Czytasz teraz
Hip-hop, media społecznościowe i język Nowej Huty – byliśmy na gali Bestsellery Empiku 2020
Opinie

Hip-hop, media społecznościowe i język Nowej Huty – byliśmy na gali Bestsellery Empiku 2020

OKI, fot. Piętka Mieszko/AKPA

Going. odwiedziło cybernetyczną przestrzeń Alvernia Studios, gdzie przyznano nagrody w ramach gali Bestsellery Empiku 2020. Wśród nagrodzonych znaleźli się m.in. OKI, Katarzyna Nosowska, sanah i PRO8L3M.

Nasza oficjalna delegacja w składzie: współtwórczyni Going. i jednocześnie jurorki w muzycznej kategorii Odkryć roku, Anny-Marii Żurek, której towarzyszył nasz brand menadżer Tomasz Lisek, szczęśliwie dotarła do Alvernia Studios. To tam swój finał miał plebiscyt Bestsellery Empiku 2020.

Wnętrze największego i najnowocześniejszego studia filmowego w Polsce zrobiło na nas wielkie wrażenie. To po prostu trzeba zobaczyć na własne oczy! Na miejscu można się było poczuć niczym na planie cybernetycznej produkcji, dziejącej się gdzieś w dalekiej (a może właśnie niedalekiej?) przyszłości. Przestrzeń przypominała scenografię rodem z filmu sci-fi. Trudno było oprzeć się wrażeniu przebywania w gigantycznym, kosmicznym escape roomie.

W przypominającej intergalaktyczny statek sali byliśmy świadkami nie tylko rozdania nagród i towarzyszących im emocji, ale też i świetnych występów, których bardzo nam wszystkim brakowało. Nasz głód koncertowy został zdecydowanie zaspokojony. Wspaniale było wreszcie zobaczyć muzyków grających na żywo. Jakie występy zapadły nam szczególnie w pamięć? O tym za chwilę. Najpierw poznajmy wybory Polaków i Polek oraz laureatów i laureatki w ramach kategorii Odkrycia Empiku i Wydarzenie roku. Do kogo powędrowały statuetki za ten trudny dla branży kulturalnej rok 2020?

fot. Kurnikowski/AKPA

Odkrycia Empiku

Redakcja Going. MORE szczegółowo przyglądała się debiutującej w 2019 roku sekcji. Wypatrując nowych trendów i inspiracji, na czynniki pierwsze rozkładaliśmy wszystkie trzy kategorie: muzykę, film i literaturę. Nominowanych muzyków i muzyczki dodatkowo postawiliśmy w roli jury, które wskazać miało własne odkrycia minionych 12 miesięcy.

Wróćmy jednak na galę, wprost do futurystycznego budynku Alvernia Studios. Kto dołączył do zaszczytnego grona laureatów w ramach stawiającej na świeżość i oryginalność sekcji Odkryć?

Do niezwykłego, międzypokoleniowego spotkania doszło przy okazji przyznania nagrody w sekcji muzycznej. Diwa polskiej piosenki i ambasadorka kategorii w jednym, Beata Kozidrak, na scenę zaprosiła OKI-ego. Nominowany przez współtwórczynię Going., Annę-Marię Żurek, raper odebrał nagrodę w charakterystycznym dla siebie, bezpretensjonalnym stylu. Na luzie przyjął statuetkę i dziękując labelowi 2020, jednocześnie zwrócił się do swoich fanów:

Chciałbym dedykować tę nagrodę po prostu takim ziomalom jak ja, z bloku.

Książkowym Odkryciem roku okazał się debiut Igora Jarka. Halny to zbiór opowiadań zakorzeniony w krakowskiej Nowej Hucie. Zbudowany siarczystym, mocnym językiem, niekiedy przypominającym rytmem rapową nawijkę, zachwycił jurorkę, Joannę Bator. Skromny autor odbierając nagrodę podziękował m.in. swojej żonie.

Co świętować miał wczorajszego wieczoru również szwedzki reżyser i scenarzysta, Magnus von Horn. Z rąk Marii Sadowskiej i Marcina Prokopa otrzymał wczoraj statuetkę za filmowe Odkrycie roku. Jego Sweat, ze świetną Magdaleną Koleśnik w roli głównej, dotyka bardzo aktualnego tematu mediów społecznościowych i kreowanego z ich pomocą wizerunku. Mamy nadzieję, że film będziemy mogli zobaczyć już w kwietniu w kinach.

Wydarzenie roku

Wydarzenie roku zdecydowanie należało do rapu. W 2020 Polskę zalała fala 2 edycji #hot16challenge, które ostatecznie dalece wyszło poza rodzimy hop-hop. Jeśli prezydent Duda bierze udział w wyzwaniu to znaczy, że może dotrzeć wszędzie! Tym razem 16 raperskich zwrotek artyści i artystki tworzyli z myślą o szczytnym celu. W ramach viralowej akcji, która ostatecznie zjednoczyła ze sobą tak odległe stylistycznie gwiazdy jak Quebonafide, Magda Umer, Dawid Podsiadło czy Majka Jeżowska, na walkę z koronawirusem zebrano ponad 3,6 mln złotych! Łącznie nominowano 4,183 artystów. Akcja zorganizowana została we współpracy z fundacją Siepomaga, która prowadziła internetową zbiórkę pieniędzy. Nagrodę za Wydarzenie roku odebrał raper Solar, który zainicjował pierwsze wyzwanie w 2014 roku. #hot16challenge 2 to przykład tego, jak muzyka może wspierać społeczne inicjatywy i mieć realny wpływ na rzeczywistość.

Wybory odbiorców

Nie zapominajmy oczywiście o samych Bestsellerach. Gala Empiku to w końcu ukłon w stronę nas – słuchaczy, czytelników i widzów, których wybory wskazują na najbardziej popularne w ostatnim roku trendy.

Marcin Prokop, Sanah, fot. Piętka Mieszko/AKPA

W kategorii Pop/Rock zwyciężyła sanah – artystka określana jako przedstawicielka tzw. quality pop. Niebanalne teksty, oryginalna artystyczna wizja i wpadające w ucho melodie sprawiły, że sanah szybko zdobyła serca słuchaczy. Podczas wykonania na żywo Królowej dram z płyty o tym samym tytule, gwiazda zagrała na skrzypcach. Melancholijny utwór był drugim, który wybrzmiał w futurystycznym wnętrzu studia filmowego.

PRO8L3M, fot. Piętka Mieszko/AKPA

Na scenie pojawili się również Oskar i Steez. Najbardziej znany raperski duet w Polsce odebrał nagrodę w kategorii Hip-Hop. Ich album Art Brut 2 był najczęściej kupowanym w Empiku wydawnictwem spod znaku rodzimego rapu. Trudno się dziwić, bo duet PRO8L3M dokładnie wie, jak mieszać ze sobą bardziej brutalny i surowy styl z sentymentalnymi retro samplami z polskiej muzyki rozrywkowej i elektronicznej.

Przy tym warto wspomnieć, że otwarty na kolaborację i eksperymenty hip-hop królował również w specjalnej kategorii Streaming. Ta nowa sekcja powstała wraz z pojawieniem się nowej usługi – aplikacji Empik Music – która pozwala na odtwarzanie muzyki online, offline i tworzenie własnych playlist. Daria Zawiałow odebrała na scenie statuetkę za nagraną razem z Quebonafide Bubbletea.

Co Polacy wybierali najczęściej w kategorii Film fabularny? Odważny, społecznie zaangażowany obraz Jana KomasyBoże Ciało. Opowiadający o fałszywym duchownym z trudną przeszłością film dotyka ważnych kwestii religijnych, zmuszając do refleksji nad stanem polskiego kleru. Scenariusz oparty został na prawdziwych wydarzeniach. W kategorii Film animowany zwyciężyła z kolei Kraina Lodu 2, który przyznająca nagrodę Maria Sadowska określiła jako opowieść o solidarności kobiet.

W książkowym starciu wygrała m.in. Katarzyna Nosowska. Jej Powrót z Bambuko to napisany z właściwym artystce dystansem i humorem poradnik o tym, jak nie zwariować, gdy cały świat zdaje się być przeciwko nam. Słowa pisanego coraz częściej również słuchamy, dlatego nie powinna dziwić kategoria Audiobook. W niej zwyciężył serial Empik Go. Fucking Bornholm. Każdy związek ma datę ważności. Ponoć planowany jest już serial filmowy.

Znane hity w nowych aranżacjach

Sama oprawa muzyczno-wizualna wydarzenia zdecydowanie wymaga osobnego opisu. W Alvernia Studios mogliśmy podziwiać wyjątkową aranżację przestrzeni, która przywodziła na myśl cyberpukowe motywy. W kontraście do futurystycznego designu muzycznie zderzaliśmy się z produkcjami z przeszłości, ale w oryginalnej oprawie. Dyrektor muzyczny gali, Igor Walaszek aka Igo, tchnął wraz z artystami i artystkami nowe życie w znane hity. W czasie koncertu mogliśmy usłyszeć m.in. utwory z lat 80., które w elektronicznych aranżacjach zyskiwały nowy wymiar. Niektóre z nich zdecydowanie zaskoczyły nas formą!

Zobacz również
TEDE FENIX

W na samym szczycie naszej topki najlepszych występów znalazł się duet sanah i Vito Bambino. Wynik ich współpracy to melodyjny Ale jazz!, który jest urokliwą opowieścią o współczesnym Romeo i Julii.

Nietypową wersję swoistego hymnu drugiej połowy lat 80. autorstwa Kultu – Arahja – zaśpiewała Katarzyna Nosowska. W czasie występu na scenie pojawił się OKI. Raper wzbogacił nawijką jeden z najbardziej legendarnych tekstów o wewnętrznych podziałach. Napisany w 1988 roku wydaje się w obecnych czasach nad wyraz aktualny.

Z pewnością zapadł nam w pamięć kolejny międzypokoleniowy duet – występ PRO8L3M-u z Martyną Jakubowicz. Oskar i Steez połączyli siły z obdarzoną niezwykłym, głębokim głosem wokalistą bluesową w utworze W domach z betonu nie ma wolnej miłości z 1983 roku. Singiel promował oryginalnie płytę Art Brut 2, w której wykorzystano sample z polskiej muzyki z lat 70., 80. i 90.

Organek, Margaret, fot. Piętka Mieszko/AKPA

Galę zakończyła kolejna wyjątkowa para – Tomasz Organek wystąpił wraz z Margaret, śpiewając utwór Republiki Zapytaj mnie, czy Cię kocham. W wersji electro utwór Grzegorza Cichowskiego zyskał jeszcze więcej dynamiki niż oryginał, stając się tanecznym bangerem.

Całą relację z gali Bestsellery Empiku 2020 możecie obejrzeć poniżej.

fot. Kamil Kardaś

Empik na swoim profilu na Facebooku umieścił specjalne podziękowania, do których i my się dołączamy:

Gratulujemy wszystkim laureatom, którzy odebrali wczoraj statuetki Bestsellery Empiku 2020, jak również artystom i twórcom, którzy swoimi interpretacjami muzycznymi oraz zaangażowanym przekazem wzbudzili wyjątkowe emocje.
Wasza twórczość zachwyciła i zdobyła uznanie milionów odbiorców w tym największym i najbardziej demokratycznym plebiscycie kulturalnym w Polsce, a my jako Empik jesteśmy dumni, że możemy być częścią tej wyjątkowej relacji każdego dnia.
Dziękujemy, że jesteście.
Wspieramy Was, wspieramy kulturę.
Wczoraj, dziś jutro i zawsze.

Chcecie dowiedzieć się więcej o zwycięzcach i zwyciężczyniach w ramach Bestsellerów Empiku 2020? Sprawdźcie oficjalną stronę wydarzenia.

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony