Czytasz
Postaw na nich hajs, a wygrasz – nasi kandydaci na konkurs Eurowizja 2022

Postaw na nich hajs, a wygrasz – nasi kandydaci na konkurs Eurowizja 2022

Eurowizja przestała być festiwalem cringe’u – tegoroczni artyści to udowadniają

No dobra, Eurowizja wciąż rządzi się swoimi prawami i IMO nie zawsze to, co jest najlepsze muzycznie, wygrywa – toteż, wbrew tytułowi nie polecam stawiać hajsu na nikogo. Ale na pewno warto posłuchać tegorocznych kandydatów. Kiedyś dominowało przeświadczenie, że Eurowizja to cringe, ale musicie przyznać, że z roku na rok konkurs eurowizja robi się coraz lepszy. Zresztą, pisaliśmy o tym już rok temu.

eurowizja 2022 kandydaci
Måneskin, Eurowizja i ciarki… ale nie wstydu!

Tak jak nasze serca zdobył ubiegłoroczny zwycięzca, Maneskin, który aktualnie wyprzedaje koncerty na całym świecie, tak w tym roku również mamy kilka prawdziwych perełek. Zupełnie szczerze stwierdzam, że Eurowizja 2022 to kandydaci, którzy prezentują naprawdę wysoką jakość artystyczną. Ich muzyka sprawia, że mam ochotę słuchać ich tak po prostu – ani ironicznie, ani dlatego, że to Eurowizja.

Sobotni konkurs Eurowizja 2022 pokaże, którzy kandydaci mają szansę powtórzyć sukces Damiano Davida i jego grupy Maneskin.

Kalush (Ukraina)

Ukraina znowu dowozi na Eurowizji. Rok temu mieliśmy zespół Go_A, a teraz Kalush Orchestra. Choć połączenie rapu, ukraińskiego folkloru, elektroniki i breakdance’u to niezły miszmasz, całość się broni (w końcu to Eurowizja, więc przesada nie istnieje). Szczególnie, gdy do performensu dodamy głęboką warstwę liryczną.

Chcesz zobaczyć Kalush na żywo? Grupa rusza w trasę po Polsce

Monika Liu – Sentimentai

Po odpaleniu Sentimentai pierwsze skojarzenie miałem z Edith Piaf, a chwilę potem – Donną Summer. Nie da się ukryć, że Monika Liu ma coś z obu diw estrady – i sama w pewnym sensie wydaje się być wyjęta z innych czasów. Jej piosenka Sentimentai płynie sobie w rytmie leniwego disco o francuskim sznycie, ale harmoniczne zahacza również o jazzowe klimaty. Lekkość i klasa. Monika Liu to moja osobista faworytka.

S10 – De Diepte

Jakościowy alt-pop bez napinki i minimalistyczna forma – takie zestawienie to rzadkość na Eurowizji. Holenderska piosenkarka S10 na pierwszym miejscu stawia wokal, który w piosence De Diepte momentami przypomina nawet Adele. Wyjątkowa barwa jej głosu idealnie przeplata się z nieco nostalgiczno – przestrzennym klimatem utworu, tworząc bardzo zgrabną mieszankę.

Marius Bear (Szwajcaria)

Fergie śpiewała, że Big Girls Don’t Cry, za to Marius Bear pozwala chłopcom na płacz w utworze Boys Do Cry. Reprezentant Szwajcarii uderza w nieco podobne tony, jak holenderska S10 – tu również, zamiast skomplikowanych choreografii i bombastycznych aranży, na pierwszym miejscu jest po prostu wokal i delikatne, jazzowe pianinko. Ale za to jaki wokal!

Konstrakta (Serbia)

Kolejna zjawiskowa postać i chyba najbardziej alternatywny utwór w zestawieniu. I mam tu na myśli nie tylko muzykę i teledysk, lecz także dosyć osobliwy tekst…

Zastanawiam się jaki jest sekret zdrowych włosów Meghan Markle?
Myślę, że
Głębokie nawilżenie to właśnie to
Mówią, że
Czyjaś skóra i włosy mówią wszystko
Na przykład, cienie pod oczami
Mogą wskazywać na problemy z wątrobą
Przebarwienia wokół ust, może powiększona śledziona?
Powiększona śledziona jest niedobra, nieładna
A artystka, musi być zdrowa

Konstrakta – In Corpore Sano (tłumaczenie z tekstowo.pl)

Ochman (Polska)

eurowizja 2022 kandydaci

Rafał Brzozowski odchodzi w zapomnienie, bo w tym roku mamy śpiewaka z prawdziwego zdarzenia. Oczywiście patetyczny klimat utworu River nie każdemu może przypaść do gustu, ale nie da się ukryć, że ten vibe zawsze siada na eurowizyjnej scenie – co potwierdzają prognozy dziennikarskie, które stawiają Ochmana w czołówce faworytów. BTW pamiętacie słynną kompromitację hiszpańskiego wokalisty Manela Navarro podczas Eurowizji kilka lat temu?

W przypadku Krystiana Ochmana nie ma szans na takie faux pas – chłop ogarnia śpiewanie falsetem, jak mało kto.

Sprawdź też

Niemniej, w tym roku Konkurs Piosenki Eurowizji również obfituje w osobliwości. Możemy do nich zaliczyć np. funkowy utwór łotewskiego zespołu o jedzeniu warzyw (i nie tylko):

Druga z nich to na pewno spektakularne wskrzeszenie fińskiego zespołu Rasmus. Nie mówcie, że tego nie pamiętacie:

Gotycko-popowe chłopaki z Finlandii zawalczą ze swoim utworem Jezebel w drugim półfinale Eurowizji.

Eurowizja 2022 kandydaci. Kiedy zawalczą o wygraną? Gdzie obejrzeć konkurs?

Drugi półfinał z udziałem Ochmana odbywa się w czwartek 12 maja, zaś finał konkursu – w sobotę 14 maja. Tutaj obejrzycie oficjalny live stream z półfinałów.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone