Czytasz
Tolkien inaczej. „Władca Pierścieni” pojawi się w operze

Tolkien inaczej. „Władca Pierścieni” pojawi się w operze

Władca Pierścieni

Volante Opera otrzymała zielone światło, dzięki czemu Władca Pierścieni otrzyma muzyczną adaptację. To pierwsze takie opracowanie dzieła.

Kawał pracy i lata starań

Dotąd fundacja Tolkien Estate, organizacja chroniąca prawa autorskie Tolkiena, nie wyrażała zgody na muzyczne opracowania dzieła pod tytułem Władca Pierścieni. Wszystko wskazuje jednak na to, że nadszedł historyczny moment, w którym fani klasyka będą mogli zobaczyć klasykę fantasy w muzycznej odsłonie.

Skomponowaniem przełomowej opery zajmie się brytyjski kompozytor Paul Corfiel Godfrey, który od lat 60. pracował nad fragmentami, szkicami i kompozycjami zawierającymi dialogi oraz elementy pochodzące z Władcy Pierścieni. Wcześniej artysta opublikował 10-płytową serię nagrań Volante Opera i Prima Facie Records, w skład której wchodziły sceny ze zbioru opowieści i legend pod tytułem Silmarillonu. To właśnie ta publikacja częściowo zaważyła na decyzji wydanej przez Tolkien Estate.

Wisława Szymborska jako figurka LEGO! Uroczy hołd złożony poetce

Władca Pierścieni: muzyczny hołd w imponującym wydaniu

Można się domyślić, że ta realizacja klasyki fantasy nie będzie zwyczajna. W związku z tym na fanów Tolkiena czeka prawdziwa muzyczna uczta, która według zapowiedzi będzie trwać 15 godzin. Opera Godfreya będzie składać się z 30 rozdziałów i ma być przeznaczona do wykonywania na żywo podczas sześciu wieczorów. Adaptacja będzie składać się z oryginalnej fabuły, jednak tekst zostanie nieco skrócony.

Sprawdź też
Ile żyją koty

Pozytywny odzew ze strony Tolkien Estate sprawił, że Volante Opera może rozpocząć prace nad projektem. Według zapowiedzi premiera nagrania demo odbędzie się w 2025 roku. W realizację adaptacji zaangażowano trzydziestu śpiewaków, głównie z Walijskiej Opery Narodowej. Na oficjalnej stronie Volante Opera udostępniono nazwiska całej obsady. W sieci pojawił się również trailer będący przedsmakiem tego, co będziemy mogli usłyszeć. Jest na co czekać!

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone