Czytasz teraz
Japońskie słowa w Oxford English Dictionary. Znacie je wszystkie?
Kultura

Japońskie słowa w Oxford English Dictionary. Znacie je wszystkie?

Japońskie słowa

W Oxford English Dictionary pojawiły się liczne japońskie słowa, które weszły do powszechnego użycia w języku angielskim. Większość z nich odnosi się do kulinariów.

Japońskie słowa: finezja smaków

W najnowszej aktualizacji Oxford English Dictionary pojawiły się nowe słowa. Te nie tylko wprowadzają nas w świat kulinariów Dalekiego Wschodu, ale również prezentują wartości kulturowe. Słowa opisują potrawy, sposób życia, relacje międzyludzkie i postrzeganie świata.

Katsu jest ciekawym przykładem słowa bumerangowego. Pojawia się tutaj zręczne krążenie słowa, ponieważ stanowi skróconą formę katsuretsu, które samo w sobie jest zapożyczeniem z angielskiego słowa cutlet. To wyjątkowe zjawisko lingwistyczne odzwierciedla dynamiczną wymianę kulturową między Wschodem a Zachodem. Podobnie fascynujące jest pochodzenie słowa donburi, które nie tylko opisuje japońską potrawę składającą się z ryżu i różnych składników, ale także nawiązuje do naczynia, w którym się ją podaje. Nazwa ta może odnosić się do dźwięku, jaki wydają składniki wpadające do miseczki, co dodaje głębi kulturowej temu kulinarnej terminologii.

Twoje zamówienie dostarczy… robot. Uber Eats wprowadza taką funkcję w Japonii

Kraj sztuki i grzeczności

Termin kintsugi, opisujący sztukę naprawiania rozbitej ceramiki poprzez wypełnianie pęknięć złotem czy srebrem, stał się metaforą estetyki, która podkreśla piękno w niedoskonałościach i traktuje uzdrawianie jako integralną część ludzkiego doświadczenia. Dodatkowo wprowadzono takie słowa jak omotenashi (wyrafinowana forma gościnności), a także isekai (gatunek fantastyki literackiej). Podkreślają one szeroki zasięg wpływu japońskiej kultury na język i wyobraźnię globalnej społeczności.

Dodane słowa i ich znaczenie

Donburi – danie z ryżem podawanym w misce i udekorowanym innymi składnikami takimi jak mięso, owoce morza lub warzywa.

Fan Service – materiał dodany do dzieła fikcyjnego w celu zadowolenia widowni, często zawierający nagie lub erotyczne obrazy; termin ten pochodzi z fandomu anime i mangi.

Isekai – japoński gatunek literatury fantastycznej, w którym zwykli ludzie trafiają do magicznego świata.

Kagome – typowy wzór, który zazwyczaj jest używany w plecionkarstwie koszykarskim.

Karaage – danie składające się z małych kawałków kurczaka, innych rodzajów mięsa lub owoców morza, które zostały marynowane w mące, skrobi ziemniaczanej lub mące kukurydzianej, a następnie głęboko smażone w oleju.

Katsu – kawałek mięsa, owoców morza lub warzyw obtoczony w mące, bułce tartej panko i jajku, głęboko smażony, a następnie pokrojony na paski.

Katsu curry – podawane z ugotowanym białym ryżem i łagodnym sosem curry; danie składa się z kotleta z kurczaka, wieprzowiny lub innych rodzajów katsu.

Kintsugi – tradycyjna metoda naprawy, w której łączy się połamane części ceramiki japońską żywicą, a następnie maluje złotym lub srebrnym proszkiem.

Kirigami – wariacja origami; papier jest nie tylko składany, ale także wycinany na wzory i przedmioty 3D.

Mangaka – autor lub ilustrator mangi.

Okonomiyaki – danie smażone na patelni z jajek i mąki, które są mieszane z innymi składnikami takimi jak mięso, owoce morza i kapusta.

Omotenashi – głęboko zakorzeniona kultura pochodząca z sado (ceremonia herbaty).

Onigiri – małe kule lub trójkąty z ryżu zazwyczaj zawinięte w suszone wodorosty, zawierające solone lub marynowane nadzienie.

Santoku – lekki, uniwersalny nóż kuchenny z krótkim, płaskim ostrzem, które zwęża się ku dołowi.

Shibori – manualna technika barwienia, która tworzy wzory na tkaninie.

Zobacz również
Ekipa film

Takoyaki – mała kulka zrobiona z ciasta z mąki, zwykle wypełniona ośmiornicą lub podobnym rodzajem owoców morza.

Tokusatsu – termin odnoszący się do filmu akcji lub programu telewizyjnego, który wykorzystuje dużo efektów specjalnych.

Tonkatsu – kotlet wieprzowy obtoczony w jajku, bułce tartej panko i mące, głęboko smażony, a następnie pokrojony na paski.

Sos Tonkatsu – słodko-słony sos z owoców i warzyw duszonych w sosie sojowym, cukrze i occie.

Tonkotsu (1) – pudełko lub torba używane do przechowywania tytoniu.

Tonkotsu (2) – nazwa bogatego bulionu wieprzowego używanego w ramenach.

Washi Tape – dekoracyjna taśma klejąca używana w różnych technikach papieroplastyki.

Yakiniku – pieczone lub grillowane mięso.

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony