Czytasz
Znamy wiosenno-letni program Szpitalnej 1: skandynawskie techno, post-club i wiele innych

Znamy wiosenno-letni program Szpitalnej 1: skandynawskie techno, post-club i wiele innych

Wiosenno-letni sezon na Szpitalnej 1 rozpoczęty. Varg, Melania, Hiro Kone czy Marko Fürstenberg to tylko niektóre z nazwisk, jakie pojawiły się w najnowszym rozkładzie krakowskiego klubu. Przygotujcie się na eklektyczną mieszankę elektronicznych brzmień – od afro house’u przez industrial aż do przestrzennych kompozycji z IDM-owym zacięciem.

Początek kwietnia to jednocześnie początek współpracy pomiędzy Szpitalną 1 a kolektywem Techno Rączka. Po imprezie z Matrixxman kolej na Marko Fürstenberga, który już w najbliższą sobotę (13.04) przedstawi swoją wizję dub techno.

“Kwietniowe wydarzenia Techno Rączki na Szpitalnej to dodatek specjalny do naszego kalendarza. Zostaliśmy zaproszeni do współpracy z klubem Szpitalna 1 w ramach ich cyklu miesięcznej kurateli. Pomimo tego, że nasze imprezy odbywają się zazwyczaj poza klasyczną przestrzenią klubową, z przyjemnością przyjęliśmy tę propozycję. Zapraszając artystów na nasze eventy staramy się wybierać ciekawe postaci z przeróżnych odmian elektroniki. Tym razem poszliśmy w kierunku dub techno, które darzymy sporym sentymentem. Marko to legenda swojego gatunku, wiec nie mamy wątpliwości, że jego live act będzie wspaniałym doświadczeniem muzycznym” – zachęca ekipa Techno Rączki.

Koniec miesiąca należeć będzie z kolei do festiwalu Nachtdigital. 26.04 ekipa Radar zaprosiła m.in. Don’t DJ. Niemiecki artysta znany jest z eksperymentów z muzyką ludową – rytmiczne kompozycje z wykorzystaniem bębnów, grzechotek i wielu innych plemiennych odgłosów to doskonała alternatywa dla zdecydowanie cięższych brzmień dominujących na ogół w klubowych rewirach. Na czas imprezy Szpitalną 1 wypełnią dekoracje rodem z letniego „wywczasu” – pontony i dmuchane palmy to nawiązanie do letniej atmosfery festiwalu, który w tym roku po raz ostatni odbędzie się nad jeziorem Olganitz.

Fanów cięższego klimatu zapraszamy na dwie majowe imprezy – 4.05 wystąpi amerykański artysta Nick Klein z wytwórni L.I.E.S. a 11.05 reprezentant polskiego techno Violent. 10.05 swoją muzyczną mozaikę przedstawi związana z radiem NTS DJ-ka DEBONAIR. Zdekonstruowane techno, noisowe eksperymenty i synteza modularna to z kolei wizytówka Hiro Kone, producentki z Nowego Yorku, która ze swoim awangardowym materiałem wystąpi 25.05. Ten miesiąc to również współpraca z fundacją Queerowy Maj – Szpitalna 1 stanie się wówczas miejscem warsztatów, spotkań i pokazów filmowych.

Czerwiec należy do redakcji Progrefonika – czekają nas dwa muzyczne eventy organizowane przez tę eklektyczną platformę muzyczną. 7.06 DJ Loser z Grecji zadba o odpowiednią porcję szybkiego, mrocznego techno. 28.06 możemy liczyć na bliskie spotkanie z industrialowym reggaetonem – prosto z Londynu do Krakowa przyjedzie współzałożyciel Bala Clubu Endgame.

“Nad wyborem artystów pracowaliśmy we trójkę: Karolina Kobielusz, Patryk Wojciechowski i Filip Preis. Kierowaliśmy się przede wszystkim swoimi gustami i tym, co ostatnimi czasy najbardziej intryguje nas w muzyce klubowej. Zdecydowanie zależy nam na wniesieniu świeżości i wielobarwności nie tylko w mury klubu Szpitalna 1, ale i wszędzie tam, gdzie gościmy. Z zagranicznych bookingów postawiliśmy na DJ Losera i Endgame’a. Nie trzeba tego argumentować słowami, bo tych słów najzwyczajniej brakuje, kiedy słucha się ostatniego mixu Pedalisa czy tego, nad czym od lat pracuje Endgame lub prezentuje w swoich audycjach w NTS. Robimy ukłon w stronę różnorodności, o czym świadczy również paleta polskich reprezentantów zaproszonych na imprezy sygnowane naszym znakiem. Od electro, industrial techno, przez ambient prezentowany przez nowe projekty, a także soczysty post club czy nowe odmiany muzyki klubowej. O identyfikację wizualną zadba niezastąpiony Michał Maliński, a każdą imprezę uzupełnimy swoim progrefonikowym dj-skim składem: hermeneia, preis i b r a k. Niebawem ogłosimy więcej informacji i dwa kolejne wydarzenia” – zapewnia redakcja.

1.06 na Szpitalnej odbędzie się showcase dwóch berlińskich wytwórni: Aufnahme + Wiedergabe. Wydawców takich artystów jak Codex Empire, The Soft Moon czy Schwefelgelb reprezentować będą Melania. oraz Imperial Black Unit.

Atmosferyczne, melancholijne techno prosto ze Skandynawii wypełni mury klubu 8.06. Na zaproszenie warszawskiej ekipy Mestiço Kraków odwiedzi Varg. Artysta znany z krytyki sceny techno i politycznych wypowiedzi, tworząc sięga po bardzo różne stylistyki.

“Szpitalna 1 jest miejscem, które bardzo nam odpowiada ze względu na różnorodność, którą prezentuje nie ograniczając się do żadnych gatunków, brzmień czy rodzaju wydarzeń – sami nie chcemy w żaden sposób się ograniczać. Ze względu na budżet typu DIY nie odważylibyśmy się zrobić takiego bookingu sami, więc pomyśleliśmy o tym miejscu, a do tego ekipa Szpitalnej okazała się niesamowicie przyjazna i dała nam ogromną swobodę.

Varg jest według nas jednym z ciekawszych tworzących obecnie artystów. Non-stop potrafi zaskoczyć przechodząc od projektu do projektu i w żaden sposób nie zamykając się w brzmieniowej czy estetycznej bańce – tworzy unikalny dla siebie świat. Noise obok hipnotycznego techno, eksperymentalnych bitów, kojącego ambientu czy ekstatycznych klubowych numerów – jest tu wszystko, a potknięć nie ma żadnych. Także wolnościowe wartości, które reprezentuje są bardzo bliskie naszym. It’s a match” – mówią członkowie Mestiço.

Na koniec czerwca Szpitalna 1 serwuje nam kolejny event od Radaru – gościem kolektywu będzie tym razem Beau Wanzer (29.06) promowany przez nowojorski label L.I.E.S. Punkowa energia w elektronicznym wydaniu – tak najlepiej opisać czekające nas muzyczne doświadczenie.

Bilety na wydarzenia na Szpitalnej 1 znajdziecie w Going.!

Zobacz komentarze (0)

Odpowiedz

Your email address will not be published.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone