Czytasz
Prezydent Rafał Trzaskowski o Nocy Muzeów 2022 [WYWIAD]

Prezydent Rafał Trzaskowski o Nocy Muzeów 2022 [WYWIAD]

Trwają przygotowania do jednej z najważniejszych kulturalnych nocy w roku, czyli Nocy Muzeów 2022 w Warszawie. Prezydent Rafał Trzaskowski zgodził się odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących tego wielkiego projektu.

Noc Muzeów jest imprezą ogólnoeuropejską. Pierwsza odbyła się w Berlinie w 1997 roku. Sukces imprezy był tak duży, że kolejne europejskie miasta (w tym Warszawa od 2004) również zdecydowały się na organizację podobnych przedsięwzięć. W Polsce przybrała ona szerszą formułę niż w innych krajach. W ramach Nocy Muzeów swoje programy pokazują nie tylko muzea, ale także inne placówki i instytucje, które związane są z kulturą, życiem publicznym czy nauką. Udostępniane są także miejsca, które zazwyczaj są niedostępne dla zwiedzających. Organizatorem Nocy Muzeów 2022 jest miasto, które koordynuje przedsięwzięcie w ramach swoich kompetencji. Prezydent Rafał Trzaskowski zgodził się odpowiedzieć na parę pytań odnośnie wydarzenia.

rafał trzaskowski noc muzeów
Rafał Trzaskowski – Noc muzeów wywiad

NOC MUZEÓW 2022 JUŻ 14 MAJA – SPRAWDŹ NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Wywiad z prezydentem Rafałem Trzaskowskim

rafał trzaskowski noc muzeów
Rafał Trzaskowski – Noc muzeów wywiad

Patrząc z perspektywy poprzednich sezonów jak i tego nadchodzącego – co jest wyjątkowego w Nocy Muzeów?

Przede wszystkim Noc Muzeów pozwala nam walczyć ze stereotypem, że muzeum to patyna, kurz i schowane za szybą eksponaty. Tego dnia to muzeum wychodzi do ludzi. Zamiast oglądać zabytkowe autobusy czy tramwaje, możemy się nimi przejechać po mieście, a potem jeszcze bardziej docenić nowoczesny warszawski tabor.

Druga rzecz to dziedzictwo pandemii. Dwa lata temu z tego powodu Noc Muzeów się nie odbyła, rok temu wiele wydarzeń było dostępnych on-line. Teraz widzimy, że rzeczywistość wirtualna z nami zostaje. I np. Muzeum Powstania Warszawskiego albo Muzeum Ewolucji można będzie zwiedzić z przewodnikiem bez wychodzenia z domu.

Co sprawia, że Noc Muzeów trafia do tak różnego typu odbiorców – zarówno do tych, którzy są stałymi bywalcami jak i do tych, którzy korzystają z takiej oferty dużo rzadziej?

Myślimy o wszystkich warszawiakach i warszawiankach. Zarówno o tych, którzy chcą w skupieniu obejrzeć stare wnętrza Pałacu Wilanowskiego, jak i tych, którzy wolą tradycję zobaczyć przez nowoczesne okulary. Doskonałym przykładem będzie tu Silent Disco zorganizowane w… Warszawskiej Operze Kameralnej, gdzie będzie można tańczyć do muzyki łączącej Mozarta ze współczesnym beatem. I jeszcze wydarzenie łączące perfekcyjnie stare z nowym – interaktywna instalacja na placu Defilad, która w sensie dosłownym przeniesie nas w przestrzeń ze starych płócien.

Zakładając, że możliwości są nieograniczone – jak Pan Prezydent widziałby kolejne sezony Nocy Muzeów w Warszawie?

Chciałbym, żeby liczba placówek otwierających swoje drzwi oraz okna przeglądarek internetowych dla odwiedzających stale rosła, w tym roku to 202 placówki. Chciałbym, żeby standardem stała się prezentacja ekspozycji w trzech językach – polskim, angielskim i ukraińskim. Bo Warszawa na naszych oczach staje się miastem europejskim, wielokulturowym. I chciałbym, byśmy w różnych muzeach oglądając dawną Warszawę, w której żyli przedstawiciele różnych narodowości, kultur i religii wyszli z refleksją – jak najlepiej i najmądrzej urządzać współczesną Warszawę, europejskie miasto wielu kultur.

NOC MUZEÓW 2022 – WYDARZENIA

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone