Czytasz teraz
Afrobeat, bossa nova i flamenco. Muzyka z całego świata na 15. Festiwalu Skrzyżowanie Kultur
Opinie

Afrobeat, bossa nova i flamenco. Muzyka z całego świata na 15. Festiwalu Skrzyżowanie Kultur

15. Festiwal Skrzyżowanie Kultur Tony Allen afrobeat Going. bilety

Nigeria, Albania czy Brazylia. Festiwal Skrzyżowanie Kultur to okazja na usłyszenie muzyki z całego świata. Wydarzenie rusza już w ten piątek w Warszawie i potrwa do 22 września.

Festiwal Skrzyżowanie Kultur to okazja na zobaczenie i usłyszenie różnych skrawków świata. To muzyka, której na co dzień nie spotykamy ani często, ani łatwo. Idea festiwalu jest zbudowana na otwartości i sięganiu poza granice nie tylko w rozumieniu innych krajów. Na festiwalu możemy dać się zaskoczyć przez nieznane dotąd instrumenty, kultury, style wokalne i wszystko, co interpretuje dźwięki. To zupełnie inna perspektywa tworzenia i postrzegania kulturalnego świata, do tego podana w kameralnej intymnej formule.

Co w programie?

Przeglądamy program artystyczny festiwalu. Kraje, które się w nim pojawiają to Algieria, Gambia, Hiszpania, Nigeria czy Brazylia. Swoją twórczość artyści w dużej mierze opierają na tradycjach swoich regionów, dlatego w ciągu najbliższych dni czeka nas dużo muzyki instrumentalnej, wokali i różnorodności językowej. Pochodząca z Rio De Janeiro Flavia Coelho miesza funk, reggae, bossa novę czy soul, stawiając na różnorodne bogate brzmienie. Flavia to sceniczny wulkan energii. “Jej muzyka ma w sobie witalność samby, radość forró, bezczelność hip-hopu, pozytywną wibrację reggae i liryczne echa bossa novy.”.

Rabih Abou Khalil to libański wirtuoz lutni. Przyczynił się do spopularyzowania brzmienia opartego na połączeniach jazzu i muzyki zachodniej z tradycją arabską. Obecny na scenie od wielu lat, tak samo jak perkusista Tony Allen, prekursor afrobeatu i afrofunku i jedna z najważniejszych postaci na globalnej beatowej scenie. W dorobku Allena znajduje się kilkadziesiąt albumów – różne ery przynosiły różne brzmienia. Bardzo dobrze prezentuje się afrobeat w psychodelicznym wydaniu, uwieczniony na albumie “Psyco on da bus”, który Tony Allen wydał w 2000 roku razem z Doctorem L i Jean Phi Darym.

Diego El Cigala reprezentuje bardziej wokalną stronę line-upu jako pochodzący z Hiszpanii śpiewak flamenco. Trzykrotnie nagradzany nagrodą Grammy, m.in za album „Lágrimas Negras”, nagrany wspólnie z kubańskim pianistą Bebo Valdésem. O jeszcze inne wrażenia zadba Urna Chahar-Tugchi. “Śpiew Urny to przeżycie prawie teatralne, przywołujące obcowanie z naturą, świat mongolskich baśni, legend i filozofii.” Na festiwalu zaprezentuje się wspólnie z polskim Trio Kroke.

Zobacz również

Oczywiście nie jest to muzyka całkowicie odstająca od tego, co znamy. Gatunki takie jak jazz czy soul uspójniły pewne obszary muzyki. Jednak trudno nie zgodzić się z tym, że wyjście poza Europę i Amerykę Północną to gwarancja świeżych wrażeń. Koncerty będą odbywać się w Warszawie przez nieco ponad tydzień.

Bilety oczywiście znajdziecie w Going.!

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony