Czytasz
Artur Rojek chce być wyżej. Posłuchajcie jego utworu „Odrobinę więcej”

Artur Rojek chce być wyżej. Posłuchajcie jego utworu „Odrobinę więcej”

Popularny wokalista stworzył nową piosenkę z Quentinem Lepoutre, francuskim artystą znanym jako Myd. Czy to zapowiedź jego trzeciej solowej płyty?

11 grudnia Artur Rojek powraca do katowickiego NOSPR-u na dwa wyjątkowe koncerty. Dla kompletu publiczności (bilety wyprzedały się w mgnieniu oka!) po raz ostatni zagra materiał ze swojej płyty Kundel, która ukazała się w marcu 2020 roku. Z tej okazji postanowił zaprosić na scenę licznych gości. Choć ich pełna lista nie została jeszcze ogłoszona, już teraz wiadomo, że wystąpią z nim Kaśka Sochacka i bracia Kacperczyk. Obecność tych drugich to nie przypadek, bo artystyczne rodzeństwo jest wyjątkowo bliskie eks-wokaliście Myslovitz. Razem nagrali już piosenkę Syn okiennika, która znalazła się na albumie Pokolenie Końca Świata.

Artur Rojek, Kacperczyk – Syn okiennika

Witajcie w muzycznej bajce

Czy tym samym era Kundla dobiega końca? Wygląda na to, że tak, bo Artur Rojek przywitał grudzień świeżutkim singlem. To jego pierwsza solowa piosenka w tym roku. Ostatnio co prawda wydał Całkiem Nową Bajkę, ale był raptem jedną z ośmiu gwiazd śpiewających w kompozycji. Poza nim trzy grosze do singla promującego film Akademia pana Kleksa Macieja Kawulskiego dołożyli Igo, Kaśka Sochacka, Mrozu, Brodka, Bedoes 2115, Sokół i Ralph Kamiński. Towarzyszył im także Piotr Fronczewski – aktor, który cztery dekady temu zagrał charyzmatycznego nauczyciela w pierwowzorze produkcji.

W Całkiem Nowej Bajce, singlu promującym Akademię pana Kleksa, spotkała się czołówka polskich artystów

Transnarodowa współpraca

Wróćmy jednak do samego Odrobinę więcej. Wokalista, inaczej niż w przypadku Kundla, gdy zrobił to za niego Radek Łukasiewicz, samodzielnie napisał słowa do piosenki. W skomponowaniu samej muzyki wsparł go zaś Quentin Lepoutre, szerszej publiczności znany jako Myd. Francuski producent, DJ i wokalista w swojej twórczości lawiruje między nu-disco, house’em i melodyjnym popem. Tworzy zarówno solowo, jak i w formacji Club Cheval. Na przestrzeni lat współpracował m.in. z Brodinskim, Para One i Vendredi sur Mer. Ma na koncie remiksy dla Metronomy, Charlotte Gainsbourg i Two Door Cinema Club. Z Rojkiem poznał się na żywo w ubiegłym roku, gdy wystąpił na katowickim OFF Festivalu. Wtedy wraz z zespołem porwał do tańca publiczność tłumnie zgromadzoną pod Sceną Leśną.

To nie sanah albo Dawid Podsiadło, tylko kets4eki jest najpopularniejszym rodzimym artystą na Spotify. Przeczytajcie pierwszy wywiad z producentem!

Chwytliwa melodia i chwytające za serce słowa

Rezultat połączenia sił Polaka i Francuza jest całkiem zaskakujący. Artur Rojek już chyba na dobre pożegnał się z poprzednimi wcieleniami artystycznymi. Teraz uderza w znacznie bardziej nośną, radiową estetykę. Niestraszne mu ucieczki w stronę gitarowego popu i bulgoczących beatów. Wokaliście udaje się zarazem nie osiąść na mieliźnie powierzchowności. Gdy śpiewa o straconych złudzeniach, niespełnionych ambicjach albo niespełnionej miłości, nie traci wiele z autentyczności, za którą polubiliśmy go lata temu. – Znowu czuję się jak cień. Oczy mam zalane smutkiem. Samotność jest jak deszcz. Nie ma mnie – deklaruje i trudno mu w to nie uwierzyć.

Sprawdź też

Artur Rojek – Odrobinę więcej

Odrobinę więcej ilustruje teledysk wyreżyserowany przez Piotra Czyżowskiego. Poza umięśnionym, łysym Rojkiem, który momentami do złudzenia przypomina Thoma Yorke’a z grupy Radiohead, zobaczymy w nim małżeństwo Grażyny i Tadeusza Mikosów. Nie zdradzono jeszcze, czy singiel jest oficjalną zapowiedzią płyty. Wiele jednak na to wskazuje.

Kadr z teledysku do piosenki Odrobinę więcej Artura Rojka

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone