Czytasz teraz
#2 Kultura w domu: prześwietlamy najciekawsze wydarzenia online
Opinie

#2 Kultura w domu: prześwietlamy najciekawsze wydarzenia online

Lanberry, fot. materiały promocyjne

Koncerty, oprowadzania kuratorskie, premiera zina i angażujące społeczne dyskusje – Going. wybrało dla Was jedne z najciekawszych wydarzeń online, w których możecie uczestniczyć bez wychodzenia z domu.

Wizyta w krakowskim MOCAKu, koncert Lanberry a może dyskusja o roli instytucji teatralnych w walkę o prawa kobiet? Wydarzenia online przybliżają szeroko rozumianą kulturę bez konieczności wychodzenia z domu. Nasza redakcja wybrała dla Was jedne z najciekawszych propozycji na najbliższy czas.

27.10 | Wszyscy jesteśmy astronautami na statku kosmicznym zwanym Ziemia – Wykład Adriana Krężlika

Cohousing Woongroep Het Kwarteel w Culemborgu. Dzięki uprzejmości Jana Hanharta. / mat. promocyjne WARSZAWY W BUDOWIE

W stolicy trwa festiwal WARSZAWA W BUDOWIE, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Coś wspólnego”. Organizatorzy poszukują nowych form wspólnoty w świecie, w którym fizyczna bliskość stała się potencjalnym źródłem zakażenia, a dystans stanowi główny środek zapobiegawczy w walce z wirusem.

Wykład Adriana Krężlika – architekta, projektanta i wykładowcy – zwraca uwagę na rzeczywistość jako sieć relacji. Sieć, w której każdy element ma swoją moc sprawczą i może znacząco wpłynąć na resztę układu. Nieważne, czy mówimy o rysunku, budynku lub efemerycznej rozmowie – wszystko może wzmocnić lub osłabić system zależności, który nazwać możemy po prostu „życiem”.

W samym centrum refleksji Krężlika znajduje się architektura, która wraz ze wzrostem industrializacji, coraz mocniej wchodzi w konflikt z naturą. Natura staje się często jedynie „podkładem” dla ignorujących ją założeń urbanistycznych. Na przekór tej tendencji, architekt przedstawi przykłady projektów, które respektują takie pojęcia jak równość, energia czy zdrowie. W czasie wykładu poruszone zostaną również takie kwestie jak tzw. postwzrost oraz cykl życia budynku w kontekście ekonomii okrężnej.

Transmisja odbędzie się w formie live na Facebooku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

28.10 |Rhapsody in Deep Blue – Sławomir Wojciechowski o sztucznej inteligencji w muzyce

Sławomir Wojciechowski, mat. promocyjne

Nie lada gratka dla fanów Holly Herndon, producentów muzyki elektronicznej czy technologiczny geeków! Sławomir Wojciechowski, jeden z najciekawszych współczesnych polskich kompozytorów, poprowadzi spotkanie poświęcone sztucznej inteligencji w muzyce. Od powstałej w 1957 roku pierwszej kompozycji stworzonej przez komputer, poprzez imitacje dzieł wielkich klasyków, aż do współczesnych algorytmów tworzących utwory z list przebojów. 28 października poznamy historię rozwoju sztucznej inteligencji oraz dowiemy się, czy będzie ona w stanie dorównać i zastąpić ludzi w obszarach kreatywności i komponować arcydzieła XXI wieku.

Start transmisji o godzinie 19.00 na stronie NOSPRu, ich profilu na Facebooku oraz kanale Youtube. [KP]

28-30.10 | HOLOGRAMY virtual fest

Grafika: Karol Czerniakiewicz, mat. promocyjne

W najbliższą środę rozpocznie się wirtualny festiwal muzyczny HOLOGRAMY – wydarzenie, które przyciąga uwagę nie tylko ze względu różnorodny line-up, ale i zastosowanie nowoczesnej technologii. Czeka nas wyjątkowa mieszanka odmiennych stylistycznie występów muzycznych, zarejestrowanych w specjalnej technice. Organizatorzy pomyśleli również o najmłodszych słuchaczach, dedykując im dwa specjalne koncerty. Mamy nieodparte wrażenie, że to właśnie dzieciakom wyjątkowo przypadnie do gustu kolejna ze specjalnych atrakcji: przy realizacji wydarzenia organizatorzy zastosują technologię greenbox, którą możecie znać ze swoich ulubionych filmów sci-fi. Greenbox to scenografia złożona z zielonego tła, na której zamiast aktorów, tym razem rejestrowani będą grający artyści. W miejsce zielonego koloru można wstawiać dowolny obraz, co daje możliwość przeniesienia koncertów w każdą wyobrażoną lokalizację!

HOLOGRAMY umożliwiają prezentację najnowszych produkcji, których premiera nie była możliwa z powodu pandemii, oraz miejsc, które zostały zamknięte z uwagi na nowe restrykcje związane z COVID-19. Niegdyś prężnie działające placówki, dziś w stanie zawieszenia z powodu wirusa, przypomną organizatorzy HOLOGRAMÓW pod koniec października.

O jakość od strony technicznej zadbają najlepsi realizatorzy dźwięku, montażyści i operatorzy filmowi. Zapowiada się znakomicie. Kogo usłyszymy w ramach festiwalu? Między 28 a 30 października wirtualną scenę przechwycą Adam Repucha, Jerz Igor, João de Sousa, Lomi Lomi, SzaZa oraz The Saturday Tea. [KK]

29.10 | Lanberry – koncert w ramach #EmpikMusicLive

Lanberry, fot. materiały promocyjne

Seria koncertów #EmpikMusicLive nie zwalnia! W najbliższy czwartek czeka nas wyjątkowa okazja na spotkanie z Lanberry. Utalentowana artystka w ramach 30-minutowego koncertu zaprezentuje materiał ze swojego trzeciego albumu Co gryzie Panią L. Następnie, weźmie udział w rozmowie z internautami, podczas której opowie o swojej twórczości i procesie powstawania najnowszego materiału. Rozmowę poprowadzi Marcin Wojciechowski.

Zdobywczyni głównej nagrody na koncercie Premier w Opolu stwierdza: “Mijają 2 lata od wydania mojej poprzedniej płyty MiXtura… a w moim życiu przez te dwa lata zmieniło się tak dużo, że czuję się jakby minęła co najmniej dekada. Dlaczego i jak do tego doszło? O tym właśnie opowiada moja trzecia płyta”. [PW]

29.10 | Prezentacja ZA*ZINu 

mat. promocyjne

Niedawno, w ramach TIFF Center, mogliśmy wysłuchać wykładu Krzysztofa Pijarskiego o możliwościach prezentacji książek artystycznych w Internecie. Wykładowca i fotograf przedstawił na nim różne sposoby promocji publikacji w formie digitalnej. Praktycznym przykładem funkcjonowania wydawnictw w sieci jest planowana na 29 października premiera ZA*ZINu, która odbędzie się w formie online. ZA*ZIN to nieduża publikacja, poświęcona zagranicznym artystkom i artystom mieszkającym w Polsce, z którą będziecie mogli zapoznać się na profilu Facebook Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Wydawnictwo to efekt pracy Yuriy’a Biley’a, Yulii Krivich i Very Zalutskay’i, których celem jest „uwidocznienie i upodmiotowienie zagranicznych artystek i artystów, a także podjęcie dyskusji na temat doświadczenia migracji do Polski”. W ramach specjalnego open calla wybrano 10 wyróżniających się projektów, które będziecie mogli oglądać niedługo w papierowej formie. Wśród wyselekcjonowanych artystów i artystek znaleźli się: Yui Akiyama, Boba Group, Cristina Ferreira, Xue Jiang, Diego Guttierez Valladares, Marta Romankiv, Ala Savashevich, Sergey Shabohin, Katya Shadkovska i Veronica Zudova.

Premierze towarzyszyć będzie dyskusja prowadzona przez Wojtka Zrałka-Kossakowskiego – artystę z pogranicza teatru i muzyki, kuratora Świetlicy Krytyki Politycznej w Warszawie.

29.10 | Paweł Althamer i Artur Żmijewski oprowadzają online po wystawie „Pieśń ostateczna”

Paweł Althamer, Artur Żmijewski, bez tytułu, 2019, mat. promocyjne MOCAKu

Pieśń ostateczna to najnowsza wystawa Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, która prezentuje zbiór 20 kolaży Pawła Althamera i Artura Żmijewskiego. Wpisani w kanon polskiej i światowej sztuki artyści przyjaźnią się i współpracują od ukończenia studiów na warszawskiej ASP. Zebrane na wystawie prace są efektem ich wspólnej rezydencji w Japonii, gdzie od 2017 roku tworzyli kolaże odwołujące się do dzieł poetów takich jak Czesław i Oskar Miłosz, Paul Celan, Stanisław Grochowiak i Rafał Wojaczek. Kolaże powstały z wycinków z erotycznych i pornograficznych publikacji niemieckiego wydawnictwa Taschen, albumów przyrodoznawczych i anatomicznych oraz atlasów historycznych i naukowych. Znani z politycznych prac Paweł Althamera i Artur Żmijewski, tym razem skupili się nad refleksją o poezji i sztuce – pojawiające się wątki wojny, Shoah, cierpienia czy erotyki nie są dominujące.

