Czytasz
Margaret Atwood i Suzanne Collins mówią: nie. Środowisko literackie przeciw AI

Margaret Atwood i Suzanne Collins mówią: nie. Środowisko literackie przeciw AI

autorzy AI

Margaret Atwood, Suzanne Collins i 8000 innych osób ze środowiska literackiego podpisało list wzywający twórców sztucznej inteligencji do zaprzestania wykorzystywania ich książek. Spór autorzy vs AI rozpoczęty.

Modele sztucznej inteligencji stale rozwijają swoje możliwości. Niektóre z nich wykazują nawet zdolność do naśladowania stylu pisarskiego konkretnego autora. Na przykład jeśli użytkownik prosi o fragment tekstu inspirowany Suzanne Collins z serii Igrzysk Śmierci lub Margaret Atwood z Opowieści Podręcznej, program często potrafi wygenerować fragment w ich stylu. Algorytmy AI zostały wytrenowane na podstawie ich charakterystycznych tekstów. Autorzy podnoszą bunt przeciwko takiej praktyce.

Twórcy protestują przeciwko wykorzystywaniu swojej twórczości do trenowania modeli sztucznej inteligencji i domagają się swoich udziałów. Ponad 8000 autorów podpisało list otwarty. Zatytułowano go List otwarty Gildii Autorów do liderów generatywnej sztucznej inteligencji. Skierowano go do CEO OpenAI Sama Altmana. Ponadto kopię otrzymali również Sundara Pichai z Alphabetu, Marka Zuckerberga z Meta, Emada Mostaque ze Stability AI, Arvinda Krishny z IBM i Satyi Nadelli z Microsoftu.

Autorzy kontra AI

W liście autorzy proszą o odszkodowanie i uznanie, a także o uzyskanie ich zgody na początkowym etapie.

Technologie generatywnej sztucznej inteligencji oparte na dużych modelach językowych zawdzięczają swoje istnienie naszym tekstom. Miliony chronionych prawem autorskim książek, artykułów, esejów i poezji stanowią ‘pokarm’ dla systemów sztucznej inteligencji, bezpłatne posiłki, za które nie było żadnego rachunku. Wydajecie miliardy dolarów na rozwój technologii AI. Jest tylko sprawiedliwe, abyście nas wynagrodzili za korzystanie z naszych tekstów, bez których AI byłoby banalne i niezwykle ograniczone

Początek listu

Autorzy argumentują również że trenowanie sztucznej inteligencji na podstawie ich prac jest nie tylko nielegalne. Jest także szkodliwe dla zawodowych pisarzy na całym świecie.

W wyniku osadzenia naszych tekstów w waszych systemach, generatywna sztuczna inteligencja zagraża naszej profesji, zalewając rynek średniej jakości, pisanej przez maszyny książkami, opowiadaniami i dziennikarstwem opartymi na naszej pracy.

Sprawdź też
Świat po pracy

Kontynuują

Autorzy następnie przedstawiają swoje żądania. Między innymi proszą o zgodę na wykorzystanie ich twórczości oraz odszkodowanie za dotychczasowe i przyszłe wykorzystanie ich tekstów. Niezależnie od tego, czy takie użycie można uznać za legalne.

Przeczytaj więcej na temat książek

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone