Czytasz
Jak dbać o świat? 5 wartościowych książek poleca Areta Szpura

Jak dbać o świat? 5 wartościowych książek poleca Areta Szpura

Areta Szpura książki co czytać Going. zostaje w domu ekologia

Areta Szpura, autorka książki Jak uratować świat, aktywistka na rzecz inicjatyw ekologicznych oraz równościowych, wybrała dla nas lektury na czas #NOTGoing. Zobacz, co ma do powiedzenia!

Obecny czas to super okazja do refleksji i przeanalizowania pewnych spraw. Niektórzy mówią, że to sama Ziemia chce nam dać znać, że dalej tak, jak żyliśmy do tej pory, już żyć nie powinniśmy. Wierzę, że wszystko dzieje się z jakiegoś powodu i przy odpowiednim nastawieniu jesteśmy w stanie wyjść z ważnymi wnioskami na przyszłość.

Nie chcę straszyć, więc to, co bym poleciła do przeczytania, to są konkretne, ale dość optymistyczne lektury. Nadziei i narzędzi do działania nigdy za wiele! Większość powinna być dostępna w formie ebooków. Plus oczywiście polecam swoją tym, którzy jej jeszcze nie czytali.

Ja sama planuję nadrabiać lektury, gotować i robić dużo jogi (polecam Boho Beautiful na YT). I zrobić w końcu własne brioszki z tego przepisu!  

autor: Areta Szpura

Eckhart Tolle Nowa Ziemia

Za każdy razem, kiedy myślę o tym Jak uratować świat, wiem że potrzeba czegoś więcej niż tylko zmiany systemu gospodarczego. Potrzebujemy zmiany na każdym poziomie, wartości też. Nowa Ziemia to kontynuacja klasyki, czyli Potęgi Teraźniejszości. Opisuje stan duchowy w jakim znajduje się obecnie Ziemia, co musimy zrozumieć i przepracować, żeby zmiany nastąpiły.

Naomi Klein Nie to za mało

Klein to klasyka gatunku. Wspaniale opisuje to, w jaki sposób działa nasz świat np. odwiecznie nurtujące mnie pytanie: „Dlaczego Trump został prezydentem?”. Mimo amerykańskich realiów, możemy złapać globalną perspektywę. W sumie to polecam wszystkie jej książki, ale tylko tę mam po polsku, stąd ten wybór.

Areta Szpura książki co czytać Going. zostaje w domu ekologia

Rutger Bregman Utopia dla wszystkich

Jedna z moich ulubionych pozycji, dopiero niedawno odkryłam, że jest wydana również po polsku. Książka pokazuje, że nasza wyśniona utopia już jest na Ziemi, tylko nie jest rozdystrybuowana równomiernie. Rzetelnie opisuje ciekawe rozwiązania np. dochód minimalny dla wszystkich, które według autora sprawdziłyby się lepiej niż system, który mamy obecnie.

Yuval Noah Harari 21 lekcji na XXI wiek

Kontynuacja Homo sapiens w wersji Q&A, czyli jeżeli ktoś nie lubi za długich treści to tutaj znajdzie wszystko, co głosi Harari w wersji skróconej i uporządkowanej. Jak przygotować się na to, co czeka nas za 5, 10 czy 15 lat, czyli co by się stało, gdybyśmy chociaż raz nauczyli się na błędach poprzednich pokoleń.

Yuval Noah Harari 21 lekcji na XXI wiek

Ralf Fücks Zielona Rewolucja

Tutaj bez straszenia. Ralf traktuje wyzwanie przed jakim stoimy jako szansę na wejście do nowej epoki, ekonomii post-kopalnej, epoki wzrostu wraz z przyrodą. Opisuje Wielką Transformację, która już się zaczęła – zjawiska takie jak bioekonomia, przyszłość rolnictwa, miasta czy polityka przyszłości. Dużo konkretów, które dają nadzieję, że jest jeszcze dla nas szansa.

Sprawdź też
najlepsze książki 2021

Pamiętajcie, że profilaktyka, higiena i przestrzeganie zasad w kontaktach międzyludzkich to teraz bardzo istotne sprawy. Poniżej przeklejamy Wam ważną informację:

– często i dokładnie myj ręce, używając mydła i wody

– kiedy kaszlesz lub kichasz, zakrywaj usta i nos – najlepiej chusteczką lub rękawem.

– zachowaj co najmniej 1 metr odległości od osób, które kaszlą i kichają.

– unikaj dużych zgromadzeń i skupisk ludzkich. Stosuj się do zaleceń i komunikatów dotyczących przeciwdziałania koronawirusowi

Jeśli masz objawy lub kontakt z osobą zakażoną, powiadom o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną pod numerem 800-190-590.

Nie panikujcie, uważajcie!