Czytasz
Urszula Honek z nominacją do International Booker Prize

Urszula Honek z nominacją do International Booker Prize

Polska górą! Nasza pisarka i poetka w prestiżowym gronie nominowanych do międzynarodowej edycji Booker Prize.

Właśnie poznaliśmy nominacje do International Booker Prize. To nagroda, zadedykowano autorom zagranicznym, których książki ukazały się w Wielkiej Brytanii w danym roku. Białe noce Urszuli Honek dotarły tam dzięki przekładowi Kate Webster oraz wydawnictwu MTO Press. Tytuł wybrano z grona 149 zgłoszonych pozycji, przetłumaczonych z 32 języków.

Urszula Honek
Urszula Honek, od lewej: okładka brytyjska i polska (Wydawnictwo Czarne)

Jak podkreśla grono jurorskie, Białe Noce to liryczna eksploracja sposobów, na które ludzie szukają znaczenia i przynależności w ulotnym świecie. Doceniono także mozaikową strukturę powieści, która składa się ze splątanych ze sobą mikrohistorii. My z kolei – przy okazji nominacji do innej zagranicznej nagrody pisaliśmy o niej następująco: Niespieszna i niezwykle misterna narracja splata ze sobą bohaterów, żyjących w niewielkiej miejscowości na obrzeżach czasu. Autorka z niezwykłą wprawą kreśli ich portrety, tworzy nieoczywiste powiązania i meandruje pomiędzy poszczególnymi wątkami. Czy zatem dziwi nas nominacja? Zupełnie nie. Czy cieszy? Niezmiernie!

To nie pierwszy polski akcent w Bookerach

Urszula Honek nie jest pionierką na terenie brytyjskiego wyróżnienia. Olga Tokarczuk była do niej nominowana aż trzykrotnie. W 2018 roku za książkę Bieguni (ten tytuł przyniósł jej wygraną!), w 2019 roku za Prowadź swój pług przez kości umarłych i w 2022 roku za Księgi Jakubowe.

Kim jest konkurencja polskiej autorki? Na długiej liście Bookera znajdziemy dwa tytuły, które zostały wydane także nad Wisłą: Szczegóły Szwedki Ii Genberg (Wydawnictwo Pauza) oraz Krzywym pługiem Brazylijczyka Itamara Vieiry Juniora (Wydawnictwo Glowbook). 4 kolejnych autorów złapiecie po polsku za sprawą innych pozycji (kto wie, może nominacja do Bookera pozwoli na wydanie kolejnych tytułów?). Są to:

Sprawdź też

  • Gabriela Wiener: Seksografie. Reportaż uczestniczący o pokusach i pragnieniach
  • Hwang Sok-Yong: O zmierzchu, Znajomy świat, Chwasty, Księżniczka Bari
  • Domenico Starnone: Psikus, Wyznanie, Sznurówki
  • Ismail Kadare: ponad 10 różnych tytułów
  • Jenny Erpenbeck: Klucz do ogrodu, Słownik, Jeszcze nie wieczór, Iść, szedł, poszedł

Finalistów poznamy już 9 kwietnia, a ceremonię wręczenia nagrody zaplanowano na 21 maja.

Sprawdź, co jeszcze piszemy o książkach

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone