Czytasz teraz
Prześwietlamy program sekcji Pokazów Specjalnych 36. Warszawskiego Festiwalu Filmowego
Opinie

Prześwietlamy program sekcji Pokazów Specjalnych 36. Warszawskiego Festiwalu Filmowego

Konferencja, mat. promocyjne

Sekcja Pokazów Specjalnych daje możliwość zapoznania się z najciekawszymi dziełami nagradzanymi na najważniejszych festiwalach filmowych. Od 9 do 18 października będziecie mogli obejrzeć je w ramach Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

Tegoroczny Warszawski Festiwal Filmowy rozpocznie się już w ten piątek i potrwa aż do 18 października. Widzowie mogą wybierać filmy zakwalifikowanych do poszczególnych sekcji – zarówno konkursowych, jak i niekonkursowych – na czele z Pokazami Specjalnymi. Postanowiliśmy wybrać dla Was pięć tytułów, które szczególnie zwróciły naszą uwagę.

Shirley, reż. Josephine Decker

Shirley reż. Josephine Decker, mat. promocyjne

Jednym z najciekawiej zapowiadających się filmów jest Shirley w reżyserii Josephine Decker, która zdążyła zaskarbić sobie sympatię entuzjastów nieoczywistego kina świetnym Madeline i Madeline z 2018 roku. Shirley opowiada o pisarce powieści grozy i jej mężu, profesorze literatury, którzy przyjmują pod swój dach młode małżeństwo. Fascynująca dynamika pomiędzy parami staje się głównym tematem filmu. Rolę główną zagrała Elisabeth Moss – znana ze swoich niezapomnianych występów w serialach Opowieść podręcznej czy Mad Men aktorka. Krytycy wieszczą, że również i tym razem Moss stanęła na wysokości zadania.

Poszukiwany Banksy, reż. Aurélia Rouvier & Seamus Haley

Kolejną interesującą propozycją jest dokument próbujący rozwikłać jedną z największych zagadek w świecie sztuki. Aurélia Rouvier i Seamus Haley starają się odpowiedzieć na pytanie: kim jest Banksy? Dzieło stanowi również kompaktowy przegląd najgłośniejszych dokonań tej enigmatycznej postaci.

Nadia, Motylek reż. Pascal Plante

Nadia, Motylek reż. Pascal Plante, mat. promocyjne

Niezwykle intymna opowieść o realiach życia pływaczki będącej u szczytu swojej kariery. To przepełnione pustką i niezliczonymi momentami zwątpienia filmowe studium porównywane często, z racji sposobu opowiadania i klimatu, do filmu Między słowami Sofii Coppoli. W roli głównej występuje Katerine Savard, medalistka igrzysk olimpijskich i mistrzyni świata na krótkim basenie.

Havel, reż. Slávek Horák

Havel reż. Slávek Horák, mat. promocyjne

Havel to kolejna propozycja będąca mieszanką filmu biograficznego i dramatu. Choć, jak zaznacza reżyser Slávek Horák, dzieło to nie jest dokumentem, a fikcją. Druga w jego dorobku produkcja opowiada o życiu kluczowej dla dziejów Czechosłowacji postaci Václava Havla, czyli byłego prezydenta, dramatopisarza i obrońcy praw człowieka, który stanął na czele czeskiej aksamitnej rewolucji.

Zobacz również
Yves

Konferencja, reż. Ivan I. Tverdovskiy

Prawdopodobnie najbardziej wstrząsający film w sekcji pokazów specjalnych. Konferencja to opowieść o losach rodziny, która przeżyła brutalny zamach terrorystyczny, w wyniku którego tragiczną śmierć poniosło 130 zakładników. W filmie główną osią fabuły staje się bolesna konfrontacja z traumą i próba odnalezienia się w społeczeństwie. Reżyser stroni od zgłębiania politycznych implikacji zdarzenia, skupiając się całkowicie na losach głównej bohaterki.

Bilety na seanse kupicie w aplikacji i na stronie Going.

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony