Czytasz
Dokument 7-My Sierpnia trafi do sieci za darmo. To seans obowiązkowy 🌈 ✊

Dokument 7-My Sierpnia trafi do sieci za darmo. To seans obowiązkowy 🌈 ✊

Ten dokument powinna znać każda osoba. Teraz będzie okazja, by obejrzeć go za darmo.

Dzień 7 sierpnia 2020 roku jasno pokazał, że w kwestii równości jest w naszym kraju jeszcze sporo do zrobienia. Szczególnie w przypadku społeczności LGBT, której osoby na własnej skórze doświadczyły tego dnia policyjnej przemocy. Tęczowa Noc (jak zostały nazwane tamte wydarzenia) była zarazem ważnym momentem zjednoczenia wszystkich osób przeciwnych dyskryminacji i policyjnej bezkarności oraz symbolicznym momentem queer rage – wzbudzeniem gniewu i poczucia sprawczości osób queerowych na skalę, jakiej do tej pory w Polsce nie było. Co dokładnie się wtedy wydarzyło?

Protest, który odbył się 7 sierpnia 2020 roku na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, był następstwem wydania nakazu aresztowania queerowej aktywistki kolektywu Stop Bzdurom – Margot. Zgromadzone w centrum Warszawy osoby chciały pokazać swoją solidarność z aktywistką w chwili, gdy policja miała ją aresztować. Pokojowy protest został brutalnie spacyfikowany przez policję. Ludzie byli szarpani, ciągani po ziemi, wykręcano im ręce. Finalnie, jak potem wykazały procesy sądowe, bezprawnie do aresztu trafiło 48 osób. Historię pięciu z nich opowiada film “7-My Sierpnia” w reżyserii Michała Bollanda, który w drugą rocznicę przełomowych dla społeczności LGBT+ wydarzeń trafi do sieci.

Kampania Przeciw Homofobii

Swoją perspektywę Tęczowej Nocy w dokumencie 7-My Sierpnia wspominają osoby, które brały udział w tych wydarzeniach: Kajetan Avtomat Łukomski, Kamila Kuryło, Krem, Julia Marczuk i Kalina.

Avtomat i inni o monetyzacji Pride Month

Tęczowa Noc odbiła się szerokim echem nie tylko w naszym kraju – w dużej mierze właśnie dzięki dokumentowi 7-My Sierpnia, który obecny na takich festiwalach filmowych, jak : Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie, MIędzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty, Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych (wyróżnienie), Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity, Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi (II nagroda), LGBT+ Film Festival, London Short Film Festival (Wielka Brytania), Kultura Nas Ocali Festiwal, Corto Dorico Film Festival (Włochy).

Tu będzie można obejrzeć film 7-My Sierpnia

7-my sierpnia
Julia / kadr z filmu 7-My Sierpnia

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone