnie na zamówienie Warszawskiej Jesieni.
Przesterowania, 23 września, Teatr Imka
Teatr muzyczny i teatr dźwiękowy często wchodzący w układ z performatywnością. Agnieszka Stulgińska w swoich utworach skupia się na subtelności życia, odnajdywaniu miejsca na czułość i intymność. Simon Løffler napisał utwory o relacji człowieka z technologią. W formie współzależności dźwięku, światła i gestu. Jacek Sotomski przedstawia swój subiektywny raport rzeczywistości przypominający ton pisarstwa Doroty Masłowskiej. Wydarzenie rekomendowane dla osób pełnoletnich.
Teatr aberracji i robotyki, 25 września, ATM Studio
“Odgłosy elektronicznych mechanizmów jako muzyka. Skrawki słów jako tekst. Maszyny jako istoty. Obraz dzieła stworzenia dokonanego przez człowieka. Ale jest też robotów życie wewnętrzne. „Nigdy nie zapominaj, że ludzie nas zbawią” – mówi robot do robota. Ile jest w nas z robota? Czy stwórca ma zobowiązania? IRCAM jest dobrym miejscem do stawiania tego rodzaju pytań jako miejsce formułowania idei i rozwoju technologii.”Na festiwalu wykonane zostanie “Thinking Things” – „teatr robotyczny” – ostatnia część tryptyku tego kompozytora zafascynowanego tematem sztucznej inteligencji.
Nadsłuchiwanie 26 września, Nowy Teatr
Koncert jest analizą budowy dźwięku. Zwróceniem uwagi na to, w jaki sposób jest wydobywany oraz jak rozchodzi się w otoczeniu, przestrzeni, powietrzu. Za pomocą elektroniki, która wzmacnia jego oddziaływanie na środowisko rezonuje on z obiektami, jak i z samym sobą. Podczas tego występu najważniejszym instrumentem stanie się głośnik i mikrofon. Publiczność poprzez swoją fizyczną obecność, może uczestniczyć w rytuale transformacji dźwięku. “W pewnych warunkach akustycznych można odnieść wrażenie, że dudnienia krążą w przestrzeni.”
Warto też sprawdzić wydarzenia z cykli Mała Warszawska Jesień dla najmłodszych oraz Warszawska Jesień Klubowo. Nie zabraknie również warsztatów z kompozytorami, radia festiwalowego oraz instalacji dźwiękowych. Festiwal potrwa od 20 do 28 września.