Browary Warszawskie wyświetlą film dotyczący Powstania Warszawskiego
Kolektywny umysł członków redakcji Going. MORE
Jednym z miejsc, w których toczyły się krwawe walki, są dzisiejsze Browary Warszawskie. To właśnie w nich 1 sierpnia o 21:30 zostanie wyświetlony film pt. Powstanie Warszawskie. Wyjątkowy, pierwszy na świecie film fabularny zmontowany w całości z autentycznych materiałów dokumentalnych.
Miejsce walk
Browary Warszawskie to jedno z kluczowych miejsc na warszawskiej Woli, gdzie toczyły się walki podczas Powstania Warszawskiego. Już w nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 zakład został zajęty przez żołnierzy Armii Krajowej, stając się ważnym punktem zaopatrzeniowym walczącej stolicy. Przechowywano w nim zapasy jęczmienia, które utrzymywały przy życiu głodujących mieszkańców Warszawy. Ze zboża tworzono słynną zupkę plujkę i rozdzielano ją jako przydziały żywności dla cywilów i żołnierzy.
Była tu także skrytka broni i amunicji. Mimo wysiłków straży pożarnej część budynków spłonęła, po czym po kapitulacji Niemcy ograbili zakład z ocalałych urządzeń i podpalili go. W 1997 roku pojawiła się tablica upamiętniająca heroiczną walkę żołnierzy AK i ludności cywilnej. Na inicjatywę przeniesienia tablicy na teren Nowych Browarów Warszawskich duży wpływ mieli Powstańcy, którzy tu walczyli.
Unikalny film
Browary Warszawskie wciąż angażują się w akcje upamiętniające ważne dla Warszawy i Polski wydarzenia. W tym roku postawiono na wyjątkowy plenerowy seans filmowy.
Opowie on historię Powstania, ukazując ją oczami dwóch młodych braci, realizatorów Powstańczych Kronik Filmowych, którzy wykonują rozkazy Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej. Bohaterowie stają się świadkami walki. Na początku dokumentują życie codzienne cywilów w stolicy, ale wkrótce dołączają do jednego z oddziałów i idą na akcję. Tam doświadczają potwornej apokalipsy. Ich zadaniem staje się udokumentowanie tego koszmaru i ocalenie za wszelką cenę taśmy z materiałem.
Powstanie Warszawskie to 85-minutowy film pokolorowany i przytłaczający widza swoim realizmem. Ukazuje Powstanie w niebywale autentyczny sposób. Jego producentem jest Muzeum Powstania Warszawskiego, a producentem wykonawczym Piotr C. Śliwowski, Kierownik Sekcji Historycznej MPW. Pomysł na fabułę stworzył Jan Komasa, a scenariusz przygotowali Joanna Pawluśkiewicz, Jan Ołdakowski i wspomniany Śliwowski.
Jeśli jesteście miłośnikami historii i kinematografii, 1 sierpnia powinniście odwiedzić Dziedziniec Laboratorium na ulicy Krochmalnej 59. To doskonała okazja, by uczcić pamięć Bohaterów i dowiedzieć się więcej o historii Polski i jej bohaterskich mieszkańcach.
Kolektywny umysł członków redakcji Going. MORE