“Etno-Chaos” w najlepszym wydaniu – DakhaBrakha przyjeżdża do Polski
Chodzę na wystawy, piszę o nich i je polecam. Z…
Pojęcie world music powraca w różnorodnych odsłonach, tym razem w formie ukraińskiego kwartetu DakhaBrakha. Grupa z Kijowa na nowo interpretuje muzykę etniczną, eksperymentując z różnorodnymi stylami. W tym tygodniu będziemy mogli zobaczyć ich we Wrocławiu, Warszawie i Krakowie.
DakhaBrahka powstała w 2000 roku w Kijowskim Centrum Sztuki Współczesnej „Dach” (Dakh). Zafascynowani folklorem młodzi artyści zebrani wokół postaci Władysława Troickiego – awangardowego reżysera, animatora i edukatora – postanowili przełożyć swoje zainteresowania na praktykę. Tak rozpoczęła się działalność kwartetu DakhaBrakha, którego nazwa pochodzi od staroukraińskich słów даха i браха oznaczających “dawać i brać”.
Marko Hałanewycz, Nina Harenecka, Iryna Kowałenko oraz Ołena Cybulska określają swoją muzykę mianem “Etno-Chaosu”. To eklektyczna mieszanka czerpiąca z wielu źródeł i tradycji, której rytmiczność i energia dorównuje niejednemu imprezowemu setowi. Zespół udowodnił to na wielu festiwalach, m.in. na kultowym Glastonbury, gdzie w 2016 publiczność skakała pod sceną przy akompaniamencie bębnów, akordeonu i wiolonczeli.
Występy live oryginalnej kijowskiej formacji są niezwykłym widowiskiem wizualnym. Barwne, tradycyjne stroje w połączeniu z nietypowymi instrumentami, w tym niesamowitym aborygeńskim didgerigdoo, składają się na jedyne w swoim rodzaju doświadczenie. Koncerty DakhiBrakhi przypominają parateatralne show, co w dużej mierze zawdzięczamy samej ich muzyce. Na utwory składają się różnorodne sekwencje wokalne misternie wplecione w szereg szczegółowo zaplanowanych, wielowarstwowych kompozycji. Malownicze wizualizacje, gra świateł i układy choreograficzne dopełniają całości, czyniąc z koncertów wyjątkową ucztę zarówno dla ucha, jak i oka.
Od folkowych przyśpiewek do rapu, od rapu do rozdierających, lirycznych ballad – zespół DakhaBrakha pokazuje, że każdy styl ma swoje miejsce w bogatym muzycznych uniwersum, jednocześnie pozostając wiernym swoim ludowym korzeniom.
Bilety na wszystkie trzy koncerty dostaniecie w Going.!
Bilety na ich koncerty możecie kupić w Going.!
Chodzę na wystawy, piszę o nich i je polecam. Z wykształcenia historyczka sztuki i fotografka, z zamiłowania kartomantka. Ezo tematy nie są mi obce. Lubię rozmawiać, szczególnie z kobietami i o kobietach. Jestem związana z Radiem Kapitał, gdzie współprowadzę "Tarotiadę" i mam swoje solowe pasmo "Czeczota".