Czytasz
Brodka, Kayah, Natalia Przybysz i inni – Lato na Pradze odkrywa ostatnie karty

Brodka, Kayah, Natalia Przybysz i inni – Lato na Pradze odkrywa ostatnie karty

Trzy mocne kobiece postaci, trzy charakterystyczne głosy. Brodka, Kayah i Natalia Przybysz zagrają koncerty w ramach cyklu Lato na Pradze. To nie jedyne gwiazdy jakie pojawiły się w finałowym ogłoszeniu.

Brodka

Zdjęcie z dzieciństwa. Potężny wąż oplata uśmiechnięte dziecko. Gad kontrastuje ze sceną rodem z rodzinnego archiwum. Nad głową dziecka napis “BRUT” – czcionka przypomina imprezowe balony z oldskulowego kinder party. To okładka wypuszczonego zaledwie 3 dni temu nowego albumu Brodki. Podobno jest to najbardziej osobista płyta wokalistki i kompozytorki. Niepokojące zdjęcie staje się zapowiedzią tego, co znajdziemy na nowym krążku.

Umieściłam na niej swoje archiwalne zdjęcie, ponieważ wiąże się ono z wieloma treściami na płycie i dopełnia całą opowieść. Widzicie na nim mnie w wieku lat 5, kiedy fakt bycia kobietą nie miał jeszcze żadnego znaczenia. Był to czas niewinności i beztroski, ale także nieświadomości przyszłych oczekiwań, które społeczeństwo nakłada na kobiety. Wąż, który mnie oplata symbolizuje pokusy, grzechy, czy tak jak na tym zdjęciu, wszystko to, co może czekać na tę dziewczynkę w przyszłości. I właśnie to zderzenie wydało mi się szczególnie ciekawe

– opowiada Dzień Dobry TVN Brodka.

Osobista historia – historia o kobiecości – wybrzmieje w postfabrycznych murach Pragi Centrum. Będzie to jeden z pierwszych koncertów Brodki po wydaniu nowego albumu. Sądząc po energicznym, wypuszczonym 2 tygodnie Hey Man, czy wrzuconym właśnie do sieci melancholijnym Come To Me będzie różnorodnie. Trip hop, rock, garage czy elementy punka służą do przedstawienia brutalistycznego świata, w którym nie ma jasnego podziału na płeć. Czyżby Brodka stała się nową (muzyczną) twarzą feminizmu? Artystka w Pradze Centrum wystąpi na aż dwóch koncertach w sierpniu.

Kayah

O prawa kobiet walczyła zawsze Kayah. Kojarzycie jej pamiętną kreację z czerwoną błyskawicą podczas finału “Dancing with the stars”? Kayah nie bała się zamanifestować poparcia dla strajku kobiet. Ale to nie jedyny sposób, w jaki propaguje kobiecą solidarność. Wystarczy posłuchać numeru nagranego wraz z Mery Spolsky Królestwo Kobiet, w którym artystki wspólnie śpiewają “Nam nie potrzebny żaden król / Bo i tak jesteśmy cool”. W 2009 roku w utworze Jakajakayah zachęcała do introspekcji, pokazując zmienną i wielowymiarową naturę kobiet, by ponad 21 lat później w Meloradio poprowadzić podcast o “nie tylko kobiecej drodze do siebie” z socjolożką i psycholożką Natalią de Barbaro, autorką Czułej Przewodniczki.

Kayah nie byłaby sobą, gdyby nie angażowała się w różne akcje społeczne. Na jej profilu pojawiły się posty jednoznacznie popierające strajk branży muzycznej. Niedawno z kolei wokalistka rozpoczęła kolaborację z jazzowym wokalistą Krzysztofem Iwaneczko, której celem jest przede wszystkim jedność ponad podziałami. To ważny głos w czasach, w których tak łatwo o ciągłe podsycanie społecznych niesnasek.

Muzyka nigdy nie była dla mnie tylko rozrywką. Zawsze pragnę, by niosła ze sobą przekaz. Nawet w tak tanecznych utworach jak „Po co”,, „Ramię w ramię”, „Testosteron”, czy „Za późno” chcę przekazywać Wam treści, które obserwuję, które są mi bliskie, którymi się przejmuję lub które mnie cieszą. Zazwyczaj śpiewam własne teksty, ale czasem robię wyjątki, gdy pojawia się tekst, który jest mi bliski, z którym mogę się utożsamić, który opowiada o temacie mnie osobiście poruszającym. Tak jest z tekstem Bożeny Kraczkowskiej w utworze „Nie dzielcie nas”, który wykonuję dla Was z Krzysztofem Iwaneczko.

Wiem, że w jedności siła, że podziały prowadzą do bardzo złych aktów. Z Krzysiem mamy bardzo różne poglądy na wiele tematów, moglibyśmy się spierać godzinami, ale wolimy stanąć przed Wami i zaśpiewać, że zamiast się dzielić, wolimy podzielić się chlebem i sercem…

– napisała na swoim profilu na Facebooku Kayah.

Artystka od jakiegoś czasu stawia na duety. A w jakiej formule usłyszymy ją w Pradze Centrum? Koniecznie sprawdźcie jej koncert na żywo jeszcze w te wakacje! Występ polskiej diwy został zapowiedziany jako grande finale cyklu.

Natalia Przybysz

Body positivity w najczystszej postaci – nagrodzony w ramach Papaya Young Directors 2020 klip do Że jestem to pochwała autentyczności. Bez względu na rozmiar, wiek, wygląd – liczysz się! Tak mogłoby brzmieć w skrócie przesłanie piosenki i video. Jak mówi sama artystka, klip “opisuje w jej odczuciu mikro i makro kosmosy z pozycji ciało pozytywności”. “Póki mamy siebie nie ma się czego bać / Czemu jak jesteś goła to się cieszysz? / Się cieszysz że jesteś” – śpiewa 1/2 duetu Sistars. Samoakceptacja jest częstym tematem utworów i wywiadów z Natalią Przybysz. Artystka często mówi o tym, jak dbać o siebie, jak się wyciszyć, jak dać sobie czas. Pomaga jej w tym m.in. joga i różne techniki medytacyjne.

Sprawdź też
brodka hades

Pozytywny stosunek do świata wychodzi przede wszystkim z umysłu. Podobnie jak ciałopozytywność, która zaczyna się w głowie.

Muszę powiedzieć, że pracuję nad różnymi aspektami i choć to pojęcie ciałopozytywności jest dla mnie takim bardzo nowym pojęciem, to gdzieś mam wrażenie, że w moich piosenkach od początku, od płyty “Prąd”, od piosenki “Miód” i o piersiach jak śpiewałam, i o tym, że uczę się wiedzieć, gdzie jest przód, gdzie jest tył, pobudzam tę obecność, świadomą obecność w swoim ciele. (…) To jest proces

– powiedziała Dzień Dobry TVN arystka.

Zapewne wszyscy fani Natalii Przybysz mają już w rękach specjalne, fizyczne wydanie najnowszej płyty artystki – MTV Unplugged ukazała się w marcu tego roku w specjalnej, ekologicznej formule. Nic nie zastąpi jednak koncertu na żywo. W wersji live zobaczymy ją już 13 sierpnia!

To nie koniec! Poniżej wszystkie ogłoszone dziś koncerty:

07.07.2021 Lato na Pradze: Krzysztof Zalewski II
09.08.2021 Lato na Pradze: Daria Zawiałow III
04.08.2021 Lato na Pradze: Brodka II
10.08.2021 Lato na Pradze: Brodka
13.08.2021 Lato na Pradze: Natalia Przybysz
16.08.2021 Lato na Pradze: Muchy
24.08.2021 Lato na Pradze: Julia Pośnik
30.08.2021 Lato na Pradze: Fismoll
31.08.2021 Lato na Pradze: Kayah

Bilety na koncerty Lata na Pradze znajdziecie w Going.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone