Google pozbędzie się danych, które gromadziło w trybie incognito
Słucham hip-hopu odkąd pamiętam. Do tego doszło zamiłowanie do humoru…
Google podjęło decyzję o likwidacji miliardów danych zebranych podczas korzystania z trybu incognito w Chrome. To konsekwencja porozumienia, które pozwoliło firmie uniknąć procesu sądowego.
W odpowiedzi na osiągniętą ugodę, Google zapowiedziało działania na rzecz lepszej ochrony prywatności użytkowników w trybie incognito. Planuje zatem wprowadzenie konkretnego zestawu zmian w swojej flagowej przeglądarce. Firma nie miała tu wyboru, gdyż postawiono ją właściwie pod ścianą. W innym przypadku groziła jej sprawa sądowa, którą prawdopodobnie by przegrała, tracąc miliardy dolarów.
Czytajcie więcej newsów ze świata technologii tutaj
Nielegalne szpiegowanie użytkowników
W 2020 roku grupa użytkowników Google złożyła zbiorowy pozew sądowy przeciwko firmie. Wśród zarzutów można było znaleźć właśnie nielegalne monitorowanie ich działań w trybie incognito. Było to rzecz jasna sprzeczne z deklaracjami na temat ochrony prywatności. Użytkownicy czuli się wprowadzeni w błąd faktem, że gigant technologiczny nadal zbierał dane na temat ich aktywności online. Chodziło o takie informacje jak wyszukiwania internetowe czy odwiedzane strony.
Łączna kwota odszkodowania, o którą walczyli internauci, wynosiła aż 5 miliardów dolarów. Pomimo wcześniejszych twierdzeń Google, że nie jest możliwe usunięcie tych danych, firma ostatecznie zmieniła swoje stanowisko. Koncern zobowiązał się do skasowania ich wszystkich.
Bezzasadne oskarżenia w oczach Google’a
Jesteśmy zadowoleni z rozstrzygnięcia tego pozwu, który zawsze uważaliśmy za bezzasadny – skomentował rzecznik Google’a, czyli José Castañeda. Dodał również, że dane techniczne nigdy nie były powiązane z daną osobą i nigdy nie były wykorzystywane do jakiejkolwiek formy personalizacji. Użytkownicy mieli jednak poważne wątpliwości co do tego zapewnienia.
Na mocy osiągniętej ugody, Google będzie zobowiązany do udostępnienia informacji o sposobach zbierania danych w trybie incognito. Ponadto, firma jest już w trakcie opracowywania rozwiązania, które w ciągu najbliższych pięciu lat umożliwi automatyczne blokowanie cookies pochodzących z innych witryn.
W rezultacie ugody, osoby wnoszące pozew zbiorowy nie otrzymają postulowanego odszkodowania. Jednakże, jak informuje The Verge, mogą one ubiegać się o nie na drodze indywidualnej. Do chwili obecnej złożono około 50 takiego rodzaju pozwów.
Słucham hip-hopu odkąd pamiętam. Do tego doszło zamiłowanie do humoru internetowego - i tak powstał Raportażysta. Cała ta memiczna otoczka to tylko część mojej działalności - chcę również uderzać w poważniejszą publicystykę i znajdować w rapach bardziej wartościowe treści. Ostatnimi czasy doskonale odnajduję się także w tematach przyrodniczych i ekologicznych.