Konkurs „Zaprojektuj Europę od nowa – Nowy Europejski Bauhaus” został rozstrzygnięty!
Wychowany na Ślizgu i DosDedos. Wielbiciel kuchni Dariusza Barańskiego i…
Wiemy już, kto zwyciężył w ogólnopolskim konkursie „Zaprojektuj Europę od nowa – Nowy Europejski Bauhaus”.
Zakończyła się pierwsza edycja konkursu Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Inicjatywa „Zaprojektuj Europę od nowa – Nowy Europejski Bauhaus” powstała z myślą o młodym pokoleniu artystek i artystów, dla których ważne są losy europejskiej społeczności.
Konkurs stworzył możliwość zabrania głosu w sprawie przyszłości Europy oraz potrzeb, oczekiwań i kierunków kształtowania jej wspólnej wizji.
Zadanie polegało na zaprojektowaniu plakatu na jeden z trzech tematów. Do wyboru były: kryzys klimatyczny a przyszłość planety, Europejskie wartości demokratyczne a prawa człowieka, Równość w świecie cyfrowym.
Główna nagroda konkursu to nagroda pieniężna w wysokości 8000 zł. Zwycięski plakat oraz dwa wyróżnione projekty będą również pokazane w ramach outdoorowych wystaw. Odbędą się one pod koniec 2021 roku na ulicach Warszawy, Wrocławia, Krakowa i Trójmiasta.
Laureatką konkursu została Pola Włodarczyk, która na co dzień mieszka i studiuje w Łodzi w PWSFTviT.
Pracę zrobiłam nawiązując do tematu „Europejskie wartości demokratyczne a prawa człowieka”. Zastanawiałam się czym te wartości są, jak mają się one do rzeczywistości i czemu możemy mówić aktualnie o ich kryzysie.
Pomyślałam o empatii, jako o wartości, która zdecydowanie za rzadko pojawia się w debacie publicznej i którą można odnieść do każdego z trzech zaproponowanych tematów. To ona stała się punktem wyjścia do stworzenia plakatu. – mówi o swoim pomyśle i inspiracjach tegoroczna laureatka.
Prawa człowieka, niestety mimo zapewnień, nie są nikomu dane raz na zawsze. Trzeba o nie stale zabiegać. Myślę, że w obecnej sytuacji, w której ich naruszenie jest codziennością, wartości demokratyczne musimy budować na nowo. Do nas, obywateli, należy zadawanie pytań: jakim prawem? gdzie jest granica człowieczeństwa?
Te pytania należy zadawać nie tylko sobie samemu, ale również bardzo głośno publicznie – dodaje Pola Włodarczyk.
Jury wyróżniło również prace Julii Skiepki i Mateusza Santusa. Ich plakaty także będziemy mogli podziwiać w listopadzie w przestrzeni miejskiej.
plakat Julii Skiepki plakat Mateusza Santusa
Zwycięzców wyłonili: Joanna Mytkowska, Katarzyna Kasia, Joanna Rajkowska, Justyna Napiórkowska, Krzysztof Nalepa, Paweł Kastory i Marek Żołędziowski.
Nowy Europejski Bauhaus to wizja nowej Europy, która opiera się na trójkątnej podstawie: zrównoważonego rozwoju, estetyki i dostępności dla społeczeństwa. Bardzo się cieszymy, że wszystkie te aspekty znalazły tak twórczy i oryginalny wyraz w pracach uczestników konkursu.
Jesteśmy mile zaskoczeni pozytywnym odzewem ze strony młodych artystów i dużą liczbą nadesłanych prac. Mamy nadzieję, że ekspozycja prac konkursowych w przestrzeni publicznej stanie się skuteczną platformą promocji ich twórców.
Tak o konkursie mówi Krzysztof Nalepa, juror i przedstawiciel organizatora, Komisja Europejska w Polsce.
Zwycięskie prace oglądać można również na stronie konkursu
Wychowany na Ślizgu i DosDedos. Wielbiciel kuchni Dariusza Barańskiego i restauracji Daniela Pawełka. Chciałbym przeczytać Zaprzeczenie śmierci Ernesta Beckera, ale pewnie prędzej kupię The Savoy Cocktail Book Harry'ego Craddocka. Lubię klasyczne koktajle, zakupy w Boucherie de Varsovie i na Hali Mirowskiej.