Czytasz teraz
Czarny humor, surrealistyczne obrazki i wzruszające opowieści – witajcie w świecie absurdalnego komiksu
Polecamy

Czarny humor, surrealistyczne obrazki i wzruszające opowieści – witajcie w świecie absurdalnego komiksu

komiksy zostaje w domu Going. More polecamy
https://www.instagram.com/p/B9uuEf_Bk5u/

Choć żadna ze mnie wielka fanka komiksu to znalazłam w tym świecie kilka ciekawych pozycji, które wydają się przystępne dla każdego. Większość z tych wyborów cechują raczej łagodne kreski i fonty w odróżnieniu od tych, jakie mogą nam się kojarzyć z klasycznymi graficzno-literackimi dziełami.

W wybranych przeze mnie pozycjach postacie i historie to nie superbohaterzy z nadprzyrodzonymi mocami, którzy toczą walkę dobra ze złem, a raczej osobliwe stworzenia, którzy mimo wszystko mają mniej lub bardziej ludzki pierwiastek. Dzięki temu, łatwo jest nam się z nimi utożsamić.

Simon Hanselmann Czary Zjary

Jeżeli jesteście fanami kreskówek dla dorosłych to z pewnością zakochacie się w tej pozycji. Czary Zjary to dwie części narkotycznych przygód paczki przyjaciół. Cierpiąca na depresję czarownica Mogg, jej partner – Kot oraz niepoprawny romantyk Sowa wynajmują dom, w którym toczy się większość akcji. Częstym gościem w ich czterech ścianach jest Wilkołak Jones – najbardziej wulgarna postać.

Czas spędzają głównie na przyjmowaniu nielegalnych substancji. Jest to komiks dla ludzi kumających mających spory dystans i lubiących nietypowy humor, a to dlatego, że większość historii jest kuriozalna, a czasem bywa po prostu niesmaczna. Jak polubicie, uważajcie, bo nie będziecie mogli powstrzymać się od wybuchów śmiechu. Jednak pomimo ogromnej dawki humoru, absurdu oraz wulgaryzmów jakich możemy doświadczyć podczas czytania tych krótkich opowieści, widzimy również, że jak każda postać literacka zmagają się z wielowarstwowymi problemami natury egzystencjalnej. Dzięki temu, każdy kto w swoim życiu miał styczność z różnorakimi używkami znajdzie swoje odbicie w którymś z bohaterów. Losy tej grupy możecie również śledzić na Instagramie autora, gdzie pojawiają się w formie krótkich codziennych historyjek.

Benjamin RennerWielki Zły Lis

Groteskowa historia pewnego lisa – nasz leśny bohater jest kiepskim kłusownikiem, do tego stopnia, że stał się pośmiewiskiem wśród okolicznych kur. Z dobrą radą przychodzi mu kolega po fachu – wilk. Proponuje, aby ukradł jaja z kurnika, które następnie będzie musiał wysiedzieć i odczekać parę miesięcy aż małe podrosną i będzie można je zjeść. W zamian oczekuje, aby lis podzielił się z nim łupem. Bez chwili zastanowienia rudy czworonóg przystaje na tę propozycję, biegnie do kurnika, kradnie jaja, a następnie wysiaduje je.

Zabawa zaczyna się kiedy pisklęta wykluwają się i… biorą go za swoją matkę. Na kolejnych kartach obserwujemy, jak rośnie ich wzajemną miłość, która prowadzi do tego, że lis zamiast pożreć małe kurki, wychowuje je i broni przed złym wilkiem, a na końcu nawet poświęca się dla pracy społecznej w kurniku, żeby tylko nadal móc spędzać czas z “dziećmi”. Komiks doczekał się adaptacji filmowej nagrodzonej Cezarem – francuskim odpowiednikiem Oscara dla najlepszej animacji.

Jesse JacobsMiesiąc Miodowy na Safari

To najbardziej psychodeliczna i abstrakcyjna pozycja ze wszystkich, które polecamy. Łagodna kreska, monochromatyczny kolor oraz obrazy, które czasami wręcz hipnotyzują. Akcja toczy się w osobliwej dżungli, podczas miesiąca miodowego pary nowożeńców, która wynajmuje na tę okazję własnego przewodnika. W obliczu niebezpiecznych zwierząt i pasożytów jakie każdego dnia spotykają na swojej drodze ich wymarzony urlop staje się walką o przetrwanie.

Autorowi udało się wykreować świat, który jednocześnie fascynuje i przeraża. Poza wątkiem miłosnym komiks traktuje także o różnicach w zachowaniu kobiet i mężczyzn oraz zdaniu sobie sprawy, jak małostkowi jesteśmy wobec dzikiej natury. Zachęcająca informacją powinno być, że artystą odpowiedzialnym na to dzieło jest kanadyjski rysownik – Jesse Jacobs, który miał swój udział w powstaniu animacji Adventure Time.

komiksy zostaje w domu Going. More polecamy

AJ DungoFale

Wyróżniony w zestawieniu najlepszych komiksów ubiegłego roku przez redakcję Polityki. Niezwykle poruszająca, minimalistyczna w formie i oparta na faktach opowieść o miłości i surfingu, która powinna trafić nie tylko w ręce fanów tego sportu. Fale to debiut amerykańskiego autora i ilustratora AJ Dungo, który postanawia opowiedzieć światu o swojej osobistej tragedii. Razem ze swoją dziewczyną Kristen dzielą wspólną zajawkę do unoszenia się na falach. Tytułowe “fale” oraz ocean często stają się alegorią do życia i walki z codziennymi problemami. Pewnego dnia Kristen dowiaduje się, że ma nowotwór. Z czasem nie jest w stanie już pływać. Traci coś, co często dawało jej ukojenie, pomagało odciąć się od trudności. Fale są wzruszającą historia o miłości i walce ze śmiertelną chorobą. Warto dodać, że 10 groszy ze sprzedaży każdego egzemplarza zostaje przeznaczone na walkę z rakiem.

komiksy zostaje w domu Going. More polecamy

Joann SfarWampir/Aspirine

Postać krwiożercy może kojarzyć nam się złowrogo, ale nie tym razem. Fernand to wampir, który spragniony jest krwi tak samo jak uczuć. Swoje ofiary kłuje tylko jednym kłem, ze względu na swoją delikatność i wrażliwość. Pozostałymi bohaterami w tym komiksie są czarownice, golemy i duchy, które wprowadzają nas w baśniowy świat. Francuski autor Joann Sfar w dwóch tomach zaprezentował przekrój relacji damsko-męskich, który jest nam niezwykle bliski. Na początek Fernand musi uporać się ze zdradą swojej dziewczyny z jego przyjacielem, aby następnie ruszyć w poszukiwaniu prawdziwej miłości. Po drodze bacznie obserwujemy romantyczne i zmysłowe historie wplątane w rozległe przygody wampirzej natury.

Zobacz również
Lado w Mieście 2024

komiksy zostaje w domu Going. More polecamy

Pamiętajcie, że profilaktyka, higiena i przestrzeganie zasad w kontaktach międzyludzkich to teraz bardzo istotne sprawy. Poniżej przeklejamy Wam ważną informację:

– często i dokładnie myj ręce, używając mydła i wody

– kiedy kaszlesz lub kichasz, zakrywaj usta i nos – najlepiej chusteczką lub rękawem.

– zachowaj co najmniej 1 metr odległości od osób, które kaszlą i kichają.

– unikaj dużych zgromadzeń i skupisk ludzkich. Stosuj się do zaleceń i komunikatów dotyczących przeciwdziałania koronawirusowi

Jeśli masz objawy lub kontakt z osobą zakażoną, powiadom o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną pod numerem 800-190-590.

Nie panikujcie, uważajcie!

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony