Czytasz
„Dobry piesek!” nie taki uroczy. Ten film to thriller na czterech łapach

„Dobry piesek!” nie taki uroczy. Ten film to thriller na czterech łapach

Dobry piesek

Komedia romantyczna, porno w stylu BDSM i dziwaczny dramat w jednym. Tak norweską produkcję zapowiadają jej twórcy. Polscy widzowie zobaczą ją już 27 października, w sam raz przed Halloween.

Widząc czworonogi na ekranie, najczęściej spodziewamy się ciepłych, pogodnych i familijnych opowieści. Do głowy przychodzi nam Hachiko cierpliwie czekający na to, aż jego właściciel wysiądzie z pociągu. Labrador Marley dorastający pod opieką małżeństwa Groganów. Bernardyn Beethoven, który mimo przeciwności losu został w kochającej rodzinie. Historie każdego z tych bohaterów potrafią momentalnie wzruszyć. Do seansu najlepiej zaopatrzyć się w chusteczki, nawet jeśli dany scenariusz znamy na pamięć.

Zwiastun filmu Mój przyjaciel Hachiko w reżyserii Lasse Hallströma

Pies z rzędu strasznych

Nowemu psiemu protagoniście daleko jednak do uroczych pupilów. W dwuszeregu stanąłby raczej z Zowie ze Smętarza dla zwierzaków II, hordą rottweilerów z Omenu albo Cujo – maszyną do zabijania na czterech łapach. Niby ma puszyste futerko, uroczo merda ogonem i szczeka, ale od początku wiadomo, że coś jest z nim nie tak. Frank to główny bohater filmu Dobry piesek!, który wejdzie na ekrany 27 października. Jego dystrybucją zajmują się specjaliści od kina gatunkowego z trójmiejskiego Velvet Spoon.

Velvet Spoon po raz kolejny zachwyca artystycznym plakatem swojej premiery. Afisz zapowiadający Dobrego pieska! zaprojektowali Adam Furmańczak i Kacper Krysiak z agencji marketingowej LUCKYYOU

Fetysz czy niekonsensualne zniewolenie?

Produkcja rozpoczyna się niczym dość generyczna komedia romantyczna. Sigrid po serii nieudanych randek zaaranżowanych w aplikacji poznaje Christiana. Wszystko wskazuje na to, że wreszcie trafiła w dziesiątkę. Mężczyzna jest elokwentny, wrażliwy, a do tego świetnie wygląda. To ten typ faceta, któremu w ciemno można dać kredyt zaufania. Romans dwójki Norwegów nie kończy się jednak szczęśliwym i błyskawicznym happy endem. Pies, którego właścicielem jest Christian, okazuje się być… żywym człowiekiem. Skąd w statecznej, dorosłej jednostce potrzeba chodzenia na czworaka i jedzenia z miski? Czy to forma osobliwego fetyszu, a może niekonsensualne zniewolenie? Pytania rodzą coraz więcej wątpliwości i niepewności, zwłaszcza że nowy partner Sigrid nie widzi w całej sytuacji niczego złego.

Zwiastun filmu Dobry piesek! w reżyserii Viljara Bøe

Paskudny? I bardzo dobrze

Dobry piesek! w reżyserii Viljara Bøe ma zadatki na bycie szlagierem wśród midnight movies. Absurdalny punkt wyjścia otwiera historię pełną przegiętych zwrotów akcji i jumpscare’ów. Twórca od początku deklarował też, że zamierza swobodnie żonglować konwencjami. – Filmy takie jak „Gra wstępna” Takashi Miikego czy Zaginiona dziewczyna” Davida Finchera w pewnym stopniu zainspirowały mnie do twistów gatunkowych przekonywał na łamach branżowego portalu Screen Rant. Dziennikarzowi Joe Deckelmeierowi wyznał także, że chce wprawiać widzów w stan dyskomfortu. – Sporo osób uznaje ten film za paskudny, co uznaję za ogromny komplement. Pragnąłem zrobić coś, co głęboko zapisze się w pamięci, a jednocześnie będzie stanowić przestrogę – wyznał.

Sprawdź też
Robert Lewandowski Żugajka

Na ekranach zagości także morderczy leniwiec. Czy to nowa fala zwierzęcych horrorów?

W premierowym thrillerze zobaczymy świetnie zapowiadających się norweskich aktorów. Bøe zaprosił do obsady Garda Løkke, Katrine Lovise Øpstad Fredriksen oraz Amalie Willoch Njaastad. Samego człowieka w skórze zwierzęcia zagrała zaś dwójka aktorów. Reżyser zdradził, że było to dla nich duże wyzwanie nie tylko na polu fizycznym, ale też emocjonalnym. – To niewygodna i dehumanizująca rola. Nie minęło dużo czasu, a zapomnieliśmy, że za przebraniem kryje się człowiek. Myślę, że sami doświadczyliśmy czegoś podobnego co nasza Sigrid – przyznaje. Cóż, pieskie życie.

Dobry piesek
Kadr z filmu Dobry piesek! / materiały prasowe

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone