Koreański szamanizm, lecznicza moc psychodelików czy skutki opętania – sprawdzamy, czym jest współczesna duchowość
Chodzę na wystawy, piszę o nich i je polecam. Z…
Jak blisko natury może być współczesny człowiek? Czym jest dla nas obecnie metafizyka? Czy wraz z postępującym rozwojem techniki możemy rozwijać również naszą empatię? A może jedno wyklucza drugie?
Szamanizm, medycyna alternatywna, ekologia czy sztuka zaangażowana – wybraliśmy dla Was parę wydarzeń, które rzucają nową perspektywę na współczesną duchowość.
Muzyka prosto z Himalajów
W ramach Festiwalu Radio Azja czeka nas bliskie spotkanie z Nepalem. Już dzisiaj w warszawskim TR wystąpi zespół Night. Zaczynając od avant metalu formacja przeszła do muzyki etnicznej, tworząc wyjątkowe, inspirowane podróżami do himalajskich wiosek utwory. Wielogodzinne górskie wędrówki stają się medytacyjną podróżą, której efektem są nowoczesne kompozycje, u których podstawy leży nie powierzchowna inspiracja, a bezpośredni kontakt z lokalnymi muzykami i często zapomnianą już kulturą agrarną.
Używając oryginalnych, nepalskich instrumentów muzycy reanimują wieloletnią tradycję, sięgając do wielu języków, dialektów i historii. Ich występy to wyjątkowe spotkanie z muzyką akustyczną, której towarzyszy relaksujący, miękki wokal. W sobotę, 7 grudnia, będziecie mieć niepowtarzalną okazję zagrania wraz z zespołem Night w ramach wyjątkowej jam session. Spotkanie to również okazja do zapoznania się z nietuzinkowym ludowym instrumentarium i wsłuchanie się w fascynujące opowieści studiujących je muzyków-etnografów.
czytaj dalej: Astrodrama, a może Astroparty? Przybliżamy nowe oblicza astrologii
Diabeł wśród zakonnic
Matka Joanna od Aniołów z opowiadania Iwaszkiewicza powraca w aż dwóch spektaklach teatralnych. Jan Klata i Agnieszka Błońska przywołują postać opętanych przez Szatana zakonnic, aktualizując pytanie o rolę kobiety w zdominowanej przez mężczyzn instytucji kościoła. Relacja pomiędzy młodym księdzem Surynem a tytułową Matką Joanną balansuje na granicy uczucia wykraczającego poza chrześcijańską agape. Kobieca duchowość – marginalizowana, uznawana za niebezpieczną, tajemniczą i nieprzewidywalną – w obu spektaklach staje się punktem wyjścia do dyskusji nad płciową segregacją. Kobieta-histeryczka, a może kobieta-święta? Pomiędzy tymi dwoma schematycznymi wizerunkami miota się główna bohaterka, która w obu spektaklach ulega przemianom – od skrajnej estetyzacji przez symbol walki o równouprawnienie.
Czy nowe wersje “Matki Joanny od Aniołów” pogłębiają krzywdzące stereotypy a może je dekonstruują? Odpowiedzi szukajcie w ten weekend w Nowym Teatrze i Teatrze Powszechnym.
Kosmogram przy akompaniamencie muzyki
“7 grudnia, w garbatym księżycu na okręgu ekliptyki Baraniej – sposobność i działanie” – prognozują organizatorzy AstroParty.
Co możemy wyczytać z kosmogramu? Czy planety rzeczywiście mają wpływ na naszą egzystencję? W sobotę w Warszawie rusza druga edycja AstroParty. W niedawno otwartym, lecz znanym już z budowania zaangażowanego, różnorodnego programu No Problem na Brackiej VAGT i DJ Mindfucker przywołają znaną od wielu tysięcy lat naukę o gwiazdach. Przy akompaniamencie niezależnych artystów, m.in. uszko i so:miya, będziecie mogli sprawdzić swój horoskop urodzeniowy i dowiedzieć się, co zapisane zostało dla Was na nieboskłonie.
Koreańskie rytuały
Gaygen, szamańskie bębny, przejmujące pieśni – to wszystko zobaczymy i przede wszystkim usłyszymy już 7 grudnia w TR Warszawa. Na zaproszenie organizatorów Festiwalu Radio Azja do stolicy przybędzie Unsounded Sound Project. Formacja koreańskich muzyków garściami czerpie z kultury tamtejszego szamanizmu, wplatając oryginalne części rytuałów do swoich minimalistycznych kompozycji. Na scenie odegrany zostanie tradycyjny rytuał baeyeonsin-gut – ubrany w kolorowe szaty i charakterystyczny kapelusz z rondem szaman, tzw. mudang, przywoływać będzie duchy przodków, prosząc o dobrobyt i pokój. Cztery żywioły symbolizowane przez barwy jego stroju materializują się w wyjętej z linearnego porządku czasoprzestrzeni. Pieśń, taniec, rytmiczne uderzenia bębna wprowadzają umysł i ciało w trans, który wyrywając z obowiązków codzienności nakierowuje na to, co duchowe i wewnętrzne. Koncert poprzedzi wykład Justyny Najbar-Miller – pracowniczki Zakładu Koreanistyki UW.
Terapeutyczna „liana duszy”
Ostatnio dużo mówi się o powrocie do badań nad terapeutyczną mocą psychodelików. W ramach rozpoczynającego się właśnie festiwalu filmowego Watch Docs zaprezentowany zostanie film “Wyzwolenie” opowiadający o losach amerykańskich weteranów Matta i Mike’a. Obaj, po nieudanych próbach walki z traumą poprzez tradycyjne leki czy psychoterapię, decydują się poddać rytuałowi ayahuaski. Tzw. “liana duszy”, znana od tysięcy lat mikstura wywołująca silne, wewnętrzne wizje, staje się dla nich alternatywnym sposobem na konfrontację z trudną, powojenną rzeczywistością. Film to opowieść o walce z własną psychiką, ale też i o granicach nowoczesnej medycyny i psychologii, które mimo ciągłego rozwoju, często pozostają nieskuteczne.
Pokazowi towarzyszyć będzie debata z udziałem międzynarodowych ekspertów oraz twórców i bohaterów filmu.
Jak ustrzec się przed katastrofą klimatyczną?
Katastrofa klimatyczna to nie jedynie narzekanie ekologów, a realne zagrożenie, które dotyczy nas wszystkich. To, co do niedawna jawiło się jako jeden z apokaliptycznych scenariuszy sci-fi staje się powoli rzeczywistością. Podobno mamy tylko 11 lat, by spróbować odwrócić zachodzące zmiany i powstrzymać środowiskową klęskę. Jak to zrobić? Organizatorzy Powszechnych Spotkań Klimatycznych w Teatrze Powszechnym przestrzegają przed konsekwencjami naszych działań, wskazując jednocześnie na sposoby, które mogą im zapobiec. 7 grudniaodbędzie się ostatnie spotkanie tej edycji. Zapraszamy również do dołączenia do specjalnej Grupy Wsparcia w obliczu zmian klimatycznych, która zbiera się w Stole Powszechnym.
Jeśli interesuje Was więcej takich wydarzeń, sprawdźcie nasza nową selekcję New Age, eko i inne duchowe wojaże.
Cover: Unsounded Sound Project, materiały organizatora
Chodzę na wystawy, piszę o nich i je polecam. Z wykształcenia historyczka sztuki i fotografka, z zamiłowania kartomantka. Ezo tematy nie są mi obce. Lubię rozmawiać, szczególnie z kobietami i o kobietach. Jestem związana z Radiem Kapitał, gdzie współprowadzę "Tarotiadę" i mam swoje solowe pasmo "Czeczota".