10 sierpniowych premier książkowych, na które niecierpliwie czekamy
Szefowa działu kreatywnego Going. Pisze i rozmawia o książkach, feminizmie…
Sierpień to zazwyczaj czas wypoczynku i rozluźnienia. Korzystając z większej ilości wolnego czasu tym chętniej sięgamy po lektury. Na leżaku, na balkonie, na kocyku w parku czy na łódce na jeziorze – wszędzie tam przyda się coś inspirującego do przeczytania.
Sprawdziliśmy, co szykują nasze ulubione wydawnictwa i wracamy z dobrymi wieściami. Najbliższy miesiąc zapewni stały przypływ interesujących nowości. Sprawdźcie naszą selekcję!
Wojciech Górecki i Bartosz Józefiak Łódź. Miasto po przejściach, Wydawnictwo Czarne (5 sierpnia)
Reportażowa seria Czarnego jest jak atlas, dzięki któremu możemy zdobyć rozeznanie w świecie. Wnikliwe prace, zaglądające do zacienionych zakamarków, budują zasób naszej wiedzy zarówno o odległych szerokościach geograficznych jak i najbliższym sąsiedztwie. Najnowsza pozycja to panorama “polskiego Manchesteru”, z czułością odnosząca się do przeszłości Łodzi i zestawiająca wyboiste lata transformacji ze współczesną sytuacją miasta. Od dziś w sprzedaży!
Wojciech Szot Panna Doktór Sadowska, Dowody na Istnienie Wydawnictwo (7 sierpnia)
Czym był rzekomo “najgłośniejszy skandal obyczajowy międzywojennej Warszawy”? Lekarka, feministka, działaczka społeczna i naukowczyni – Zofia Sadowska nie przystawała to ówczesnych wzorców kobiecości. Gdy padło na nią podejrzenie o uwodzenie pacjentek i organizowanie lesbijskich orgii, spirala nagonki nakręciła się błyskawicznie. Szot bada mechanizmy publicznego zaszczuwania człowieka, próbując przywrócić bohaterce miejsce w historii.
Nicolas Dickner Nikolski, Wydawnictwo Pauza (8 sierpnia)
10 lat w życiu trójki bohaterów, których drogi krzyżują się w Montrealu, staje się pretekstem do pokazania ścieżek, którymi poszukujemy własnej tożsamości. Pocztówki z codzienności tworzą patchworkową narrację o radościach i smutkach. Smaku tej słodko-gorzkiej powieści dodają nieoczekiwane zapętlenia historii, które stopniowo ujawniają genealogiczne powiązania między postaciami.
Sarah M. Broom Żółty dom, Wydawnictwo Agora (12 sierpnia)
Tytułowy Żółty dom jest świadkiem 50 lat funkcjonowania wielodzietnej rodziny Afroamerykanów. Gdy huragan Katrina przynosi nagły kres nieruchomości, przychodzi czas na rozliczenie z dziedzictwem, którego był nośnikiem. To nie tylko familijna idylla i bezpieczne schronienie, ale też poligon ścierających się tożsamości, pole walki o godność, piętno. Autobiograficzne wspomnienia, nagrodzone National Book Award, zostają z czytelnikami na długo po lekturze.
Jeff Guinn Co się stało w Jonestown? Sekta Jima Jonesa i największe zbiorowe samobójstwo, Wydawnictwo Poznańskie (12 sierpnia)
Jeff Guinn bierze na warsztat historię Jima Jonesa, który był odpowiedzialny za masowe samobójstwo ponad 900-osobowej grupy swoich wyznawców (wydarzenie znane jako masakra w Jonestown). Autor prześledził poszlaki, plotki, doniesienia prasowe, zanurkował w narosłe warstwy mitologii. Zbadał również tysiące stron z archiwum FBI, odwiedził rodzinne miasto pastora, porozmawiał z jego mieszkańcami. Wstrząsająca opowieść o szaleństwie, sile autorytetu i emocjonalnej manipulacji.
Andrea Lundgren Fauna Północy, Wydawnictwo Pauza (20 sierpnia)
Zbiór opowiadań o – a jakże! – faunie Północy: lisach, szczupakach, ptakach, płetwalach, kotach i ludziach. Sześć tajemniczych historii, których akcja rozwija się w półmroku – dosłownym lub symbolicznym. Skandynawia sukcesywnie dostarcza światu literatury, w której emocje tętnią pod chłodną taflą zewnętrznych fasad. Nie inaczej zapowiada się druga pauzowa premiera, dlatego tę lekturę rezerwujemy na wieczór w domku w środku lasu.
Magdalena Środa Obcy, inny, wykluczony, Terytoria (24 sierpnia)
Znana polska etyczka, filozofka i feministka stawia pytania o polaryzację świata, w którym żyjemy. Progresywny model kultury wydaje się uniwersalizować idee takie jak miłość, tolerancja, prawa człowieka. Czy jednak dla każdego (oraz: czy wszędzie) znaczą one to samo? Jak nasze jednostkowe doświadczenie wpływa na definicje podstawowych pojęć? I jak łatwo “równość” może stać się krzywdzącym postulatem identyczności? Szykujemy się na długie dyskusje o tej książce!
Walter Tevis Gambit Królowej, Wydawnictwo Czarne (26 sierpnia)
Wychowanka sierocińca, od dzieciństwa karmiona lekami, mającymi stępić przejawy buntu, nim zdążyłyby w niej zakiełkować, znajduje pozorną ucieczkę w grze w szachy. Po wyjściu z ośrodka, nadal dzieli życie pomiędzy te dwie sfery: grę i środki odurzające. Szukając samorealizacji, daje się bez reszty pochłonąć szachowym strategiom. Mistrzowsko przemieszcza szachowe pionki i pnie się w krajowych rankingach. Nie mogąc znaleźć szczęścia, czując narastającą samotność i zagubienie, zaczyna coraz silniej pragnąć autodestrukcji.
Caroline Criado Perez Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn, Karakter (27 sierpnia)
Statystyka w służbie równouprawnienia. Autorka przeanalizowała imponujące ilości materiału, a wynik jest jednoznaczny: infrastruktura, diagnostyka zdrowotna, korzystanie z dóbr luksusowych, usługi publiczne – szokująco szerokie spectrum przejawów społecznego doświadczenia zaprojektowane jest z myślą o mężczyznach. Oznacza to systemową dyskryminację, występującą praktycznie na każdym kontynencie. Ważna i potrzebna książka, która pozwoli zrozumieć, jak dużo walki jest nadal przed kobietami.
Małgorzata Kolankowska Wyspa, Wydawnictwo Cyranka (27 sierpnia)
Co odpowiedzieć kilkulatkowi, gdy pyta o śmierć? Co, jeśli to on ma śmiertelną chorobę? Poruszająca książka, składająca się z reportaży o rodzicach, których dzieci zmagają się z nowotworem. Spodziewamy się lektury trudnej i poruszającej, pokazującej intymne dramaty i triumfy. Cyranka konsekwentnie zaznacza swoją pozycję na rynku wydawniczym prezentując pozycje stroniące od oczywistości. Kibicujemy!
Szefowa działu kreatywnego Going. Pisze i rozmawia o książkach, feminizmie i różnych formach kultury. Prowadzi audycję / podcast Orbita Literacka. Prywatnie psia mama.