Transmisja z oprowadzenia online z udziałem artystów odbędzie się 29 października o 17.30 na facebookowym profilu MOCAKu.

Zobacz również
Taylor Swift

29.10 | Teatr a (s)prawa kobiet

Teatr im. Horzycy w Toruniu wspiera Strajk Kobiet.

Czy teatr może reagować na bieżące wydarzenia – pytają organizatorzy spotkania Teatr a (s)prawa kobiet – międzypokoleniowa dyskusja online. Poniekąd nie czekając na odpowiedź, instytucja wywiesiła baner ze słowami poparcia dla trwającego protestu w związku z zaostrzeniem prawa aborcyjnego w Polsce. Stając po stronie działania, nadal jest otwarta na rozmowę i zaprasza do niej w formie spotkania online. 

Rozdzielając teatr na dziedzinę sztuki i instytucję, prowadzące spotkanie Katarzyna Pągowska i Marta Siwicka z Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu, prześledzą jego rolę w kształtowaniu społecznych postaw. Zadadzą pytanie o możliwość – bądź powinność – trzymania ręki na pulsie w obliczu sytuacji politycznej w kraju, napięć społecznych i akcji protestacyjnych. 

Jako część międzypokoleniowego projektu “Młody Teatr”, dyskusja jest skierowana do młodzieży, studentów i seniorów. Spotkanie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy (PJM). Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zgłoszenia. [JG]

od 30.10 | W poszukiwaniu utraconej duszy – warsztat

mat. promocyjne

Być może ostatni czas sprawił, że Wasza uwaga przeniosła się do wewnątrz. Być może wydarzyło się to już wcześniej i niekoniecznie wiąże się z dobrym samopoczuciem. Na początku może się Wam wydawać, że jesteście w tak zwanej kropce, ale ten stan niekoniecznie musi być odbierany jako negatywny. Jest duże prawdopodobieństwo, że jest to czas, który opisuje buddyjskie pojęcie „bardo”. Określa ono każdy przejściowy stan egzystencji – tj. śmierć, życie, medytację czy sen oraz inne stany pośrednie zachodzące w życiu. W większości przypadków wiążą się one z poczuciem zagubienia i chaosu, drenując nas z energii, są wyczerpujące, ale nie znaczy to, że bezowocne.

W jaki więc sposób możemy wejść w pełniejszy kontakt z własną duszą? Jak odzyskać wewnętrzną witalność? Jak odnaleźć się w takiej sytuacji i zacząć od nowa? To pytania, które będą pytaniami bazowymi warsztatów prowadzonych przez filozofa, psychoterapeutę oraz instruktora Hatha Jogi Dr. Arkadiusza Tabero. Dzięki połączeniu zagadnień światopoglądu buddyjskiego, Junga, Hillmana i Mindella, zostaniecie wyposażeni w narzędzia do lepszego rozumienia swoich procesów wewnętrznych i otaczającego świata oraz nauczycie się bardziej świadomie poruszać się w przestrzeni swoich przeżyć i doświadczeń.

Warsztaty odbędą się w dniach 30.10, 6.11,13.11 i 20.11 [KK]

4.11 | Rozmowy o męskości 

mat. promocyjne

W świecie powszechnie promującym toksyczne, maskulinistyczne postawy, łatwo stracić czujność. Powielanie przemocowych zachowań jest nieustannym ryzykiem, z którym trzeba się realnie liczyć, nawet jeśli posiadamy najlepsze intencje by ich uniknąć. Jedynym sposobem na usprawnienie społecznych relacji i dążenie do płciowego równouprawnienia, jest ciągła edukacja i dialog. 

Jeśli szukasz okazji do poszerzenia swojej wiedzy, z pomocą przychodzi Teatr Powszechny – organizator spotkania “Rozmowy o męskości”. Jak zapowiadają pomysłodawcy: “W gronie osób czujących się facetami porozmawiamy o możliwościach i praktykach męskości ekologicznej, zintegrowanej społecznie, relacyjnej”. Dyskusja odbędzie się w formie online za pomocą aplikacji Zoom. Ilość miejsc nieograniczona. [PW]

Wydarzenia wybierali dla Was i opisywali: Jagoda Gawliczek, Kacper Pliżga, Kosma Kowalczyk, Milena Soporowska i Patryk Wojciechowski.

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony