Czytasz
Oto horror o pierwszej egzorcystce. Siostra Ann walczy z demonami

Oto horror o pierwszej egzorcystce. Siostra Ann walczy z demonami

W sam raz przed Halloween do polskich kin trafi kolejna propozycja dla tych, którzy lubią się trochę przestraszyć. Horror Egzorcyzmy siostry Ann to miks opętania, wojen z siłami ciemności i – a jakżeby inaczej – muzyki mrożącej krew w żyłach.

Kościół katolicki przypomina, że nie każdy może być egzorcystą. Uprawnienia do wypędzania demonów mają jedynie biskupi albo mianowani przez nich kapłani, którzy spełniają określone wymagania i na poważnie podchodzą do całego procederu. Dykasteria ds. Dyscypliny Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wyróżnia nawet konkretne przymioty idealnych kandydatów. Muszą wyróżniać się pobożnością, wiedzą, roztropnością i nieskazitelnością życia.

profesja egzorcystów jest zarezerwowana dla mężczyzn; w horrorze Egzorcyzmy siostry Ann świadomie nagięto te zasady

Przypadki nie istnieją

W horrorze Egzorcyzmy siostry Ann, który 28 października zasili repertuary polskich kin, nagięto dobrze znane zasady. Film rozgrywa się w alternatywnej rzeczywistości, gdzie rośnie liczba opętań. Demony grasują na całym świecie, rozprzestrzeniając się w zawrotnym tempie. Kościół szybko zareagował na tę niepokojącą tendencję i ponownie otworzył szkoły egzorcystów. W jednej z akademii zlokalizowanych w Bostonie uczy się siostra Ann. Mimo że kobiety mają formalny zakaz odprawiania rytuałów, jeden z profesorów zauważa niezwykły dar zakonnicy. Wykładowca wpuszcza do zdominowanego przez mężczyzn świata trochę świeżego powietrza, a jednocześnie rzuca podopieczną na głęboką wodę. Wraz ze swoim kolegą ze studiów, ojcem Dante, walczy o duszę młodej dziewczyny.

Kubuś Puchatek, ale to horror? Potrzymaj mi piwo.

Horror wyprodukowany przez Gold Circle Films ma wszelkie zadatki na to, żeby stanąć w jednym rzędzie z klasykami pokroju Stygmatów, Egzorcysty czy Constantine. Psychomachia z jumpscare’ami i mrożącą krew w żyłach muzyką (skomponował ją Nathan Barr) sceptyków znudzi, ale miłośników gatunku z pewnością zainteresuje. W filmie poza nią pojawią się wątki dotyczące niezabliźnionych ran siostry Ann. Bohaterka uważa, że już wcześniej zetknęła się z demonem tkwiącym w ciele nastolatki. Według niej zły duch niegdyś dręczył jej matkę. – Przypadki nie istnieją. Wszystkie rzeczy zdarzają się w jakimś celu – mówił pisarz Mark Twain. Zasada ta najwyraźniej sprawdzi się i tym razem.

Egzorcyzmy siostry Ann
tytułowa bohaterka skonfrontuje się z demonem tkwiącym w ciele nastolatki, ale i z własną przeszłością

Specjalista od strachu

Horror został wyreżyserowany przez Daniela Stamma. Niemiec nie po raz pierwszy zderza się z tematem opętania. Ponad dekadę temu światło dzienne ujrzał jego Ostatni egzorcyzm. To utrzymana w konwencji found footage historia ewangelickiego pastora, który kończy z posługą. Zanim odejdzie na zasłużoną emeryturę, chce udokumentować jeszcze jeden rytuał. Stamm w następnych latach równie chętnie sięgał po konwencję kina grozy. Spod jego rąk wyszły później 13 grzechów oraz pojedyncze odcinki seriali Oni albo Into the Dark.

Sprawdź też

tak Daniel Stamm podjął temat egzorcyzmów dekadę temu, w Ostatnim egzorcyzmie

Tytułową zakonnicę w najnowszym filmie reżysera zagrała zaś Jacqueline Byers. Szersza publiczność może kojarzyć ją z ról w Ocalonych i Złym Samarytaninie. Oprócz niej obsadę produkcji zasilili m.in. Colin Salmon, Virginia Madsen oraz Ben Cross. Próbkę tego, jak poradzili sobie z historią egzorcyzmów, znajdziecie w poniższym zwiastunie. Strach się bać?

zwiastun filmu Egzorcyzmy siostry Ann w reżyserii Daniela Stamma
Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone