Europa od nowa? Innowacyjny duch Bauhausu powraca w nowym konkursie dla artystów i artystek
Chodzę na wystawy, piszę o nich i je polecam. Z…
Nawiązań do dziedzictwa Bauhausu jest wiele. Weimarska inicjatywa od lat stanowi źródło niezliczonym inspiracji. Tym razem utworzona przez Waltera Gropiusa szkoła powraca w formie New European Bauhaus. Inicjatywa stała się hasłem przewodnim dla atrakcyjnego konkursu dla młodych artystów i artystek. Zwycięski projekt otrzyma nagrodę w wysokości 8 tysięcy złotych.
Kto nie pamięta modułowych, funkcjonalnych mebli czy oszczędnej w formie, minimalistycznej architektury bez ozdobników? Nawet jeśli nauczania szkoły Bauhausu nie są Wam szczególnie bliskie, z pewnością korzystacie z wprowadzonych przez nią rozwiązań. Bauhaus myślał przyszłościowo, wychodząc poza ograniczony do Niemiec obszar społeczno-kulturowy. Projekty Gropiusa, van der Rohe czy Meyera do dziś mają wpływ na to, jak myślimy o tzw. sztuce użytkowej oraz przestrzeni jako rodzaju wspólnotowego doświadczenia. Teraz swoje innowacyjne koncepcje będą mogli przedstawić studentki i studenci Akademii Sztuk Pięknych i innych uczelni artystycznych w całej Polsce.
Do 30 września możecie przesłać zaprojektowany przez Was plakat, który pokazywałby kierunek, w jakim zmierzać powinna Europa. Uczestnicy mogą wybrać jeden z podanych niżej tematów:
- Kryzys klimatyczny a przyszłość planety
- Europejskie wartości demokratyczne a prawa człowieka
- Równość w świecie cyfrowym
Prace oceni następnie jury, w którego składzie znajdą się zarówno przedstawiciele artystycznych instytucji, muzeów, galerii, jak i artyści i artystki, wykładowcy i wykładowczynie, czy reprezentanci Komisji Europejskiej w Polsce. Wśród nich: Dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie – Joanna Mytkowska, artystka Joanna Rajkowska, filozofka oraz kierowniczka Katedry Teorii Kultury ASP w Warszawie – Katarzyna Kasia, dyrektorka artystyczna Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie i w Brukseli – Justyna Napiórkowska, przedstawiciel Komisji Europejskiej w Polsce – Krzysztof Nalepa, ekspert w dziedzinie marketingu – Paweł Kastory oraz przedsiębiorca Marek Żołędziowski.
Projekty mają być zgodne z założeniami Nowego Europejskiego Bauhausu. No dobrze, ale co to właściwie oznacza? Inkluzywność, zrównoważony rozwój i estetyka – tak w 3 słowach można zamknąć ideę globalnej inicjatywy nawiązującej do dziedzictwa XX-wiecznej szkoły.
Na specjalnym wystąpieniu inaugurującym kolejną fazę New European Bauhaus Ursula von der Leyen, od 2019 roku przewodnicząca Komisji Europejskiej, podkreślała, że jest to przede wszystkim „projekt dot. nadziei” w świecie, w którym największe wyzwaniee dla ludzkości stanowi zmiana klimatu. Powrót do idei Bauhausu zmusza do myślenia o tym, jak chcemy żyć razem na Ziemi, jednocześnie broniąc jej praw i dbając o wszystkich naszych sąsiadów – nie tylko tych ludzkich.
Wyraź swój głos, miej wpływ na to, w jakiej przyszłości będziesz żyć. Konkurs „Zaprojektuj Europę od nowa – Nowy Europejski Bauhaus” zachęca nie tylko do artystycznego, ale i obywatelskiego zaangażowania, przypominając, że sztuka ma realny wpływ na rzeczywistość.
Dla laureata przewidziana jest nagroda pieniężna w wysokości 8000 zł. Zwycięski plakat oraz dwa wyróżnione projekty będą również pokazane w ramach outdoorowej wystawy pod koniec 2021 roku na ulicach Warszawy, Wrocławia, Krakowa i Trójmiasta. Wszelkie pytania dot. konkursu i jego regulaminu możecie zgłaszać do 16 sierpnia. Odpowiedzi na nie spodziewajcie się maksymalnie do końca miesiąca. Wyniki konkursu podane zostaną w październiku.
Wydarzenie organizowane jest przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.
Więcej o konkursie dowiecie się tutaj.
Chodzę na wystawy, piszę o nich i je polecam. Z wykształcenia historyczka sztuki i fotografka, z zamiłowania kartomantka. Ezo tematy nie są mi obce. Lubię rozmawiać, szczególnie z kobietami i o kobietach. Jestem związana z Radiem Kapitał, gdzie współprowadzę "Tarotiadę" i mam swoje solowe pasmo "Czeczota".