Czytasz
Winyle w Warszawie. W tych sklepach uzupełnisz swoją kolekcję

Winyle w Warszawie. W tych sklepach uzupełnisz swoją kolekcję

Przed wami osiem stołecznych rajów dla miłośników czarnych placków.

Dziś, 20 kwietnia, na całym świecie już po raz kolejny obchodzimy Record Store Day. Idea stojąca za wydarzeniem, które po dobrym starcie w Stanach Zjednoczonych doczekało się odsłon w wielu innych krajach, jest prosta. To zachęta do wspierania małych, lokalnych sklepów winylowych i ukłon w stronę ich właścicieli. Takie biznesy najczęściej prowadzą prawdziwi pasjonaci. Nie kieruje nimi czysta chęć zysku, tylko gotowość do dzielenia się z innymi swoją zajawką. Na poszukiwaniu białych kruków i ich późniejszym katalogowaniu potrafią spędzić długie godziny.

Winyle, zwłaszcza te wydane w niskim nakładzie, mogą okazać się długoletnią inwestycją / rawpixel.com

RSD już kilka lat temu dotarło do Polski. Inicjatywa cieszy się coraz większą popularnością nad Wisłą. Nie dość, że retromania naturalnie poskutkowała renesansem analogowych formatów, to w rozwój imprezy angażują się sami artyści. Na tę okazję przygotowują specjalne, limitowane wydania swoich albumów. W tym roku taki trud podjęły m.in. Elektryczne Gitary, Kasia Lins, trio Łona-Konieczny-Krupa oraz Wojtek Mazolewski Quintet.

Jako redakcja Going. MORE zamierzamy dzień święty święcić i bez reszty oddać się diggowaniu. Polecamy to i wam, a na zachętę dzielimy się listą sklepów winylowych, które od wielu lat częstują warszawiaków dobrą muzyką. Może któryś z nich odwiedzicie właśnie podczas Record Store Day?

Winyle ze stolicy: SideOne

Gdzie: Chmielna 21

Godziny otwarcia: pn-pt: 13:00-19:00, sb: 12:00-16:00, nd: zamknięte

Kameralny sklep w podwórku na Chmielnej, w bezpośrednim sąsiedztwie nowej siedziby baru Gemba, w tym roku obchodzi 20. urodziny. Nie sposób pewnie zliczyć, ilu melomanów w ciągu dwóch dekad uzupełniło tam swoją kolekcję. Na łowy z pewnością muszą się tu udać miłośnicy szeroko rozumianej elektroniki, muzyki klasycznej, hip-hopu oraz rocka.

HAŁAS Vinyl + Coffee

Gdzie: Elsterska 10

Godziny otwarcia: pn-pt: 9:00-17:00, sb-nd: 10:00-18:00

Jim Jarmusch w jednym ze swoich najsłynniejszych filmów uważa, że idealnym zestawieniem na wymarzone popołudnie są kawa i papierosy. A co, gdyby te drugie zastąpić winylami? Z tego założenia wyszli właściciele HAŁASU – jednej z najgustowniej urządzonych miejscówek na Saskiej Kępie. W ich lokalu skosztujecie ziaren z kameralnej, rzemieślniczej palarni. Smaku tego espresso albo przelewu długo nie zapomnicie.

Winyle ze stolicy: Asfalt Winyle i Wino

Gdzie: Mysia 3, drugie piętro

Godziny otwarcia: pn-sb: 10:00-20:00, nd: tylko handlowe

Na drugim piętrze domu towarowego Mysia 3, tuż obok Leica Store Gallery, pomyślano zaś o nieco innym połączeniu. W sklepie Asfaltu, który jest przedłużeniem działalności popularnej wytwórni o tej samej nazwie, poza czarnymi plackami zaopatrzycie się w wino. Podobnie jak w SideOne, tak i tu selekcja płyt skręca w stronę elektroniki. Nie brakuje także polskiego i zagranicznego hip-hopu.

Vinyl Tamka

Gdzie: Chmielna 20

Godziny otwarcia: pn-śr, pt: 10:00-21:00, czw: 11:00-21:00, sb: 11:00-17:00, nd: 12:00-16:00

Niech nie zmyli was nazwa – Vinyl Tamka mieści się na Chmielnej, blisko kultowego punktu z pizzą na kawałki. Właściciele antykwariatu podróżują po różnych krajach, żeby odkryć największe białe kruki. Niektóre potrafią całkiem dużo kosztować, ale dla miłośników oszczędności zawsze przewidziane są promocje. Jak widać na załączonym obrazku, wystarczy nawet 10 zł, żeby uzupełnić swoje zbiory.

Winyle ze stolicy: Winyl Market

Gdzie: Piękna 3/2

Godziny otwarcia: pn-pt: 14:00-19:00, sob: 12:00-15:00

Właściciele Winyl Marketu rozpoczynali od organizowania giełd płytowych w różnych częściach Warszawy. Robią to do dziś, m.in. w Miami Wars czy Elektrowni Powiśle, ale równocześnie postanowili otworzyć własny stacjonarny sklep. Poza starannie wyselekcjonowanymi albumami znajdziecie tam akcesoria kolekcjonerskie i trochę sztuki. Widać, słychać i czuć, że to miejsce prowadzone z pasją!

Sprawdź też
Soundful autotune

Muzant

Gdzie: Warecka 4/6

Godziny otwarcia: pn-pt: 11:00-19:00, sb: 11:00-15:00

Najpierw, jeszcze w latach 80., funkcjonował na Mokotowie. Następnie przeniósł się do budynku Politechniki Warszawskiej, ale ostatecznie zacumował nieopodal uczelni, w kamienicy przy ul. Wareckiej. To tam od ponad dwóch dekad pozostaje ostoją dla klientów, którzy chcą odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku, a jednocześnie wybrać jedno z kilku tysięcy nagrań. Albumy czekające na nowych kupców gnieżdżą się tu właściwie wszędzie.

Megadisc

Gdzie: Nowogrodzka 44

Godziny otwarcia: pn-pt: 11:00-19:00, sb: 11:00-15:00

To miejsce pokochają miłośnicy rockowych brzmień z lat 60. i 70. Jego właściciel, Jacek Leśniewski, hołduje im właściwie od zawsze: współpracował z legendarnym dziennikarzem Tomaszem Beksińskim i pisał dla Teraz Rocka. Swoje doświadczenie i niesłabnącą zajawkę wykorzystuje do utrzymywania oferty na stałym, wysokim poziomie. – Chcielibyśmy z całą mocą podkreślić, że w żadnym wypadku nie aspirujemy do miana muzycznego supermarketu – deklaruje na oficjalnej stronie internetowej sklepu. Konkretnie i bez ogródek – takie podejście lubimy!

Wizyta w restauracji Franco przeniesie was do samego serca Włoch. Koniecznie zjedzcie tam pizzę!

Music Fan

Gdzie: Częstochowska 25/27

Godziny otwarcia: pn-sob: 12:00-19:00

Zestawienie zamykamy wizytą na Ochocie, gdzie rezyduje stały bywalec giełd płytowych w kultowej Stodole – Music Fan. W bogato zaopatrzonym sklepie coś dla siebie znajdą także ci, którzy nie posiadają jeszcze gramofonu. Albumy CD mają tu wyjątkowo silną reprezentację!

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone