Czytasz
Zmęczeni rzeczywistością? Wybierzcie się do zaczarowanego świata artysty Rafała Dominika

Zmęczeni rzeczywistością? Wybierzcie się do zaczarowanego świata artysty Rafała Dominika

Rafał Dominika artysta wernisaż MORE polecamy sztuka świata

Wszyscy lubimy dobrą zabawę. I wszystkim nam brakowało jej podczas lockdownu. Radosną i nieskrępowaną niczym zabawę propsuje również artysta Rafał Dominik.

Malarz, rzeźbiarz, założyciel disco polowej grupy Galactics, wielbiciel przaśności, rubaszności, jarmarczności. Rafał Dominik to artysta wyróżniający się i z pewnością spoglądający na otaczający go świat w nietypowy sposób. I to na wernisaż jego najnowszej wystawy zapraszamy Was już w najbliższą sobotę do Galerii Leto.

O Rafale Dominiku można napisać wiele barwnych artykułów, ale najlepiej zrobił to Sebastian Gawłowski, więc przytoczymy Wam kilka cytatów z jego tekstu zapowiadającego najnowszą wystawę w LETO:

„To trochę banał pisać, że Rafał Dominik w ramach swojej twórczości wykreował wyimaginowany i zaczarowany świat. Truizm tego pokroju można wymierzyć chyba w każdą osobę identyfikującą się jako artysta / artystka. Tym bardziej w profesjonalnym obiegu galeryjno-instytucjonalnym taki statement uchodzi za (co najmniej) obciach. Ale banał i obciach są motywami, z którymi regularnie flirtuje w swoich działaniach Dominik. Zatem napiszę to jasno i wyraźnie: Rafał Dominik w ramach swojej twórczości wykreował wyimaginowany i zaczarowany świat.”

Uniwersum to jedno, ale kim są wyrenderowani przez artystę Homo Ludens, na pozór dziwaczne, ale jednocześnie bliskie nam ludki? Generalnie – wyolbrzymieniem i przegięciem, hiperbolizacją naszych projekcji na temat znajomych, influencerów, obiektów fascynacji czy nielubianego sąsiada.

„W swoich lekko niegramotnych kształtach przypominają socjalistycznego robotnika odbudowującego ojczyznę zmiksowanego z postacią z gier komputerowych ze szczyptą instagramowej influencerki. Jest to rodzaj współczesnego “mutanta”, gdzie przez pojęcie to Dominik rozumie uwypuklanie pewnych cech do ekstremum, podbijania ich ciągle ponad normę, na maksa. Te wielkie dłonie, szerokie szczęki czy mocarne poślady stają się odpowiednikiem znanych nam z estetyki plastycznej dysmorfii: nadmuchanych warg, silikonowych piersi, przepakowanych na sterydach barków i kaloryferów. Life in plastic is fantastic w odsłonie polskiego cyfrowego folkloru.”

Patrząc na to, co dzieje się obecnie w Polsce i na świecie, ciężko patrzeć w przyszłość z pozytywnym nastawieniem. Rzeczywistość mieni się raczej w odcieniach szarości i póki co, bliżej nam do dystopijnej wizji świata niż do upragnionej krainy mlekiem i miodem płynącej. Tym bardziej warto oderwać się od otaczających nas problemów i chociaż na czas doświadczania wystawy Dominika poczuć się po prostu dobrze:

Świat Dominika jest o tyle zaczarowany, że natrafimy tam z łatwością na taktownego gbura, mądrą debilkę czy wrażliwego socjopatę. Wspólnota Ludensów staje się zatem utopijnym projektem społecznym, w którym swoboda oraz zamiłowanie do prostoty i banału nie muszą iść w parze z ignorancją, fundamentalizmem czy agresją. W przeciwieństwie do rzeczywistości, która raczy nas obficie podobnymi zestawami cech. I może to właśnie obciach nas wszystkich uratuje.

Najnowsza wystawa Rafała Dominika będzie dostępna dla zwiedzających już od najbliższej soboty, 20 czerwca, w Galerii LETO. Wszystko z zachowaniem odpowiednich restrykcji i zasad sanitarnych. Obowiązkowe będzie zakrycie twarzy i zachowanie dystansu, a w galerii będzie mogło przebywać jednocześnie 6 osób. Wystawa potrwa do 31 lipca.

Pamiętajcie, że profilaktyka, higiena i przestrzeganie zasad w kontaktach międzyludzkich to nadal bardzo istotne sprawy:

– często i dokładnie myj ręce, używając mydła i wody

– kiedy kaszlesz lub kichasz, zakrywaj usta i nos – najlepiej chusteczką lub rękawem

Sprawdź też
Grafika promująca zajęcia "Na szlacheckim dworze" w Muzeum Pana Tadeusza

– zachowaj co najmniej 2 metry odległości od innych osób (jeśli nie możesz go zachować, musisz mieć założoną maseczkę)

– obowiązek noszenia maseczek nadal obowiązuje w środkach transportu publicznego, sklepach, kościołach, urzędach czy muzeach

– unikaj skupisk ludzkich. Stosuj się do zaleceń i komunikatów dotyczących przeciwdziałania koronawirusowi

– ładna pogoda i wysoka temperatura nie oznaczają, że pandemia koronawirusa się skończyła

Jeśli masz objawy lub kontakt z osobą zakażoną, powiadom o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną pod numerem 800-190-590

Copyright © Going. 2020 • Wszelkie prawa zastrzeżone