Czytasz teraz
Going. Prasówka – najciekawsze artykuły lipca
Opinie

Going. Prasówka – najciekawsze artykuły lipca

Prasówka

W Prasówce wybieramy dla Was najciekawsze artykuły – zarówno te z polskiego, jak i zagranicznego podwórka. W lipcu pojawiło się sporo ciekawych tekstów – wywiady z polskimi producentami, dywagacje na temat aktualności 'nowych brzmień’, próba przybliżenia ghanijskiej sceny niezależnej czy gangsterskie porachunki raperów. Przed Wami pierwsza Prasówka!

Podszepty: Zaumne o Emo dub, Trzy Szóstki

Zaumne, autor – naszym zdaniem – jednej z najciekawszych płyt roku w Polsce, opowiada o procesie jej powstawania. Na blogu Krzysztofa Kwiatkowskiego możecie przeczytać o utworach, które wywarły największy wpływ na Emo dub i które zainspirowały młodego producenta do stworzenia tak emocjonalnego materiału. Polecamy zarówno tekst, jak i album!

PODSZEPTY: Zaumne o “Emo dub”

 

The art of DJing: DJ Bone, Resident Advisor

DJ Bone należy do postaci, które w didżejskim świecie mają wiele do powiedzenia. Weteran sceny, żyjąca legenda i człowiek, którego wizja na temat tego, jak powinien wyglądać czas spędzony w klubie budzi podziw. Z wywiadu przeprowadzonego przez Carlosa Hawthorna dowiecie się, dlaczego Bone miksuje z 3 gramofonów na raz, dlaczego nie boi się puszczania szlagierów i jakiego sprzętu najchętniej używa.

Prasówka

 

Poważne efekty zabawy: Studio Eksperymentalne w produkcjach dla dzieci, Culture.pl

Bartek Chaciński w gościnnym tekście dla Culture.pl przygląda się produkcjom dla dzieci za które odpowiadało Studio Eksperymentalne. Dla fanów niszowej, eksperymentalnej muzyki to pozycja obowiązkowa. Ciekawie jest spojrzeć na bajki dla najmłodszych z zupełnie innej perspektywy.

Prasówka

 

Gangsterzy i pozerzy, Electronic Beats PL

Świat żyje rapem, wydawać by się mogło, że w takim stopniu, jak nigdy dotąd. W większości jest to nieco inny rap od tego, jaki dominował w latach 90. czy na początku XXI wieku. Paweł Klimczak przybliża temat hip-hopowej gangsterki, porównuje przeszłość z czasami współczesnymi i dokonuje wnikliwej analizy muzycznego przestępczego światka. 

Prasówka

 

Wywiad z Bartoszem Kruczyńskim, kolekcje

Kolejnym gościem przepytanym przez kolekcje jest Bartosz Kruczyński. Jego niedawno wydany album Ostatni Dzień Lata (pod aliasem Pejzaż) to synonim gorącego, melancholijnego lata. Wypełniony wspaniałymi samplami i ciepłymi melodiami. Kruczyński opowiada o swoich muzycznych podróżach, o miłości do polskiego jazzu i wschodnioeuropejskiego minimalizmu. Warto!

Prasówka

 

Create your own reality: The Palestinian scene, Resident Advisor

Tom Faber wyruszył do Zachodniego Brzegu, by przyjrzeć się z bliska pęczniejącej palestyńskiej scenie elektronicznej, tak kontrastującej w palecie emocji z codzienną walką o wolność. Świadectwo czystej muzycznej pasji, regularnie wystawianej na kolejne próby. Reportaże RA niezmiennie ze znakiem jakości!

Prasówka

 

Disco polo w stylu indie (Warszawska Szkoła Disco Polo), Popmoderna

Łukasz Konatowicz przez lata dał się poznać jako łowca piosenkowej chwytliwości, który dobrą melodię wyczuje z kilometra. W kolejnym wpisie dla Popmoderny wkracza na grząski grunt – próbuje pokazać ludzką twarz stygmatyzowanego disco polo. Opiera to o intrygujący ruch Polonia Disco, zrodzony z inicjatywy muzyków Sorja Morja, Enchanted Hunters czy Jakuba Lemiszewskiego.

Prasówka

Zobacz również
Rave

 

Zmierzch Nowych Brzmień, Dwutygodnik

Bartosz Nowicki odnosi się do historii muzyki elektronicznej oraz do pierwszego Muzeum Współczesnej Muzyki w kontekście starzenia się kultury rave. Autor przedstawia, którzy kompozytorzy wpadli w pułapkę retromanii oraz pokazuje tych, którzy nadal rozwijają swoje dźwiękowe pętle tworząc sample przyszłości.

Prasówka

 

„Floundering Cyryla Polaczka” w galerii Potencja, Magazyn Szum

Czy flądry chcą się upodobnić do obrazów? Co łączy obie te rzeczy. Ciekawy tekst Karoliny Jabłońskiej o pracy malarza i o tym, jak umiejętność dostosowania ubarwienia flądry do otoczenia zainspirowała Cyryla Polaczka do stworzenia nowej wystawy w Galerii Potencja. Jej tematem przewodnim są wodne i wakacyjne klimaty – ryby, nadmorskie pejzaże i zachody słońca.

Prasówka

 

A Guide to the Underground Scene in Accra, Bandcamp Daily

https://daily.bandcamp.com/2018/07/16/ghana-underground-feature/

Afrykański underground od zawsze fascynował różnorodnością i podejściem do tworzenia wolnym od europejskich i amerykańskich standardów. Innością i niebanalnością zachwyca również scena w ghańskiej Accrze, na której zrodziły się nazwiska takie jak niestroniący od komercji Gafacci (niedawno dwukrotny gość polskich klubów) czy pełna soulowych inspiracji Ria Boss. A Guide to The Underground Scene in Accra, Ghana to przegląd najciekawszych nazwisk tamtejszej sceny i zdecydowane must read dla miłośników afrobrzmienia.

Prasówka

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony